Ekspert: praegu on parim aeg kolmandasse sambasse suurema sissemakse tegemiseks

Et tulust mahaarvamist juba tuleval kevadel deklareerida, peaks aasta viimase sissemakse tegema selle kalendriaasta sees.Foto: Shutterstock

Ehkki tulumaksu tagastamine järgmisel kevadel võib tunduda hetkel veel mägede taga, on just praegu õige hetk aasta viimane sissemakse ära teha, sest seaduse järgi käib arvestus just kalendriaasta põhiselt. Luminori pensionifondide fondijuhi Vahur Madissoni sõnul on kolmandasse sambasse suurema sissemakse tegemine kindel viis, et maksusoodustus enda kasuks pöörata ning maksuvõitu maksimeerida.

Maksusoodustuse saab enda kasuks pöörata

Kolmanda samba sissemaksetele kehtib ühtne tulumaksusoodustus, mis võimaldab kogumispensioni maksetelt tulumaksutagastuse oma pangakontole saada. Ehkki esimese hooga ei pruugi see teadmine midagi tähendada, on selle fakti puhul tegemist siiski väga nutika võimalusega, kuidas maksuvõitu maksimeerida.

Nimelt on summa, mille ühe kalendriaasta jooksul kolmanda samba sissemakseteks suunata võib, keskmise sissetulekuga inimese jaoks siiski võrdlemisi suur, mis tähendab, et ka saadav maksuvõit on sellevõrra investorile kasulikum.

“Kolmanda samba puhul tuleb arvestada, et 20% tulumaksu saadakse tagasi kalendriaasta jooksul kolmandasse sambasse tehtud sissemaksetelt, mis moodustavad kuni 15% inimese kalendriaasta brutosissetulekust, kuid mis ei ületa 6000 eurot,” selgitas ta.

Seega on 6000 eurot või 15% brotosissetulekust justkui piirmäär, millest kolmanda samba sissemaksete puhul ühe kalendriaasta jooksul üle minna ei tasu.  Piirmääradest suuremad sissemaksed teenivad pikaajalises plaanis küll tulu, kuid see võib olla maksude mõistes ebaefektiivne. 

“Kui sissemaksed ületavad 6000 eurot kalendriaasta kohta või 15% inimese brutosissetulekust, siis on see endiselt mõistlik, kui on kindel soov pensionieas kolmanda samba pension välja võtta eluaegsete väljamaksete või keskmiselt elada jäänud aastatele jaotatud pensionifondi osakute müügiga. Sest siis on väljamaksed tulumaksuvabad. Sellisel juhul sissemakselt ei ole saadud tulumaksutagastust ja väljamaksel ei maksta tulumaksu ning tulumaks lõpptulemust ei mõjuta.”

“Seevastu kui väljamakseid soovitakse enne pensioniiga, siis tuleb väljamakselt tasuda 20% tulumaksu või kui võetakse välja peale pensioniiga aga lühikese aja jooksul, siis tasutakse 10% tulumaksu. Siinkohal on oluline aru saada, et tulumaks rakendub kolmandast sambast väljamakstud summale, mitte teenitud kasumile. Nii võibki osutuda ebaefektiivseks teha sissemakseid piirmäärasid ületavas summas,” sõnas Madisson.

Kolmandasse sambasse kogumine peaks aga Madissoni sõnul eelkõige lähtuma järjepidevusest. “Kui aasta lõpus kolmandasse sambasse kanda ei ole võimalik, siis algaval aastal võiks maksed kalendriaasta peale mõistlikult ära jaotada, et pensioniks kogumine igakuisele eelarvele nii märkimisväärset mõju ei avaldaks. Järjepidevus on kolmandasse sambasse kogumisel väga oluline märksõna,” soovitas ta.

Viimane päev on 28. detsember

Et tulust mahaarvamist juba tuleval kevadel deklareerida, peaks aasta viimase sissemakse tegema selle kalendriaasta sees. Siiski ei tasu makset jätta viimasele hetkele, kuna selleks, et riigilt tulumaks tagasi saada käesoleva kalendriaasta kohta, peab kogumispensioni makse jõudma pensionifondi veel samal aastal. Arvestama peab ka , et tulumaksu saab tagasi vaid siis, kui on aasta jooksul tulumaksu makstud ja esitatakse tuludeklaratsioon.

“Pensionikeskus soovitab, et viimane päev sellel aastal kolmandasse sambasse sissemakse tegemiseks on 28. detsembril. Aasta viimaseid päevi tuleks võimalusel vältida, seega tasub otsus teha pigem varem kui hiljem, et soovitud makse ikka pensionifondi jõuaks,” lisas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.