Kas avada hoius või kolmas sammas? Investeerimisekspert annab nõu

Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.Foto: Luminor

Investeerimisega alustamisel seistakse sageli keeruliste küsimustega täidetud ristteel, mis võib algajal silme eest kirjuks võtta. Mõnikord puudutab vastuseta küsimus ka investeerimisvõimalusi nagu kolmas sammas ja tähtajaline hoius. Kumba teisele eelistada ning millised on pensionifondi ja hoiuse peamised erinevused, selgitab Luminori pensionifondi fondijuht Vahur Madisson.

Kõik sõltub eesmärgist

Kuivõrd investeerimine saab alguse eesmärgi püstitamisest, on ka kolmas sammas ja hoius eriotstarbelised ehk loodud teenima erinevaid eesmärke. “Kui pensionifondi puhul räägime pikaajalisest investeerimisest ja pensionipõlve kindlustamisest, siis hoiuse mõte on ennekõike mõeldud lühemaks ajaperioodiks või kindlaks tähtajaks raha kogumine. Seega seisneb peamine erinevus kindlasti ajas, mida investeerimiseks kasutatakse,” sõnas Madisson.

Samuti tuleb hoiuse puhul tähele panna, et enamasti on hoiusel fikseeritud intress – see tähendab, et investor teab juba alguses, millal ja missuguses summas hoiustatud raha  koos kogunenud intressidega kätte saadakse. „Hoiuse puhul on lihtsamalt öeldes tegemist panga poolt tehtud ettepanekuga raha hoiustamiseks , millega  pank maksab hoiustajale hoiuse eest pakutud  intressi. Hoiuse intressid  võivad pankade lõikes, aga samuti samas pangas erinevate tähtaegade lõikes erinevad, kuid üldiselt kujunevad hoiuseintressid rahaturul kehtivate intresside alusel ja niiviisi kaasavad pangad enamasti kuni ühe aastase tähtajaga raha.“

Võrreldes kolmanda samba pensionifondidega on hoius niisiis väga erinev. „Pensionifondidesse investeerides ei maksta investoritele intressi ega dividende, vaid kogu investeerimise tulem kajastub pensionifondi osaku hinnas, mis muutub pidevalt ning see kujuneb peamiselt pensionifondi investeeringute väärtuse muutuse ja jooksvate kulude alusel. Kuna investeerimisperiood on pensionifondi puhul võrreldes hoiustega pikem, võimaldab see pensionifondidel teha pikaajalisi ning seetõttu kõrgema oodatava tootlusega investeeringuid,” märkis fondijuht.

Pangas avatud hoius on tagatisfondiga tagatud

 Pangas ehk krediidiasutuses avatud hoiuse puhul on kuni 100 000 euro suurune hoius tagatisfondi poolt garanteeritud. “Kui hoiustada raha muudes finantsasutustes, mille puhul pole tegemist krediidiasutusega, siis selliste asutuste pankroti korral võivad investorit varitseda suuremad ohud,” märkis ta. 

Pangas tähtajalise hoiuse avamine on väga lihtne ning Luminoris on hoiuse avamine tasuta. Samuti eksisteerib kliendil võimalus hoiuse tähtaega automaatselt pikendada. “Kuivõrd hoiustele on kuni 100 000 euro ulatuses riigi poolt antud garantii, on see ka üks põhjustest, miks hoiuse avamine pangas nii populaarne on ning miks sobib just hoius hästi investeerimisega alustamiseks,” lisas Madisson.

 Pensionifondidesse tehtud paigutused ei ole mingil moel riigi ega fondivalitseja poolt garanteeritud või tagatud investeerimisriskide suhtes. Kuid kohustusliku pensionifondi osakuomanikele hüvitatakse riikliku tagatisfondi arvel kahju, mida fondivalitseja ei ole finantsinspektsiooni ettekirjutuse alusel neile hüvitanud. Samuti on pensionifondide tegevusele kõrged nõudmised fondi varade juhtimisele, on seatud investeerimispiirangud, kehtestatud riskide juhtimise korraldus, osakuomanike asjakohane teavitamine ja õiglane kohtlemine. Seetõttu pensionifondid võivad olla sõltuvalt investeerimispoliitikast kõrge riskiga, kuid ebakohaseid või liiga suuri riske ei saa pensionifond endale lubada. “Pensionifondide kasuks räägib kõrgetasemeline riskihajutus ja pikaajaliselt kõrgem oodatav tootlus võrreldes hoiustega, ning samuti paindlikkus – igaüks saab valida enda vanusele ja riskitasemele sobiva pensionifondi,” märkis ta.

Kuidas hoiust ja kolmandat sammast kombineerida?

Investeerimisvõimalusi on teadupärast erinevaid ning igaüks leiab laia valiku seast endale sobivaima strateegia, millest kinni pidada. Vahur Madissoni sõnul pole investoril vaja ilmtingimata ühe või teise – hoiuse või pensionifondi – vahel valida. Kuivõrd vabatahtlikku pensionifondi on otstarbekas paigutada kuni 6000 eurot aastas või kuni 15% maksustavast aastatulust, tagab tähtajaline hoius kolmanda samba kõrval sageli investorile vajaliku hajutatuse ja turvalisuse.

“Portfelli tasakaalustamiseks on erinevaid võimalusi: investor võib ühe osa varast paigutada kolmandasse sambasse, teise aktsiaturgudele, kolmanda hoiusesse ning saada just talle vajaliku hajutatuse. Seega võivad hoius ja kolmas sammas eksisteerida üheaegselt – kõik sõltub investori eesmärgist ja riskiprofiilist,”  ütles ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.