Flippimine kogub Eestis populaarsust: ekspert selgitab, kas selle jaoks saab pangalt laenu

Üldjuhul on flippimise finantseerimise jaoks kaks võimalust.Foto: Shutterstock

Viimasel ajal kogub populaarsust kinnisvara flippimine, kus kinnisvara ostetakse võimalikult odavalt, renoveeritakse ning müüakse seejärel kasumi saamise eesmärgil uuele omanikule. Kas ja kuidas finantseerib pank sellist kinnisvara, räägib Luminori Baltikumi eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Mida flippimine tähendab?

Rebase sõnul on praegune olukord kinnisvaraturul flippimist kindlasti soosinud. “Kuna üürikinnisvaraturule sisenemine on kõrge euribori ja kinnisvarahindade tõttu hetkel investorite jaoks keeruline, siis vaatavad kinnisvarahuvilised hetkel suurema fookusega teiste võimaluste poole. Flippimine on üks võimalus, kuidas kinnisvara ostmiselt kasu lõigata, kuid siiski pigem äärmuslik,” tõdes ta.

Nimelt tähendab flippimine võimalikult soodsa, kuid hea potentsiaaliga kinnisvara ostmist, selle renoveerimist ja siis hiljem uuele omanikule edasi müümist. Tehingu eelduseks on, et kinnisvara väärtust õnnestub vajalike tööde abil kasvatada nii palju, et sellest kasu lõigata.

Rebase hinnangul räägitakse flippimisest Eestis küll järjest rohkem, kuid siiski pole pangast laenu taotlevate inimeste osakaal sellevõrra suurenenud. Sellel on eksperdi sõnul loogiline põhjus. “See kitsas sihtgrupp, kes flippimisega tegeleb, ei kasuta üldjuhul pangapoolset rahastust, vaid investorite ja laenajate abi – seda põhjusel, et kodulaenu tingimused flippimise jaoks ei sobi,” sõnas Rebane.

Nimelt on eluasemelaen mõeldud, nagu nimigi ütleb, eelkõige koduostu finantseerimiseks. “Kuna flippimine on mõeldud väljaüürimiseks või müümiseks, siis kodulaenu sellisteks juhtudeks ei sobi. Küll aga pakuvad pangad teisi võimalusi, kuidas tehingut finantseerida,” märkis ta.

Finantseerimiseks on kaks võimalust

Ent kuidas kinnisvara ostmist finantseerida? Üldjuhul on flippimise finantseerimise jaoks kaks võimalust. “Ideelaen sobib eelkõige siis, kui inimesel puudub omafinantseering. Kuid siinkohal tasub kinnisvara hoolikalt valida, kuna võetakse arvesse, milline on kinnisvara seisukord. Kuna ideelaenu puhul võiks ostetav kinnisvara olla vähemalt heas seisukorras, on see flippimise vaates sageli takistuseks, sest üldjuhul otsitakse flippimiseks just võimalikult soodsat ehk võrdlemisi halvas seisukorras kortereid, et neid renoveerida,” selgitas Rebane.

Sellisel juhul tuleb pilk pöörata kinnisvara suunas, mis vajab natuke vähem kõpitsemist. “Kui inimesel on kindel plaan ja kalkulatsioon, kuidas kinnisvara väärtust tõsta, siis igal juhul võib selles osas spetsialistiga konsulteerida.”

Küll aga on olemas ka teine võimalus. “Kui korter on heas seisukorras, kuid soov on seda veelgi paremaks teha, siis sellisel juhul võib mõelda ka renoveerimislaenu taotlemise peale, mille eeliseks on see, et puudub hüpoteek,” sõnas ekspert.

Flippimine peidab ka ohte

Kuigi pealtnäha võib flippimine tunduda huvipakkuv võimalus lisaraha teenimiseks, peidab selline võimalus eneses ka ohte, mis algajatel sageli kahe silma vahele jäävad. Tanel Rebane toonitab, sageli kiputakse korteri renoveerimiseks vajalikku eelarvet alahindama, mistõttu võivad vajalikud tööd minna oluliselt kulukamaks, kui esialgu ennustati.

“Väga tihti kiputakse alahindama teatud komplikatsioone ja ajakulu, mis korteri renoveerimise jaoks kulub. Tulusaks muutub see tegevus enamasti siis, kui inimene on valmis renoveerimisse ise väga palju panustama või on tal kogemustega meeskond, kes teda selles aitab. Tasub meeles pidada, et igal töötunnil on oma hind,” hoiatas ekspert.

Samuti ei pruugi flipitava kinnisvara valimine olla nii lihtne, kui esialgu paistab. “Sellise kinnisvara otsimisel peab olema väga hea tunnetus, milline korter sobib laiemale sihtgrupile, kui palju renoveerimine maksma võiks minna ning milline peaks olema selle sisedisain. Seega peab väga hästi teadma, missuguste kuludega saab teatud tüüpi kinnisvara korda teha.”

Vahel võib renoveerimise järel takistuseks saada olukord, kus korter tehakse küll korda, kuid maja on endiselt halvas või väga halvas seisukorras. “Kindlasti takistab maja kehv seisukord hoolega renoveeritud korteri müüki – seetõttu tasub ka seda silmas pidada,” ütles ekspert lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.