Ekspert vastab: millal on õige hetk pensionifondi riske vähendada?

Kas kõrge riskiga fondid on mõeldud vaid noortele? Ekspert vastab.Foto: Shutterstock

Mentaliteet “kes ei riski, see šampust ei joo” võib teatud juhtudel investorile küll vajalikku lisamotivatsiooni pakkuda, kuid kaotab pensionifondide kontekstis oma tähenduse kohe, kui aastakümneid pensioniks kogunud investor teatud ikka jõuab. Kas kõrge riskiga fondid on mõeldud vaid noortele ning millega õigupoolest pensionile lähemale jõudes riskitakse, selgitab Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.

Noor inimene peabki riskima

Madissoni sõnul on sellel, et noorematele ja vanematele investoritele mõeldud pensionifondid üksteisest erinevad, konkreetne põhjus. “Mida noorema inimesega tegemist on, seda rohkem peaks investeerima suurema riskiga fondidesse, ja mida vanemaks saadakse, seda rohkem tuleks riske vähendama hakata,” võttis ta põhitõe kokku.

Kuid miks see nii on? Et nooremas eas kogujatel on vähem kaotada, on riskivabam investeerida pensionifondi, mille oodatav tuluootus on kõrgem. “Kui varases kogumisfaasis toimub kõrge riskiga fondis tagasilööke, pole sel nii suurt tähtsust ja mõju, sest rahas mõõdetuna pole need hoobid nii valusad ning kogumisperiood on olnud väga lühike,” selgitas ta.

Et riskantsemateks investeeringuteks loetakse aktsiaturge, aktsiafonde, üksikaktsiaid, kinnisvara ja riskikapitalifonde, võiks vähemalt 20 kogumisaasta jooksul investeerida pensionifondi, mis on kõrgema riski ja oodatava tootlusega ning investeerib just eelmainitud varaklassidesse – mida suurem on risk, seda kõrgem on ka oodatav tootlus.

Samas võib risk tähendada ka vastupidist, seda just noore inimese kontekstis. “Noore inimese jaoks on kindlasti risk ka see, kui tema pensionifond ei ole kogumisperioodi vältel piisavalt suure tootlusega. Sellisel juhul ei pruugi pensionieaks piisava suurusega pensioniportfell kujuneda, mistõttu tuleks mõelda just pensionifondide peale, mis seda riski peamiselt aktsiatesse investeerimise kaudu maandavad,” sõnas Madisson.

Riski vähendatakse 50ndates eluaastates

Et kõrgemat tulu soovivad saada kõik pensionikogujad, võiks 50ndates eluaastates asuda riske vähendama, sest vastasel juhul ei pruugi aastakümneid kestnud pensioni kogumine soovitud positiivset lõpptulemust anda. Lihtsamalt öeldes: vanemas eas uisapäisa riskimisega enam šampust ei jooda.

“Kui klient on jõudmas pensioniikka ning investeerib endiselt kõrge riskiga fondi, võib juhtuda, et pensioni väljavõtmine satub ootamatult just finantsturgudel negatiivsesse perioodi. Sellisest tagasilöögist võib igaüks heituda, seda enam, et inimene on kogu elu pensioniks kogunud,” näitlikustas fondijuht.

Selleks, et risk oleks väiksem, investeerivad konservatiivsemad pensionifondid peamiselt madalama riskiga võlakirjainvesteeringutesse nagu näiteks valitsusvõlakirjad, ettevõtete võlakirjad ja madala krediidireitinguga ettevõtete võlakirjad. Kuivõrd aktiivselt juhitud pensionifondid reageerivad turul toimuvale, tehakse varade osas otsuseid vastavalt pensionifondi riskiprofiilile.

Igal Luminori aktiivsel pensionifondil on ettenähtud piirid, kui kõrgele võib tõusta aktsiate osakaal fondis ja need piirid tõusevad astmeliselt alates konservatiivsest fondist kuni 100% aktsiateni investeeriva pensionifondini. Niiviisi on fondid igal ajahetkel üksteisest erineva riskitasemega. Kuigi fondijuhid võivad aktsiate osakaalu fondis muuta vastavalt lühiajalisele nägemusele, siis need muutused on piiratud selliselt, et pensionifondid jääksid alati üksteisest erinevaks.

„Teisisõnu, kui investor on valinud endale kuni 60% või kuni 100% aktsiatesse investeeriva pensionifondi, siis enamjaolt on need fondid nendele määradele üsna lähedalt aktsiatesse investeerinud. Samuti, 100% aktsiafondi suhtes ei maksa karta, et aktsiate osakaal langeb 60% lähedale, või siis et kuni 60% aktsiatesse investeerivas fondis langeb aktsiate osakaal 30% lähedale, ” selgitas ta.

Et fondi juhtimisel tuleb vahel ette ka ebaõnnestunud otsuseid, on fondide eristuv riskitase ja selle kindlustamine piirangutega vajalik. “Ma usun, et kliendid poleks väga rõõmsad, kui fondijuht otsustaks päevapealt investeerida 100% asemel hoopis 60% aktsiatesse. Kui see muudatus end ei õigusta, oleks seda väga raske põhjendada. Seega on riskijuhtimine pensionifondide puhul igati paigas ning klientidele pakutakse sellist riski, mida on fondi dokumentides lubatud,” ütles Madisson.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.