Tanel Rebane: laenu osalise tagasimaksmisega ei tasu kiirustada

Luminori Baltikumi eraisikutepanganduse juht Tanel Rebane.Allikas: Luminor

Ehkki kodulaenu võetakse sageli 25 või 30 aastaks, maksavad paljud laenuvõtjad selle pangale tagasi palju varem või teevad laenuperioodi jooksul mitu osalist tagastamist. Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane soovitab rahaga targalt ümber käia ning vältida iseendale karuteenete tegemist, kuna nutikaid võimalusi, kuidas ootamatult laekunud rahasummat enda kasuks tööle panna, on tänaseks väga palju.

Paljudel inimestel napib enesedistsipliini

Mõistagi on paljude koduomanike üheks suurimaks eesmärgiks vabaneda laenukoormast võimalikult kiiresti. “Paljudes peredes läheb laenu tagasimaksmisele väga suur summa igakuisest eelarvest ning seetõttu on täiesti mõistetav, miks laenu täielik või osaline tagasimaksmine tundub väga hea plaan,” sõnas Rebane.

Kui aga laenuvõtja saab ootamatult suure summa näiteks päranduseks või kingituseks, on eksperdi sõnul mõistlik hinnata kõiki võimalusi, kuidas laekunud summa enda või oma pere kasuks maksimaalselt tööle panna. “Väga paljud inimesed otsustavadki seejärel laenu osalise tagasimakse tegemise kasuks, et igakuist laenukoormat vähendada – see aga parandab olukorda sageli vaid näiliselt.”

Nimelt varitseb siin Rebase sõnul oht, mida sageli ei teadvustata – laenumaksest vabaks jäänud raha kipub säästmise või investeerimise asemel minema hoopis igakuiste ning sageli ebavajalike kulutuste katteks. “See on kindlasti koht, kus inimene võib endale väga suure karuteene teha, kuna laenumakse vähenedes hakatakse tihtipeale lihtsalt rohkem kulutama.”

Et raha ja selle kogumine millegi jaoks on suuresti seotud järjepidevusega, ongi vaba raha lihtsam kulutada kui seda targalt koguda või investeerida. “Paraku napib paljudel enesedistsipliini, et vabaks jäänud summaga rahatargalt ümber käia, ning osalise laenu tagasimakse järel vabanenud raha oskavad nutikalt kasutada vaid vähesed,” tõdes ta.

Raha võiks paigutada tulevikku

Et laenu osaline tagastamine on Rebase sõnul mõistlik samm vaid siis, kui eelarves vabaks jäänud summa õnnestub enda kasuks tööle panna, on raha nutikaks paigutamiseks võimalusi palju. Tasub näiteks mõelda, kas ootamatult sülle kukkunud rahasummat saab kasutada näiteks finantsvabaduse poole püüdlemiseks.

“Kõik sõltub inimese eesmärkidest, kuid soovitaksin osalise tagasimakse asemel mõelda näiteks investeerimise peale. Viimastel aastatel on lisandunud palju võimalusi, kuidas ka väheste teadmiste ning madala riskitasemega investor saab turgudelt eeskujuliku tootluse kätte,” kirjeldas Rebane.

Nii võib raha paigutada näiteks kolmandasse sambasse, tähtajalisele hoiusele või miks mitte ka tõsisema investeerimisteekonna algkapitaliks. “Väikeste riskidega investeerimisvõimalusi on tänaseks väga palju erinevaid. Kui algus tundub keeruline, tasub esmalt tutvuda lihtsamate võimalustega ja paigutada raha esialgu kasvõi tähtajalisele hoiusele. Kui sealt saab maitse suhu, on hiljem lihtsam ka tõsisema investeerimise suunas vaadata,” tõi ekspert näiteid.

Kui aga laenu osaline tagasimakse on inimese kindel plaan, on seda võimalik igal ajahetkel ehk laenuperioodi jooksul korduvalt teha. “Kindlasti peaks arvestama, et tegemist on laenulepingu muudatusega ning selle puhul on igal pangal oma hinnakiri. Seega soovitan tutvuda laenulepingu tingimustega ning arvestada ka lepingu muudatustest tingitud kuluga,” sõnas Rebane lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.