Ekspert: pensionifond on väga paindlik viis tuleviku kindlustamiseks

Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.Foto: Luminor

Kolmandasse sambasse investeerimine ei pea investorile tähendama tüütut kohustust või lisapinget, mis igakuisest eelarvest halastamatult raha välja viib. Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson kinnitab, et kolmandasse sambasse investeerimine on väga paindlik võimalus tulevikku kindlustada, seda ka keerulisematel aegadel.

Kas ma jään pensionisambasse lõksu?

Hirm, nagu investor võiks kolmanda samba maksete tõttu pensionifondi justkui “lõksu” jääda, pole Madissoni sõnul kindlasti põhjendatud. “Kolmandasse sambasse on väga lihtne sissemakseid alustada, jätkata ja lõpetada – see tähendab, et investoril leidub palju valikuvõimalusi, kuidas, millise regulaarsusega ja kui suures ulatuses sissemakseid teha,” kinnitas ta.

Nii võib sissemakseid kolmandasse sambasse teha näiteks korra või kaks aastas, iga kuu või tihedamalt ehk sõltuvalt investori võimalustest. Seejuures saab sissemaksete jaoks teha näiteks püsikorralduse või otsustada iga kord ise, kui suur hulk või protsent oma sissetulekust kolmandasse sambasse kanda.

“Kolmandasse sambasse sissemakstav summa võib vastavalt strateegiale väga palju varieeruda: mõni investor otsustab igakuiselt kanda sambasse näiteks 50 eurot, teine teeb korra aastas paari tuhande eurose sissemakse – laias laastus pole vahet, millise variandi kasuks otsustatakse, kuna iga strateegia on õigustatud,” kinnitas Madisson.

Regulaarseid sissemakseid võiks jätkata

Kuid mis saab kolmandast sambast siis, kui sinna ei tehta regulaarselt sissemakseid? Vahur Madissoni sõnul ei kohusta kolmanda samba olemasolu investorit millekski, küll aga on järjepidevus pikaajalise investeerimise seisukohalt olulise tähtsusega tegur.

“Kui investori toimetulek on ajutiselt raskendatud näiteks töökaotuse või mõne muu elusündmuse tõttu, võib kolmanda samba sissemakseid alati peatada või pausile panna. Küll aga soovitaksin võimaluse korral vähendada sissemaksete suurust ning kasvõi väiksemate summadega edasi koguda, kuna see on distsipliini säilitamise seisukohalt väga oluline,” rääkis fondijuht.

Raskes olukorras saab alati ka kolmandast sambast väljuda ning osakud osaliselt või täielikult tagasi müüa. Küll aga tuleb arvestada, et sellistel juhtudel võib väljamaksele rakenduda tulumaksu kinnipidamine.. Kui investoril siiski on ilmnenud paratamatu vajadus seda raha kasutada, ei ole selleks takistusi.

“Kindlasti vähendab see fakt paljude investorite jaoks põhjendamatut hirmu, kuna tegelikult pole ohtu, et kolmandast sambast poleks võimalik pääseda – tuleb vaid endale selgeks teha, kuidas väljumine konkreetse pensionisamba puhul välja näeb,” lisas ta.

Pensionifonde saab kombineerida ja vahetada

Paindlikkus seisneb Madissoni sõnul ka fondide vahetamises – nimelt pole investoril tarvis muretseda, kui ta soovib vahetada olemasoleva fondi teise vastu või neid omavahel kombineerida.

“Kõik võimalused on laual ning pensionifondi vahetamiseks ei tule osakuid tagasi müüa, raha oodata ja siis uuesti sissemaksetega alustada – need on võimalik väga mugavalt järgmisesse pensionifondi üle kanda, ilma et investor sellest kaotaks,” selgitas fondijuht.

Samas kehtib kombineerimise ja pensionifondi vahetamise eelis ka nende jaoks, kes soovivad pensionieale lähenedes vahetada kõrge riskiga pensionifondi konservatiivsema variandi vastu. “Kolmas sammas on inimese vaba valik nii selles osas, kas ta soovib selle avada, kui ka selles, kuidas ja kuhu ta sissemakseid teeb. Seega julgustan kindlasti kolmanda samba avamise peale mõtlema, kuna see on paindlik ja üldtunnustatud viis tuleviku kindlustamiseks,” ütles Madisson lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.