Puust ja punaseks: kuidas ka kriisiajal mugavalt kodulaenu taotleda?

Foto: Shutterstock

Sageli arvatakse, et pangast kodulaenu taotlemine on väga keerukas ja aeganõudev protsess. Tegelikult see enamasti nii ei ole. Näiteks LHV pangas saab taotluse esitada nii mobiiliäpis kui arvutis ning esmane laenupakkumine jõuab taotlejani juba 24 tunni jooksul.

LHV pank pakub parimat abi

LHV panga eraisikute finantseerimise osakonna juhi Catlin Vatseli sõnul on küll viimaste kuudega laenutaotluste arv pea kolmandiku võrra vähenenud, kuid just kriisi ajal on avatud laenupoliitika inimeste kindlustunde tagamiseks väga tähtis. “Kodumaise pangana läheb meile Eesti inimeste ja majanduse käekäik väga korda,” ütleb Vatsel.

“Kodu ostmine ja laenu võtmine on kliendi jaoks väga suur otsus. LHV on alati oma kliendi kõrval nõustaja rollis ning iga laenuprojekt analüüsitakse individuaalselt läbi. Meie soov on pakkuda turu parimat kodulaenu kogemust, olgu selleks kiireim otsustusprotsess, lahendustele orienteeritud suhtumine või kliendiga koos iga pisidetaili läbimõtlemine,” lausub ta.

Missugused tingimused peavad täidetud olema?

Põhiline tingimus, mis peab enne LHV-sse laenutaotluse tegemist olema täidetud, on jätkusuutliku sissetuleku olemasolu. Kui tegemist on noore, alles oma esimese töökohaga seotud inimesega, võiks seljataha olla jäänud umbes aastane tööl käimise ning kindla sissetulekuga periood. Sõlmitud võiks olla ka tähtajatu tööleping.

“Kodulaen on selline toode, mida võetakse valdavalt pikaks perioodiks, 25–30 aastaks. See tähendab, et laenutaotleja peab olema kindel, et ta suudab omale sissetuleku tagada ning laenumakseid tasuda ka tulevikus,” põhjendab Vatsel.

Vatseli kogemus ütleb, et tihti taotletakse laenu üksinda, ent võimalusel soovitaks ta teha seda koos kaaslasega. “Soovitame leibkonnal taotleda võimaluse korral laenu ikkagi koos, nii saab pank arvestada sissetulekuna mõlema taotleja palkasid. See tagab suurema tõenäosuse soovitud laenusummale positiivse otsuse saamiseks ning aitab ka tagasimakseid paremini hajutada,” kirjeldab ta.

Võlgnevused olgu likvideeritud

Vatsel toob välja, et neil, kes soovivad laenu, peavad lisaks sissetuleku olemasolule olema likvideeritud ka võlgnevused. “Vähemalt viimased kaks aastat võiksid olla n-ö “puhtad”,” täpsustab ta.

Kindlasti vaadatakse ka vanemate võlgade olemasolu. Nende puhul on määrav, kui palju on võlgasid olnud, kas tegemist on olnud pangalaenu, telefoniarvete, järelmaksude või muu sarnasega. Samuti kas võlad on saanud klaaritud või on jõudnud näiteks inkassofirmasse.

Muidugi küsitakse ka kliendilt endalt selgitust, miks maksehäired on esinenud. “Pangale on laenuotsust tehes tähtis mõista kliendi maksekäitumist. Kui minevikus on olnud harjumus rahaasju mitte korras hoida, on tõenäosus, et ka tulevikus võidakse laenu tasumisega hätta jääda,,” ütleb Vatsel. “Kui on olnud üksikuid võlgnevusi, siis see tõenäoliselt panga otsust ei mõjuta,” täpsustab ta.

Oma kodulaenuvõimekuse saad välja arvutada LHV maksimaalse laenusumma kalkulaatoris siin.

Kaua tuleb laenuotsust oodata?

Laenutaotluse saab LHV panka esitada panga kodulehe kaudu ning lubadus on, et esmane vastus antakse sellele 24 tunni jooksul. Kui see kliendile sobib, küsib laenuhaldur vajadusel täiendavaid dokumente, näiteks konto väljavõtet, kui kliendi palk laekub teise panka. Lisaks ka kinnisvara hindamisakti, kui see on olemas.

Akti osas ollakse LHV-s aga paindlikud – kui seda ei ole, võib akti esitada ka alles pärast krediidikomitee otsust. Muude dokumentide vajadus sõltub kliendi soovidest ja eesmärgist. Näiteks võib haldur küsida ettevõtte omanikult ettevõtte finantsaruandeid ning neilt, kes kasutavad laenu elamu ehitamiseks, ehitusdokumente, eelarvet, ehitaja andmeid või muud sarnast.

Kogu protsessi saab läbida mugavalt kodust

Kui kõik dokumendid on koos ja lõplik otsus ka panga krediidikomiteest käes, valmistatakse lepingud ette ning saadetakse e-kirjaga kliendile tutvumiseks. Soovi korral saab siis veel kõik ka telefoni või e-kirja teel laenuhalduriga üle täpsustada.

“LHV pangas on kodulaenu taotleminetehtud kliendi jaoks võimalikult lihtsaks ja kiireks. Taotluse saab esitada nii mobiiliäpis kui arvutis ning kogu järgneva protsessi läbida kodust lahkumata.See tähendab, et nii laenulepingu sõlmimine kui ka tehingu vormistamine notariga toimuvad mugavalt interneti vahendusel,” kirjeldab Vatsel laenu väljastamise toiminguid.

Ta toob välja ka fakti, et laenu andes ei nõua LHV pank, et laenusaaja palk laekuks edaspidi LHV-sse. “Oleme Eestis ainus pank, kes pakub klientidele tasuta arveldusi. Loomulikult räägivad haldurid seda laenuvõtjatele ja selgitatakse, et võimalikult soodsate tingimuste saamiseks võiks edaspidi arveldada LHV-s, kuid see ei ole positiivse laenuotsuse eeltingimus,” lisab Vatsel.

LHV blogi, kus räägitakse majandusest ja investeerimisest panga pilgu läbi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.