“See tõi pisara silma!” Tuntud eestlased seisid eksperimendis silmitsi tuleviku iseendaga

Projekti töötasid välja rahandusliku, vaimse ja füüsilise tervise eksperdid, kasutades selleks tehisintellekti, statistika ja tõenäosusteooria abi.Foto: Luminor

Luminor viis hiljuti läbi eksperimendi, mille käigus uuriti, kuidas mõjutavad meie igapäevased harjumused kaugemat tulevikku. Projektis osanud suunamudija Bärbel Moros ja koomik Aleksandr Popov seisid eksperdimendis sõna otseses mõttes silmitsi tuleviku iseendaga ehk ekspertide loodud avatariga ning nägid, kuidas tänased harjumused neid 20 aasta pärast mõjutavad.

Järjepidevus on oluline

Koomik Aleksandr Popov tõdes, et avatari nägemine pani teda mõtlema tõsisemalt finantsilise järjepidevuse loomise peale. “Raha teenimine on üks asi, aga sellega adekvaatselt ümber käimine teine,” sõnas ta. Ehkki hetkel on mehel sissetulek olemas, aitas eksperdimendis osalemine mõista, kui oluline on hoida rutiini ning püsida järjekindel. “Eks siis ole näha, kas 20 aasta pärast olen samasugune nagu hologrammis või on ehk midagi muutunud.”

Popovi suurim lähiaja investeering on panustada vaimsesse tervisesse ning seeläbi parandada ka finantsolukorda. “Eks see jutt ole vastuoluline, sest vaimse tervisega tegelemine on finantsolukorrale korralik põnts. Võtan seda siiski investeeringuna iseendasse,” kinnitas ta.

Muutis emotsionaalseks

Suunamudija Bärbel Moros ei salga, et eksperiment muutis teda emotsionaalseks. “Veider oli näha ennast 20 aasta pärast – kui 20ndates oled ikka veel noor, siis 40ndates eluaastates juba täitsa täiskasvanud!” kirjeldas ta.

Nähtud hologramm andis Bärbelile motivatsiooni sama raja jätkamiseks. “Minu avataril läks investeerimisega üsna hästi ja ma arvan, et see andis tõuke, et investeerimine rohkem käsile võtta.”

Bärbeli sõnul üllatas teda enim tema võimalik välimus 20 aasta pärast, aga ka tema ees lahti rullunud positiivne stsenaarium, kus tuleviku Bärbelil läheb väga hästi. “Kuna ma olen väga enesekriitiline ja üritan kõike hästi teha, siis avatar kinnitas, et olen õigel teel,” kommenteeris ta.

Eksperdid: harjumustel on väga suur roll

Kuivõrd projekti töötasid välja rahandusliku, vaimse ja füüsilise tervise eksperdid, kasutades selleks tehisintellekti, statistika ja tõenäosusteooria abi, ei tulnud asjaosalistele üllatusena, et meie igapäevastel harjumustel on suur roll ka finantskäitumisele.

Toitumisnõustaja ja koolitaja Elis Nikolai-Vendla sõnul võiksid inimesed mõelda rohkem sellele, millised tervisega seotud käitumismustrid neid 20 aasta pärast mõjutada võivad. “Toitumisel on väga suur roll, kuna me sööme iga päev ning see mõjutab otseselt ka meie tervist,” rõhutas ta. Kindlasti võiks olla rohkem teadlik ka meditsiinilistest aspektidest nagu vererõhk, kolesterool või erinevate vitamiinide tase meie organismis.

Samas on väga suur tähtsus ka stressil ja selle maandamisel, kuna stress mõjutab otseselt nii inimese unekvaliteeti, toitumisharjumusi kui ka üleüldist enesetunnet. “Kuivõrd stressil on väga suured negatiivsed tagajärjed, siis kindlasti tuleks õppida seda paremini märkama, tunnetama ning õigel viisil maandama,” märkis ta.

Seeõttu tuleks eksperdi sõnul anda kehale ja vaimule teadlikult puhkust. “Tõepoolest, stressi kõrval kiputakse sageli alahindama ka ülepingutamise mõju: kui kehale ei anta võimalust taastuda, töötatakse väga palju ning puhkamiseks aega ei jää, siis ka sellel on tervisele väga suur mõju.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.