Kas sügis toob kinnisvaraturu jaoks krahhi? Ekspert: pakutakse küll suuri, kuid ostetakse väiksemaid

Kui koroonapandeemia tingimustes hakkasid inimesed eelistama suuremat kinnisvara ning proovisid korterisse mahutada ka kodukontoriks vajaliku ruumi, siis praegu, kus kommunaalkulud on oluliselt tõusnud, mõeldakse väga selgelt iga ruutmeetri vajalikkuse ja ülalpidamiskulude peale.Foto: Shutterstock

Kui juulikuus vähenesid kinnisvara ostu-müügi tehingud koguni 17%, siis augustikuus võis jällegi märgata müügipakkumiste hulga kerkimist. Siiski võib alanud sügis tuua kinnisvaraturu jaoks veel muudatusi, millest räägib lähemalt Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane. 

Mida vähem ruutmeetreid, seda parem

Alanud sügisperiood toob Rebase kinnitusel kaasa muutused, mis on viimastel kuudel juba endast tasapisi märku andnud. “Me näeme seda kasvõi sellest, et müügipakkumiste arv on oluliselt kasvanud. Põhjus on eelkõige selles, et müügitsükkel on läinud oluliselt pikemaks: inimesed ei soovi kohe kõike osta, vaid mõtlevad pikalt ja põhjalikult järele,” iseloomustas ta.

Samal ajal on tugevalt kannatada saanud inimeste maksevõimekus, mis on eelkõige tingitud inflatsiooni valusatest mõjudest rahakotile. “Sama summa eest saadakse endale lubada oluliselt vähem ruutmeetreid kui varem. See on tinginud olukorra, kus turul pakutakse rohkem küll suuri kortereid, kuid ostetakse väiksemaid.”

Just siin on Rebase hinnangult toimunud põhimõtteline muutus: kui koroonapandeemia tingimustes hakkasid inimesed eelistama suuremat kinnisvara ning proovisid korterisse mahutada ka kodukontoriks vajaliku ruumi, siis praegu, kus kommunaalkulud on oluliselt tõusnud, mõeldakse väga selgelt iga ruutmeetri vajalikkuse ja ülalpidamiskulude peale.

Pangal tuleb järjest rohkem öelda “ei”

Et kõrvalkulude tähtsus on oluliselt tõusnud, otsivad ostjad järjest enam eri võimalusi, kuidas raha säästa ning hinnatõusu valguses finantsiliselt toime tulla. “Et kõik ei saa suuremat ruutmeetrite arvu endale lubada, hindavad ka pangad järjest kriitilisemal pilgul inimeste maksevõimekust ja igakuiseid kulutusi – kuna just need on viimastel kuudel tugevalt kasvanud, on see halvendanud inimeste igakuist vaba raha hulka, mida saaks potentsiaalse laenu teenindamiseks kasutada,” rääkis Rebane.

See on ka suurim põhjus, miks on hetkel suurenenud rahuldamata jäänud laenutaotluste hulk ning just see fakt räägib nii mõndagi selle kohta, miks müügipakkumisi on erinevates kinnisvaraportaalides rohkem kui mõni aeg tagasi. “Eks osad inimesed soovivad kinnisvarast lahti saada enne, kui kõrge küttekulude hooaeg peale tuleb, et ei peaks talvekuudel kommunaalkulude pärast muretsema,” selgitas ta.

Nii on kinnisvara pikalt kestnud hinnakasv jäänud viimastel kuudel seisma. “Kuna meedias on kõlanud eri ekspertide arvamused, et kinnisvara maksab juba õige varsti vähem kui praegu, lükatakse ostmise otsust edasi ning jäetakse tehing tegemata.” See omakorda pidurdab kogu kinnisvaraturgu, kuna inimesed, kes isegi saaks endale sobivat kinnisvara lubada, loodavad kevadel maksta sarnase kinnisvara eest vähem, kui praegu turul pakutakse.

Siiski pole paradoksaalsel kombel suurt muutust märgata laenutaotluste arvus: Rebase sõnul küsivad inimesed endiselt kodulaenu ja esitavad taotlusi. “Küll aga ei joosta kinnisvarale enam nii palju tormi kui varem, kuna turule on jäänud vaid ratsionaalsed ostuhuvilised,” lisas ta.

Ees ootab majanduslangus, mis mõjutab ka kinnisvaraturgu

Kuid mida võiks tuua lähitulevik? Rebane ennustab, et lähikuud toovad kaasa hindade korrigeerimise. “Ma ei usu, et see saab olema suurusjärgus 10–30%, kuna kinnisvaraturul pole märgata tohutul hulgal sealt väljujaid – vajadus on endiselt säilinud. Võrreldes arenenud Euroopa riikidega on Eestis küll laenukinnisvara osakaal siiski väiksem, kuid järjest rohkem siseneb turule põlvkonda, kes otsib endale oma esimest kodu või üürikinnisvara,” rääkis ta.

Seega võib tehingute arv ja hind lähitulevikus veidi langeda. “Kuna Eestit ootab tõenäoliselt ees lühiajaline majanduslangus, mõjutab see oluliselt ka tarbijate kindlustunnet ning kindlasti peegeldub see ka kinnisvaraturu olukorras,” võttis Rebane teema kokku.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.