Kodulaen 30 aastaks? Ekspert kummutab laenuperioodi kohta laialt levinud müüdi

Kuivõrd 30 aastat on pikk periood, võib laenu lõpptähtaega nähes hiilida ligi hirm niivõrd pika ajaperioodi ees.Foto: Shutterstock

Laenu taotlemise eel vaevab paljusid mõningane hirm pikaajalise tuleviku kohustuse ees – nimelt taotletakse kodulaenu puhul küll maksimaalset laenuperioodi ning arvatakse, et võetud kohustus jääbki 30 aastaks kehtima. Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane kinnitab, et olukorda, kus kodulaenu teenindatakse tõepoolest 30 aastat, juhtub pigem harva.

Kas tõesti laen kogu eluks?

Kodulaenu saab taotleda maksimaalselt 30 aastaks – see on vajalik samm selleks, et igakuine laenumakse oleks madalam ega koormaks inimese eelarvet nii palju kui näiteks 15-aastane laenuperiood. Kuivõrd 30 aastat on pikk periood, võib laenu lõpptähtaega nähes hiilida ligi hirm niivõrd pika ajaperioodi ees. Tanel Rebase sõnul võib laenuperiood olla küll 30 aastat, kuid sellegipoolest makstakse laen Luminori panga klientide seas tagasi keskmiselt vaid 10 aastaga.

“Kui inimesed arvavad, et nad võtavad endale 30 aastat pika kohustuse, siis tegelikult makstakse laen sageli pangale tagasi palju varem. 30 aasta jooksul tuleb elus mõistagi väga palju ette: üks leiab endale uue kodu, teine saab päranduse, mis aitab tal laenukohustusest vabaneda, kolmas teeb väga head karjääri – kõike võib juhtuda,” märkis ta.

Seega ei tohi lasta end 30-aastasest perioodist heidutada. “See on väga suur müüt, et 30-aastane laen võetaksegi tõepoolest 30 aastaks – sellega tasub koduostjatel kindlasti arvestada,” lisas ekspert.

Taotle võimalikult pikka laenuperioodi

Laenuperioodi puhul tuleks Tanel Rebase sõnul järgida rahatarkust ning hoida igakuised kulutused võimalikult madalal tasemel. “Kui tegemist on noore inimesega, on minu kindel soovitus taotleda 30 aasta pikkust laenuperioodi, kuna nii õnnestub laenumakset võimalikult madalal hoida.”

Siiski pole arusaadavatel põhjustel võimalik sama perioodi pakkuda inimesele, kes on 50ndates eluaastates või siirdub peagi pensionile. “See on ka sage põhjus, miks kodulaenu taotlejaks on laps, mitte lapsevanem – kuna lapsevanem saaks laenu teenindada näiteks 15 aastat, on igakuine laenumakse seejuures nii suur, et käib paljudel üle jõu,” selgitas Rebane.

Noortel tasub laenutaotluse puhul tähele panna veel üht asjalikku rahatarkust. “Kui noor inimene ostab esimese kodu, siis suure tõenäosusega pole tal seal plaanis elada 30 aastat, vaid leida paari aasta möödudes uus elamine. Kui rahakott vähegi kannatab, siis siinkohal soovitan mõelda võrdsetes põhiosades maksegraafiku peale, kuna sellisel juhul makstakse esimestel aastatel tagasi rohkem laenu põhiosa, mitte intresse – see võimaldab hiljem müügitehingu puhul väiksema laenujäägi korral suuremat kasu saada,” ütles ta.

Niisiis tasub võimaluse korral taotleda laenu alati maksimaalseks ajaperioodiks. “Pank ei vaata sellele kuidagi viltu, kui selle ajaperioodi sees soovitakse osta uus kodu või kinnisvara maha müüa – see, et kodulaenu taotleja soovib kulusid minimaalsena hoida, on igati arusaadav ja tavapärane praktika,” kinnitas Luminori eraisikute panganduse juht.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.