Autoturg jätkuvalt aktiivne – ekspert ennustab, kas trend jätkub ka uuel aastal

Kas tänavused trendid jätkuvad autoturul ja liisingu vaates ka 2024. aastal?Foto: Shutterstock

Lõppevat aastat jäävad iseloomustama uute sõidukite müügikasv ning kiiremini ja kõrgematele tasemetele roninud euribor. Samal ajal on oodatult tõusnud elektriautode müüginumbrid. Mida toob auto- ja liisinguturule 2024. aasta, räägib Luminori Liisingu juht Andrus Soodla.

Uued sõidukid on kallinenud

Soodla sõnul on autode turumaht püsinud sarnane juba viimased paar aastat ning lõppev aastaring pole seejuures erandlik. Siiski võis 2023. aastal näha tendentse, mis võivad uuel aastal jätkuda – üheks selliseks teguriks on tõenäoliselt uute sõidukite hinnatõus.

“Uute sõidukite hinnad on aasta jooksul märkimisväärselt kallinenud ning seda on näha ka liisingu vaates. Hetkel võib ennustada, et see trend jätkub ka 2024. aastal,” sõnas Soodla. Samas on hinnatõusu tempo aeglustunud kasutatud autode turul, kus võib näha isegi väikest langust.

Paljuski võib selle trendi puhul näha elektriautode mõju: kui veel paar aastat tagasi moodustasid elektriautod 2%–4% turumahust, siis tänaseks on müüginumbrites toimunud drastiline muutus ning müügimaht on enam kui kahekordistunud.

“Elektriautod moodustavad nüüd kuu vaates ca 9% uute autode müügist ning see on kindlasti tegur, mis jääb lõppevat aastat tugevalt iseloomustama.” Kuivõrd tarbijatele paremini kättesaadavaid elektrisõidukeid tuleb aina rohkem müüki, tõotab selliste autode võidukäik uuel aastal jätkuda.

Euribori mõju ei saa alahinnata

Liisinguvõtjad seisid 2023. aastal silmitsi ennustustest kiiremini ja kõrgemale tõusnud euriboriga, mis mõjutas märkimisväärselt ka igakuiseid makseid. Uus ja kõrgem kuumakse tuli alguses üllatusena: nimelt tekkis aastaid samal tasemel püsinud euribori tõttu petlik mulje, nagu liisingumakse suurus oleks fikseeritud. Siiski õnnestus liisinguvõtjatel uue olukorraga kiiresti kohaneda.

“Kui euribor esimest korda muutus ning selle mõju liisinguvõtjate arvel peegeldus, nägime, et inimestel jäi liisingu eest tasumata väga lihtsal põhjusel: nimelt oli otsekorralduse limiit internetipangas liiga väike. Õnneks suudeti probleem kiiresti tuvastada ning paaripäevase viivitusega laekus ka õige makse,” kirjeldas Soodla.

Liisingu juhi sõnul on eestlaste maksekäitumine igati kiiduväärt ning võlglasi liisinguvõtjate seas praktiliselt ei ole. “Tänaseks peegeldub euribori tõus kõikide liisinguvõtjate arvetel,” lisas ta.” Samas on euribori tõus mõjunud liisinguturule ka teisel viisil – võimaluse korral ostetakse sõiduk kohe välja, kuna kõrget intressi soovitakse vältida. 

Kuivõrd aeglustuv inflatsioon võib algaval aastal anda loodetud tõukejõu ka intresside langetamiseks, on uuel aastal oodata liisingusse võetavate sõidukite arvu tõusu. “Euribori langus võiks kindlasti liisinglepingute osakaalu taas suurendada. Mida soodsam on intressimäär, seda suurema tõenäosusega finantskohustuse võtmise peale mõeldakse,” kirjeldas ekspert.

Mis saab uuel aastal?

2024. aastalt võib eeldada elektriautode osakaalu veelgi suuremat kasvu. “Aasta lõpuks võiksid elektriautod moodustada ehk juba 15% kõikide sõidukite osakaalust – seda enam, et rohkemale hulgale taskukohaseid sõidukeid võib kindlasti turule lisanduda,” ennustas Soodla. Samas ennustab Soodla ka autoturu tehingute hulga suurenemist.

Mõju, mida avaldab liisinguturule automaks, on Soodla sõnul küll veel raske hinnata. “Automaks on kindlasti järgmise aasta jokker – kindlasti tuleb turgudel vahetult enne automaksu jõustumist suurem sagimine, kuna olemasolev auto soovitakse välja vahetada või vahetult enne uus soetada. Kui suurt mõju automaks turule avaldama hakkab, on siiski väga raske hinnata.”

Seega võib uus aasta tuua kaasa nii ootuspäraste trendide jätkumist kui ka üllatusi. “Võib arvata, et autoturg püsib edasi aktiivne ning inimeste maksekäitumine ei muutu samuti halvemaks. Auto realiseerimisega järgmisel aastal probleemi olla ei tohiks ning ka hinnatõus tõotab jätkuda,” võttis Andrus Soodla kokku.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.