Väljakutseid täis aasta kinnisvaraturul: kas uuel aastal läheb lihtsamaks?

Kuna habras olukord majanduses inimestele üleliia kindlustunnet ei anna, võib uueks aastaks ennustada laenutaotlejate vähenemist.Foto: Shutterstock

Lõppevat aastat jäävad kinnisvaraturul iseloomustama kõrged intressid, kodulaenu kallinemine ja uute alustatud kinnisvaraarenduste kokkukuivamine. Millised trendid ähvardavad jätkuda ka uuel aastal, räägib Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Kõrged intressid jäid oodatust kauemaks püsima

2023. aasta tõi varem õitsenud kinnisvaraturule rohkelt väljakutseid nii ostjatele, müüjatele kui ka arendajatele. “Turgu on oodatust rohkem mõjutanud kõrged intressid, mis tõusid kiiremini ja jäid ootuspärasest palju kauemaks püsima. Kuna laenuturg on seetõttu märkimisväärselt kallinenud, muutus laen paljudele inimestele kättesaamatuks,” tõdes Rebane.

Kuivõrd kinnisvaraturu tegelikkus jõuab statistikasse viiteajaga, võib reaalsus jõuda lähikuudel ka numbritesse. “Hetkel ei ole veel põhja jõutud, kuid kuna kodulaenude väljamaksed on nihkes lepingute sõlmimise statistikaga, näeme uue aasta alguses ilmselt viimaste aastate väiksemaid numbreid.”

Varem üüriinvestoritele atraktiivset tootlikkust pakkunud kinnisvaraturg enam turule sisenejaid ei ahvatle. “Praegusel ajahetkel ostetakse kinnisvara siiski ennekõike endale, mitte kellelegi teisele väljaüürimiseks – üüriinvestori jaoks pole hetkel kõige paremad ajad ning ka siin on oma osa olnud kõrgetel intressidel,” selgitas Rebane.

Samal ajal hakkab kodulaenuturule üle kanduma ka muutused Eesti majanduse üldisest sentimendist – kuna töötuse määr on hakanud tasapisi kasvama ning teatud majandussektoritele ei pruugi uue aasta esimene poolaasta sugugi hõlpu anda, leidub vähem ka uue kodu otsijaid.

Teatud majandussektorites võib uuel aastal ette tulla ka koondamisi, mis samuti koduotsinguid pärsib. Rebase sõnul on Eesti majanduse väljavaade uueks aastaks täna kehvem kui kolm kuud tagasi, mil ennustusi tehti. “Kui siis prognoositi Eestis väikest majanduskasvu, siis täna oleme olukorras, kus räägitakse positiivse stsenaariumi järgi nullist või väikesest miinusest,” nentis Rebane.

Mida toob uus aasta?

Kuna habras olukord majanduses inimestele üleliia kindlustunnet ei anna, võib uueks aastaks ennustada laenutaotlejate vähenemist. Siiski sõltub olukord suuresti kahest suurest asjaolust, mida on raske ette ennustada.

“Esiteks on oluline vaadata, mida teeb uuel aastal intressikeskkond. Hetkeprognoosi kohaselt intressid niipea alanema ei hakka ning kui nad seda teevadki, siis väga vähe. Suurt hõlpu intresside langetamisest laenumaksjatele loota ei ole,” kommenteeris ekspert.

Teine küsimus puudutab tööturgu. “Kuna palgakasvu osas on ootused madalad ning töötus ähvardab kasvada, siis tööturu poolelt kinnisvaraturule positiivset tõuget ei tule. Seega võib öelda, et väljavaade on kinnisvaraturul väga tagasihoidlik,” lisas Rebane.

Kuigi inflatsioon on väga lähedal Euroopa keskpanga eesmärgile (2%) ning ennustuste kohaselt on ka euribor tänaseks tipus ära käinud, on inflatsioon olnud Rebase sõnul nagu tõrksa taltsutamine. “Pika vinna peale on taltsutamine siiski juhtunud ja inflatsioon langenud, kuid rõõmustada ei julge veel keegi – seda enam, et geopoliitiline olukord on väga habras.”

Uue kodu otsijad püsigu valvel

Kuid mida ennustada uuel aastal uut kodu otsivatele inimestele? Kui varem loodeti, et kinnisvaraturul võiksid hinnad alaneda, siis ekspert sellele ootusele panuseid ei paneks. “Uus kinnisvara ei saa kuigi palju odavamaks minna, kuna ehitushinnad on jätkuvalt kõrged ja sarnaselt teistele sektoritele mõjutab kõrge elatustase ja ehitus- ja kinnisvaraturgu,” sõnas Tanel Rebane.

Kuna uute objektide pakkumine on kinnisvaraturul viimaste kuudega oluliselt vähenenud, leidub igale objektile potentsiaalne ostja. “Kuna ehitatakse vähem, aga uute objektide eest küsitakse kõrgemat hinda, leiavad kõik objektid teatud perioodi jooksul ikkagi uue omaniku,” ennustas ta.

Siiski ei puuduta see teise ringi kinnisvara, kus võib eraisikute panganduse juhi sõnul ette näha isegi väikest hinnalangust. “Kui ostjal on soov või vajadus kinnisvara müüa, siis seda tuleb teha mistahes hinnaga. Seega tuleb ka uuel aastal kindlasti müügile atraktiivset teise ringi kinnisvara, mis otsib klienti ja mille müügitsükkel pole kuigi pikk. Seega kestab ostjate turg endiselt edasi ka uuel aastal,” sõnas Tanel Rebane lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.