Ekspert vastab: kas kodulaenu taotlemiseks peab olema katseaeg läbitud?

Kuna seaduse järgi on katseaja maksimaalne pikkuseks neli kuud, võiks laenutaotlusega oodata senikaua, kuniks laenutaotlejal on kindlustunne töökoha suhtes olemas.Foto: Shutterstock

Laenutaotluse puhul tuleb pangale esitada ka oma arvelduskonto kuue kuu väljavõte. Lisaks maksekäitumisele hindab pank seejuures ka sissetuleku regulaarsust ning soovib veenduda, kas laenu taotlev inimene on katseaja läbinud. Kuidas aga käituda olukorras, kus unistuste kodust lahutab taotlejat väga lühike ajaperiood, selgitab Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Katseaja läbimine tagab kindlustunde ka taotlejale

Kuue kuu väljavõte annab pangale ülevaate kliendi finantskäitumise mustritest, sealhulgas sissetulekust ja olemasolevatest kohustustest. Samuti peegeldab väljavõte reeglina, kas taotleja on katseaja läbinud või mitte. “Kui pärast neljandat kuud järgneb ka viies sissetulek samalt tööandjalt, siis võib eeldada, et katseaeg on edukalt läbitud ning inimese sissetulek jätkub sarnase regulaarsusega,” ütles Rebane.

Kuna seaduse järgi on katseaja maksimaalne pikkuseks neli kuud, võiks laenutaotlusega oodata senikaua, kuniks laenutaotlejal on kindlustunne töökoha suhtes olemas. “Enne laenu võtmist peab ennekõike inimene ise tunnetama, et see punkt, kus ta täna oma elus on, on piisavalt turvaline ning aitab pikemas ajahorisondis kodulaenu teenindada,” pani Rebane südamele.

Seetõttu on ka katseaja läbimine kodulaenu puhul üldjuhul eeldus, mille osas pank järeleandmisi ei tee. Tulenevalt töökoha eripärast leidub siiski ka erandeid. “Leidub töökohti, kus roteerumine on paratamatu ning kus sissetulek võib olla pärit erinevatest allikatest. Seetõttu vaatab pank iga kliendi profiili eraldi ning langetab seejärel otsuse,” sõnas ta.

Erandid kinnitavad reeglit

Kui inimesel on silmapiiril unistuste kodu, kuid katseaja lõpuni on jäänud mõned nädalad, ei tähenda see automaatselt punast lippu. Tanel Rebase sõnul tuleb selliseid situatsioone, kus sobiva kodu leidmisel tuleb tegutseda kiiresti, igapäevapanganduses palju ette. “Kui reeglina soovitaksime selle otsusega oodata, siis teadupärast võib kiindumine leitud kinnisvarasse leida aset väga ruttu,” ütles ta.

Kuid mida sellises olukorras teha? Eraisikute panganduse juht soovitab sellisel juhul võtta ühendust laenukonsultandiga ja pidada nõu, kuidas edasi käituda. “Kui klient on kindel, et pärast katseaega õnnestub tal samal tööpositsioonil jätkata, siis pank soovib selle tõendamiseks tööandja kirjalikku kinnitust.”

Erand tehakse teinekord ka tippspetsialistidele või inimesele, kelle sissetulek on uuel tööpositsioonil kõrgem kui eelmisel. “Pank soovib eelkõige näha ja veenduda, et inimesel oleks kindel töökoht ja võimekus laenu teenindada – kuna iga klient on erinev, siis tasub konsultandiga nõu pidada ning uurida, millised on võimalused positiivse laenutaotluse saamiseks,” sõnas Rebane.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.