Tee unistuste koduni: ekspert jagab näpunäiteid, kuidas leida endale kõige sobivam kinnisvara

Luminori Baltikumi eraisikutepanganduse juht Tanel Rebane.Allikas: Luminor

Kinnisvara otsimine võib olla paljude jaoks põnev, kuid ka aeganõudev ja stressirohke protsess. Seetõttu tasub riske maandada juba teekonna alguses. Luminori Baltikumi eraisikutepanganduse juht Tanel Rebane jagab näpunäiteid, kuidas endale sobiv kinnisvara lõpuks välja valida.

Ranged piirangud võivad tuua takistusi

Ehkki uue kodu otsimine võib mööduda takistusteta, ei pruugi selle leidmine olla sugugi nii lihtne, kui esialgu arvati. Tanel Rebase sõnul sõltub see protsess suuresti kinnisvarast, mida osta soovitakse. “Kui soov on elada näiteks populaarses piirkonnas, näiteks Tallinna kesklinnas, siis kinnisvaraportaalidest leiab hulganisti kuulutusi – nii ühe-, kahe- kui ka kolme- ja neljatoaliseid kortereid.”

Keeruliseks lähevad otsingud aga siis, kui soovitud kinnisvarale seatakse väga ranged piirangud. “Piiranguid võib seada nii hinnatase, ruutmeetrite arv, infrastruktuuri olemasolu kui ka asukoht. Mida spetsiifilisemad on soovid, seda keerulisemaks otsimine tavaliselt muutub – eriti aga siis, kui piirangud ei lähe pakkumisega kokku,” möönis ta. Seetõttu tasub koduotsingute alguses mõelda järgmistele sammudele.

  1. Ole realistlik

Kui turul pakkumist jagub, ent koduost kipub endiselt venima, tuleks eksperdi hinnangul üle vaadata oma nõudmised ja isiklikud vajadused ning neid hoolega analüüsida. “Nõudmisi ja vajadusi hinnates tasub olla realistlik: mõtle, kas sinu eelarve ikka lubab osta kodu, mis kõikidele seatud kriteeriumidele vastaks.” Samas võiks mõelda, kas selline kinnisvara on sulle üldse jõukohane ja vajalik – ka see aitab teha nutikamaid valikuid.

  1. Pane kriteeriumid tähtsuse järjekorda

Kas kõige tähtsam on asukoht, korteri suurus, vaade aknast või hoopis energiaklass? Pane need tähtsuse järjekorda ning kui nimekiri on paigas, peaksid mõtlema, millised on sellised nõudmised, millest sa pole nõus kindlasti taanduma, ja milliste osas võib vajadusel kompromissi teha.

“Mõne jaoks on olulisem asukoht, teise jaoks jällegi, millisel korrusel korter asub. Tasub läbi mõelda, kas oled nõus oma nõudmistes alla tulema, kui leiad korteri, mis ei vasta küll kõikidele tingimustele, kuid on sellele väga lähedal,” näitlikustas Rebane.

  1. Tegutse!

Kui märkad sobivat kinnisvarakuulutust, tasub oma huvist müüjale või maaklerile kohe märku anda. “Kindlasti tasub reageerida võimalikult kiiresti, kuna kunagi ei tea, kui mitu huvilist veel samasugust korterit otsib. Küll aga tasub analüüsida ka turuolukorda: kui samas piirkonnas on müügil näiteks 10 samasugust korterit ja pakkumine ületab hetkel nõudluse, on see võimalus müüjaga hinna osas läbi rääkida,” sõnas Rebane.

Kindlasti tasub vajadusel nõu küsida mõnelt kinnisvaraturgu hästi tundvalt spetsialistilt või kasvõi sõbralt, kes oskab turuolukorda kirjeldada. “Praegu on kindlasti väga hea võimalus kauplemiseks, ent kõik sõltub ostetavast kinnisvarast,” lisas ta.

Millal pöörduda panga poole?

Uue kodu otsimisel tõuseb kiiresti päevakorda küsimus, kas küsida kõigepealt pangalt oma võimaluste kohta või asuda kohe otsejoones otsingutele. Tanel Rebase sõnul võiks esialgu turul ringi uudistada ning näiteks laenukalkulaatori abil hinnata, milline võiks olla laenu suurusjärk. “Kui aga suurusjärk on teada või on soov laenuvõimekuses kindlasti üle veenduda, tasub kindlasti pangaga ühendust võtta,” kinnitas Rebane.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.