Kasuta võimalust: kui palju võiks aasta lõpus kolmandasse sambasse raha panna?

Kuidas hinnata, kui palju võiks veel kolmandasse sambasse raha kanda?Foto: Shutterstock

Kalendriaasta lõpus soovitavad investeerimiseksperdid kasutada ära kolmandale sambale rakendatavat maksusoodustust ehk teisisõnu: panna pensionifond nii täis kui vähegi võimalik. Kuid mida see tähendab ning kui palju võiks veel raha kolmandasse sambasse kanda, selgitab Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.

Kasuta maksusoodustust

Madissoni sõnul on kolmas sammas pikas perspektiivis igati ratsionaalne otsus, mistõttu võiks igaüks oma tulevikku investeerida ja selle pealt head tootlust teenida. Siiski ei puuduta kolmanda samba atraktiivsus vaid finantsturgudele raha paigutamist ja sealt saadavat tulu. “Kolmanda samba sissemaksetele rakendub maksusoodustus, tänu millele on võimalik nende kaudu riigile makstud tulumaksu tagasi saada,” selgitas ekspert.

Nimelt saab aasta jooksul maksustatavast tulust maha arvata kolmandasse sambasse tehtud sissemaksed ja niiviisi 20% tulumaksu tagasi saada. “Kuna maksusoodustus käib kalendriaasta kaupa ja järgmisele aastale üle ei kandu, tasub aasta lõpus mahaarvamise limiit üle vaadata ning hinnata, kas maksimaalse tulumaksutagastuse teenimiseks on võimalik kolmandasse sambasse üks suurem sissemakse teha,” lisas fondijuht.

Kui palju tuleks kolmandasse sambasse veel raha kanda?

Ent kuidas hinnata, kui palju võiks veel kolmandasse sambasse raha kanda? Nimelt kehtib kolmanda samba tulumaksutagastuse puhul limiit: tulumaksu makstakse tagasi sissemaksetelt mis on kuni  15% aastatulust kuid mitte rohkem kui 6000 eurot. Seega sõltub vastav limiit sellest, milline on inimese töötasu ning millise summa ulatuses sissemakseid tehtud on.

“Kui sissemakseid on tehtud summas, mis on väiksem kui 6000 eurot, kuid mis ületab 15% inimese aastatulust, makstakse tulumaksu tagasi vaid 15% kohta. Kui aga sissemakseid on tehtud enam kui 6000 euro ulatuses, kuigi see ei ületa 15% aastatulust, siis tulumaksutagastus tehakse maksimaalsele ehk 6000 eurole,” rääkis Madisson. Kui selliselt on veel ruumi tulumaksutagastuseks, siis näiteks iga 100 euro investeerimisel pensionifondi enne aasta lõppu, on võimalik juba kevadel 20 eurot tulumaksutagastust saada.

Selle kalendriaasta jooksul sissemakstud summat saab mugavalt näha näiteks Pensionifondide leheküljelt. Seejuures tuleb kindlasti arvestada, et aasta viimane sissemakse oleks tehtud hiljemalt 27. detsembriks, et info jõuaks õigeaegselt ka Pensionikeskusesse.

Mis juhtub, kui ületan limiiti?

Maksusoodustuse limiit ei tähenda, et kolmandasse sambasse ei võiks aasta jooksul suuremat summat sisse maksta. “Midagi ei juhtu, kui sissemakseid tehakse rohkem kui 15% aastatulust või 6000 eurot, sest investeeringud teenivad sellegipoolest oodatavat tulu, kuid tuleb arvestada, et kunagi hiljem pensionifondi osakuid müües maksustatakse mitte realiseeritud kasum, vaid pensionifondi lunastamine täies summas. Tulumaksumäär pensionifondist väljumisel on sellisel juhul 0% vaid nendele, kes jaotavad pensionifondi osakute müügi jao kaupa elada jäänud aastate peale,” kinnitas ta.

Kui aga inimesel on lisaks kolmandale sambale ka investeerimiskonto, oleks suuremate summade paigutamisel soovi korral nutikam paigutada raha just sinna. “Kui pidada silmas tulumaksusoodustusega kaasnevat eelist, soovitaksin kolmanda samba panna nii täis kui võimalik ja suunata ülejäänud osa jooskvast teenistusest  teistesse investeeringutesse,” sõnas fondijuht.

Kuivõrd Arenguseire Keskuse raporti kohaselt peaks selleks, et saada pensionieelsest palgast 70% suurust pensioni, investeerima igal kuul teise või kolmandasse pensionisambasse 18% oma sissetulekust, on Madissoni sõnul loomulik, et tänaste palgatasemete juures on paljudel seda raske teha. “Seetõttu võiks just tulumaksutagastuse läbi anda pensioni kogumisse vajaliku lisatõuke ning suunata see raha tagasi fondi,” ütles ta.

Samuti tuletab fondijuht meelde, et tulumaksusoodustuse puhul tuleb arvesse võtta ka tööandja panust. “Kui sissemakseid teeb ka tööandja, tuleks ka need arvestusse juurde liita – see tähendab, et tööandjapoolne ja isiklik panus kolmandasse sambasse saavad olla kas 15% aastatulust aga mitte rohkem kui 6000 eurot,” täpsustas Madisson.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.