Erinevatel maailmas toimuvatel sündmustel on mõju ka börsiturule. See omakorda võib tekitada investoris kahetisi tundeid, seda eriti siis, kui tema paikapandud strateegiat ja sihikindlust hakatakse langevate aktsiaturgude poolt proovile panema. Milliste nüanssidega arvestada strateegia koostamisel ja kuidas endale kindlaks jääda, räägib Luminori klienditeenuste juht Eestis Kaspar Kork.
Strateegia olgu läbimõeldud
Korki sõnul on oluline, et investeerimisega alustataks teadlikult ja läbimõeldult. See tähendab, et kõige alguses tuleb läbi mõelda, milleks ja kuhu üldse investeeritakse ning milline on selle tegevuse lõppeesmärk. Kokkuvõtvalt tähendab see kindla strateegia paikapanemist, mida on vaja selleks, et investor ei laseks end börsil toimuvatest lühiajalistest kõikumistest häirida.
“Kui investor on paika pannud oma strateegia, siis maailmas ja majanduses toimuvatest suurtest muutustest ja sündmustest ei tohiks lasta end nii palju morjendada. Strateegia on ju ennekõike mõeldud selleks, mis aitab meil püsida õigel rajal ja mitte lasta emotsioonidel valesid otsuseid teha,” rääkis ta.
Toome lihtsa näite: investor on seadnud paika strateegia eesseisvaks 20 aastaks, kuna siis jõuab kätte pensioniiga ja soov on täiendavat sissetulekut investeeringust saada, et mitte sõltuda ainult riiklikust pensionist. Kuna investor ei soovi igapäevaselt aktsiaanalüüsiga tegeleda, siis valib ta välja 3–4 laiapõhjalist indeksi, kuhu hakkab iga kuu paigutama kindla summa. Teinekord on tahtmine pärast suurt hinna kukkumist kõik maha müüa ja väljuda, kuid tasub just mõelda vastupidi, et saamegi sama summa eest rohkem osakuid soetada.
20 aastat on väga pikk periood ning selle ajaga muutub nii mõndagi – raha trükitakse muudkui juurde, tehnoloogia areneb, majandus kasvab –, see tähendab ainult seda, et hinnad lähevad aina kallimaks ja sama juhtub ka turgudel.
“Paljude indeksite puhul on ka hea see, et kui mõni ettevõte muutub väga nõrgaks, siis ta kukub antud valimist välja ja ettevõtte pankrot meid ei mõjuta,” märkis Kork.
Turud taastuvad alati, kuid see võib võtta aega
Et seni on aktsiate hind Korki sõnul pidevalt tõusnud, on see paljude investorite jaoks tekitanud tunde, nagu pidev kasv ongi ainus normaalne viis ning nii lihtsalt investeerimine käibki. “Praeguste turuliikumiste valguses on tõenäoliselt väga palju investoreid, keda valdab languse nägemisel paanika. See võib ka inimesi investeerimisest eemale peletada,” nentis ta.
Ent just selle vältimiseks on väga oluline jääda paikapandud strateegiale truuks. “Hoia kinni oma strateegiast ja ära lase globaalselt aset leidvatel sündmustel oma plaani muuta, vaid jää sellele kindlaks,” soovitas Kork.
Hajuta oma portfelli
Väga oluline on oma portfelli hajutada regiooniti, eriti just praeguste sõjaliste sündmuste valguses. Üheks heaks indeksiks on VWRL indeks, mis jälgib kogu maailma edukate ettevõtete käekäiku, sealhulgas ka näiteks tehnoloogiafirmasid nagu Apple ja Microsoft.
Hajutamine võiks toimuda ka sektorite põhiselt. “Kui tehnoloogiafirmadel ei lähe nii hästi, siis ühe osa investeeringutest võiks paigutada näiteks maavaradesse,” ütles Kork.
Heaks näiteks on maailmas toimuv rohepööre, tänu millele kaotavad teatud sektorite aktsiad lähiaastatel suure tõenäosusega investorite silmis oma atraktiivsuse. “Tõenäoliselt tasub tulevikus vältida ettevõtteid, mis saastavad keskkonda, ja eelistada neid, mis on rohkem orienteeritud keskkonnasäästlikkusele ja rohetehnoloogia kasutuselevõtule,” soovitas ta.
Seega on väga tähtis suunata pilk tulevikku ning analüüsida olukorda pikemas perspektiivis kui tänane päev või käesolev aasta.
Artikkel on informatiivse eesmärgiga, kajastab autorite isiklikke seisukohti ning ei ole mõeldud investeerimisanalüüsina ega soovitusena müüa või osta konkreetseid väärtpabereid, finantsinstrumente ja kinnisvara.