Teeme selgeks: kuidas saada pangast parim intressipakkumine? 

Kuigi laenamine on kõrgete intresside tõttu muutunud järjest kallimaks ja paljudele kättesaamatumaks, on pangad siiski marginaali järjest allapoole toonud. Kuid kuidas saada parim intressipakkumine?Foto: Shutterstock

Kodulaenu jaoks taotluste esitamisel saab tihtipeale kiiresti selgeks, et pankade pakutav intress võib üksteisest mõnevõrra erineda. Miks see nii on ning kuidas saada pangast võimalikult hea intressipakkumine, selgitab Luminori Baltikumi eraisikutepanganduse juht Tanel Rebane.

Kas tähtsam on inimene või kinnisvara?

Rebase sõnul arvestatakse taotlejale pakkumise tegemisel laias laastus kahte peamist tegurit – inimest ehk taotlejat ennast ja kinnisvara, mida taotleja soetada soovib. Seejuures võivad kriteeriumid, mille põhjal pank kodulaenu väljastab, olla rõhuasetustes veidi erinevad – näiteks on mõni pank seadnud olulisemaks soetatava kinnisvara seisukorra ja likviidsuse, teine jällegi taotleja profiili. Sealt tulevad sisse ka erinevused pakutavas intressis.

“Luminor on esikohale asetanud konkreetse inimese ja tema profiili. See ei tähenda, et kinnisvara poleks taotlemisel üldse oluline – kui kinnisvara seisukord on vähemalt heal tasemel, siis lõpliku otsuse määrab ikkagi kliendiprofiil,” sõnas ta.

Kuid mida inimese ja kinnisvara hindamisel arvesse võetakse? “Inimese profiili juures hindab pank nii tema vanust, tema majanduslikku seisu, sissetulekuid, olemasolevaid kohustusi kui ka taotletavat laenusummat. Kinnisvara puhul on peamisteks teguriteks asukoht, seisukord ja energiamärgis. Veidi teistsugustel põhimõtetel hindame eksklusiivset kinnisvara, mille tingimused on veidi erinevad,” tõi Rebane välja.

Võta pakkumine mitmest erinevast pangast

Kuigi laenamine on kõrgete intresside tõttu muutunud järjest kallimaks ja paljudele kättesaamatumaks, on pangad siiski marginaali järjest allapoole toonud. Rebase sõnul on oma roll konkurentsil, kuid ka raha hinnal ehk millise hinnaga pangad enda tegevust ise finantseerida saavad.

“Kindlasti on panga marginaalid täna madalamad kui 5 või 10 aastat tagasi, kuna tihenenud on ka pankade omavaheline konkurents. Seetõttu soovitan kindlasti küsida laenupakkumist erinevatest pankadest, kuna pakutav intress võib üksteisest märkimisväärselt erineda – seda enam, et ühes pangas seatakse olulisemale kohale soetatav kinnisvara , teises jällegi kliendiprofiil,” julgustas Rebane.

Kuna laenutaotlejad kipuvad automaatselt küsima pakkumist vaid oma kodupangast, on just see sageli peamiseks põhjuseks, miks paremast intressipakkumisest ilma jäädakse. “Just erinevate pakkumiste küsimine võimaldab endale sobivaima lahenduse leida.”

Seejuures soovitab Rebane vaadata pakutavast intressist veel kaugemale ning hinnata ka taotlemise protsessi ennast kui ka teisi tingimusi, mida pank kodulaenu taotlemisel pakub. “Kindlasti tasub mõelda ja analüüsida, millisest pangast sai inimene kõige personaalsema lähenemise või kus pakutakse lepingu sõlmimiseks kõige soodsamaid tingimusi,” tõi ekspert erinevaid näiteid.

Kuivõrd just sellistes aspektides võivad pangati olla erinevused väga suured, tasubki otsus teha suurema pildi põhjal. “Kodulaenu võtmine pole inimese jaoks igapäevane ning sellega kaasneb sageli palju küsimusi ja segadust – seetõttu tasub kindlasti küsida nõu ja uurida, kuidas pangad kliendile lähenevad ja olukorrale lahendusi otsida püüavad. Seeläbi saab üsna kiiresti selgeks, millise panga kasuks tegelikult otsustada,” sõnas Rebane.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.