Tootlus, riskitase, tasud – mis on pensionifondi valiku juures kõige tähtsam?

Pensionifondide võrdlemisel eristuvad üldjuhul kolm indikaatorit – üldjuhul hinnatakse analüüsimisel erinevate fondide tootlust, riskitaset ja tasusid.Foto: Shutterstock

Kuidas erinevaid pensionifonde omavahel kõrvutada? Ehkki esmapilgul võivad võrdlustabelid silme eest kirjuks võtta, tuleb Luminori pensionifondide fondijuhi Vahur Madissoni sõnul teada lihtsaid tõdesid, mille abil targemaid otsuseid teha ning soovi korral pensionifondi vahetada.

Õige riskitasemega fond tagab edu

Pensionifondide võrdlemisel eristuvad üldjuhul kolm indikaatorit – üldjuhul hinnatakse analüüsimisel erinevate fondide tootlust, riskitaset ja tasusid. Kuid mis on nendest olulisim? Madissoni sõnul pole kahtlustki, et kõige olulisem on valida õige riskitasemega fond.

“Mida kõrgem on pensionifondi riskitase, seda suuremat tootlust see pakub. Nimelt võivad erineva riskiga fondid tuua väga erinevaid tulemusi. Et noorematel inimestel on mõistlik investeerida kõrgema riskiga fondidesse, tasub kindlasti pöörata pilk fondide suunas, mis koosneks 100% ulatuses aktsiatest,” juhendas Madisson.

Eestis eristatakse madala, keskmise ja kõrge riskiga pensionifonde – nende jaotus põhineb Euroopa Liidu regulatsioonil, mis jagab pensionifondid omakorda seitsmesse erinevasse kategooriasse. “Riskitase leitakse fondi osaku hinna ajaloolise kõikumise põhjal. Mida rohkem on osaku hind päevade lõikes kõikunud, seda riskantsem ta on ning seega määrab just hinnakõikumine ära konkreetse fondi riskiprofiili,” selgitas ta.

Tootluse puhul tuleb hinnata pikemat ajaperioodi

Väga oluline indikaator sobiva pensionifondi valikul on tootlus. Siin kiputakse Madissoni sõnul tegema üldlevinud viga – nimelt keskendutakse sageli liiga lühikesele ajaperioodile. “Ühe aasta tootlus ei anna pensionifondist ülevaadet, kuna turgude lühiajalise liikumise tõttu võib igal pensionifondil olla nii häid kui halbu aastaid. Seega on tähtsam keskenduda ajaloolisele ehk pikaajalisele tootlusele ning veenduda, kas riskitase on tootlusega kooskõlas või mitte.”

Niisiis võiks tootluse hindamisel analüüsida 5 või 10 aasta tootlust. “Pikema perioodi analüüsimisel omame arusaama ka võimekusest, mis ühel või teisel fondivalitsejal on. Ainult ühe aasta põhjal on seda võimatu hinnata,” lisas Madisson.

Samas määrab just fondi tootlus ära ka tasude kujunemise: nimelt võib tähelepanelikum silm märgata, et kõrgema tootlusega fondide tasud on reeglina kõrgemad kui madalama tootlusega fondidel. Sellel on Madissoni sõnul lihtne põhjus. “Kuna fondivalitseja töökulu on kõrge riskiga aktsiate puhul palju suurem, kehtib üldreegel, et kõrgema tootlusega fondidel on ka teistest mõnevõrra kõrgemad tasud,” selgitas ta.

Kuid mida pensionifondi tasu sisaldab? Nimelt kuuluvad sinna hulka näiteks valitsemistasud, mis hõlmavad pensionifondi investeeringute juhtimise ja haldamisega seotud kulusid, administreerimistasud, mille alla kuuluvad näiteks aruandlus ja raamatupidamine, hoiustamistasud ja müügitasud, mida kasutatakse ostu-müügi tehingute tegemiseks. Pensionifondide võrdluses kajastub jooksva tasu määr, kuhu on arvestatud kõik fondiga seotud tasud. “Jooksev tasu on kliendile kõige selgem indikaator hindamaks, kas tasumäär vastab fondi tootlusele või mitte,” rääkis Madisson.

Millal kaaluda pensionifondi vahetust?

Luminori pensionifondide fondijuhi Vahur Madissoni sõnul võib pensionifondi soovi korral vahetada, kuid sellisel juhul tuleks mõelda, kas otsus on investorile pikaajaliselt kasulik. “Kõige selgem põhjus fondi vahetamiseks on kindlasti olukorras, kus valitud on eale mittevastav fond – kuni 50ndate eluaastateni võiks investor vaadata kõrge riskiga pensionifondide poole ning pensionieale lähenedes tuleks riske järk-järgult vähendama hakata,” selgitas ta.

Samas võib pensionifondi vahetada ka siis, kui tootlus pole olnud investori jaoks ootuspärane. “Kui pensionifondi tootlus on turu keskmine, siis soovitaksin fondi vahetamist edasi lükata, kuna liidrid võivad pikema ajaperioodi jooksul vahetuda. Samas võib ka juhtuda, et valik tehakse praegusel hetkel igati eduka fondi kasuks, mille positsioon ajapikku võib hoopis nõrgeneda.”

Teadlikumal investoril tasub fondivahetust kaaluda ka siis, kui soov on jätkata investeerimiskonto alt kogumist. “Sellisel juhul saab turuportfelli jagada ning luua täpselt selline portfell, nagu investor ise soovib,” rääkis Madisson.

Järjest enam vahetavad inimesed pensionifonde ka väärtushinnangute tõttu. “Luminoril on jätkusuutlikud indeksfondid just nendele inimestele, kes soovivad investeerida ettevõtetesse, kes on võtnud suurema vastutuse keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimisalaste nõuete rakendamise eest. Seega saab mugavalt investeerida ka vastavalt jätkusuutlikule maailmavaatele ning see on kindlasti igati piisav põhjus, et fondi vahetada,” sõnas fondijuht.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.