Tee teadlik valik! Liiga palju Eesti noori saab pensionifondi loosi teel

Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.Foto: Luminor

Kuigi finantsteadlikkus on jõudsalt paranemas ka noorte seas ning tulevikuks kogumist tähtsustatakse järjest enam, jagub siiski veel arenguruumi – Luminori pensionifondide fondijuhi Vahur Madissoni sõnul on teadlikkus eelkõige madal tööturule sisenevate noorte seas, kes saaksid sobiva pensionifondi valikul teha märksa teadlikumaid otsuseid.

Paljud noored saavad fondi endiselt loosi teel

Madissoni sõnul on erinevad osapooled töötanud jõudsalt selle nimel, et erinevate säästutoodete, sealhulgas pensionifondide ja investeerimise tähtsust populariseerida. Ehkki noorte üleüldine teadlikkus rahaasjadest on jõudumööda paranemas, leidub siiski väga palju ka noori, kelle eest teeb teise samba valiku ära loos.

Nimelt määratakse pensionifond loosi teel kohustuslikule liitujale, kes on saanud 18-aastaseks ja alustanud töötamist, kuid ei ole esimese palgamakse saamise ajaks veel oma valikuavaldust esitanud. Statistika andmetel on loosi teel pensionifondi saanud ligi 17 000 noort aasta jooksul.

“Kuigi loosi teel saadav fond valitakse kõige madalamate tasudega fondide hulgast, on targem teha teadlik valik ning veenduda, milline pensionifond just sinu profiiliga kõige paremini sobib,” julgustas Madisson. Valiku osas tasub küsida nõu näiteks pangatöötajalt või võrrelda erinevaid pensionifonde omal käel. “Ainuüksi valiku tegemisel saadakse pensionifondide kohta väga palju väärtuslikku infot, mis on kindlasti abiks ka tulevikus.”

Kõige tähtsam on Madissoni hinnangul valida eakohane fond, mis arvestab pensionini jäänud ajaperioodiga – just see on kõige tähtsam indikaator sobiva fondi valikul. “Kuna noorel tööturule sisenejal on pensionini väga pikk tee minna, võiks valida kõrgema riskiga fondi, mis koosneks täiel määral ehk 100% aktsiatest. Ehkki erinevate teenusepakkujate fondidel on teatavad erinevused, on põhiline samm selle otsusega siiski tehtud,” rääkis ta.

Mida varem alustada, seda parem

Kui teine sammas on tööturule sisenejatele kohustuslik, siis vabatahtliku ehk kolmanda samba avamine jääb Madissoni sõnul sageli tahtejõu taha. “Ehkki kõik inimesed 20. eluaastates veel ei tööta ja elavad ilma püsiva sissetulekuta, on väga tähtis, et kogumise harjumus ja finantsdistsipliin tekiksid võimalikult varakult. Mida varem kolmanda samba konto avada, seda parem, kuna hiljem liitujana tuleb korraga rohkem raha säästa.”

Samuti avaldub just pika kogumisperioodi tulemusel paremini nn liitintressi efekt. Finantsinstrumentidesse ja samuti pensionifondide osakutesse investeerimise kontekstis tähendab see, et iga järgneva perioodi tootlus kujuneb eelneva perioodi tootluse põhjal kumulatiivselt nende korrutise, mitte liidetise põhjal. Kui üle perioodide on tootlused keskmiselt positiivsed, siis tootlus kuhjub kumulatiivselt. “Mida pikem on kogumisperiood, seda suurema efekti liitintress kogumisperioodi lõpus annab. Kui  pensionini on jäänud rohkem kui 5–10 aastat, hakkab liitintressi efekt koguja jaoks väga efektiivselt tööle,” kirjeldas Madisson.

Lisaks liitintressile efektile on varem kogumise alustamisel eeliseks ka põhisumma. “Kui panna varakult paika tase, milleni vara kogumise mõttes jõuda soovitakse, siis pikema perioodi peale jaotamisel tuleb iga kuu maksa vähem kui siis, kui see periood oleks märkimisväärselt lühem.”

Kolmas eelis peitub investeerimise strateegias. “Mida pikem on investeerimisperiood, seda riskantsemat ja kõrgema tootlusega strateegiat investor rakendada saab. Sellisel juhul avaldavad pika perioodi jooksul toimuvad kõikumised kogutud summale märkimisväärselt väiksemat mõju kui lühema perioodi vältel,” lisas ta.

Seega pole pensioniks kogumise juures nii väga tähtis sukelduda detailidesse, vaid lihtsalt alustada. “Soovitan julgelt noortel kasutada ära riigipoolseid maksusoodustusi ja finantsturu võimalusi ning valida endale sobivaim fond – edasi läheb kogumine juba tõusujoones,” ütles Madisson lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.