Üürituru pakkumine on suurenenud, nõudlus vähenenud. Mida see investorile tähendab?

Mida tähendab üürituru jahenemine investori jaoks?Foto: Shutterstock

Saadaval üürikorterite arv on erinevates kinnisvaraportaalides viimastel kuudel järjest tõusnud, andes märku potentsiaalsest eesootavast hinnalangusest. Kuid mis saab nõudlusest ning millises suunas vaatavad hetkel üüriinvestorid, räägib Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Pakkumine ületab nõudluse

Talv on praktiliselt käes ja need korterid, mis on pikalt tühjana seisnud, on nüüd üüriturule paisatud, kuna kõrgete energiahindade valguses soovitakse kulusid vähendada. “Eriti on pakkumise suurenemist märgata vanemate korterite segmendis, eesotsas magalarajoonides,” selgitas Rebane.

Kui aga pakkumine hakkab olulisel määral nõudlust ületama, annabki see sobiva pinnase pakkumises olevate üürikorterite hinnaalanduseks. “Vastasel juhul ei pruugi sobivaid üürilisi enam leiduda, mis pole üürileandja vaatenurgast aktsepteeritav. Küll aga eristub siin üks kindel segment: viimase kahe aasta jooksul ehitatud kinnisvara puhul ei saa hinnad väga palju alla tulla, kuna laenukulud ületavad saadava üüritulu,” märkis ta.

Ka ridaelamuboks ei pruugi olla halb idee

Tallinna ja Tartu lähivaldades, kus on oluliselt väiksem pakkumine, võib näha ka trendi, kus üürikinnisvarale joostakse huviliste poolt tormi. Et sellistes rajoonides on populaarseks kinnisvara tüübiks ridaelamuboks, pole selline kinnisvaratüüp üürikinnisvaraks üldsegi mitte kehv investeering, kuna nõudlust võib teatud sihtgrupi seas siiski eksisteerida.

Küll aga tasuks Rebase hinnangul põhjalikult kaaluda investeerimist eramajadesse, kuna üüriliste sihtgrupp on selleks liiga väike, mistõttu võib investeering osutuda ebamõistlikuks. “Inimesi, kes on valmis maja üüriks kuluvat tasu maksma, on tõepoolest väga vähe. Samuti tuleb maja puhul arvestada, et see võib vajada korterist rohkem tähelepanu, seda nii remondikulude kui ka haldamise osas.”

“Üüriinvestorid ei pruugi majaga seotud kulusid valemitesse sisse arvestada, mistõttu on tootlus oodatust oluliselt väiksem. Et majade üürihinnad on Tallinna ümbruses umbes 1500–3000 eurot kuus, siis tuleb arvestada, et sihtgrupp, kes sellist hinda oleks nõus maksma, on väga väike, mistõttu on üürile andmise periood pikk,” rõhutas Rebane.

Hinnalangus võib toimuda kiiremini

Ridaelamubokside ja majade puhul ennustab Rebane, et hinnalangus toimub kiiremini kui korterite puhul. “Eksklusiivsem kinnisvara Tallinna kesklinnas peab päris hästi vastu, kuna palju on selle hulgas ka laenuta ostetud kinnisvara. Arendajate sõnul ostab eksklusiivsema kinnisvara klientuurist 60% kinnisvara välja laenu abita, seega pole tajuda ka euribori survet,” sõnas ta.

Et euribori tõusuga kasvab ka üürileandja laenumakse, ei ole investoril üürikorterite hinnaalanduseks vajalikku ruumi. “Üürileandja peab siinkohal tõsiselt mõtlema, kas anda kinnisvara üürile miinusega või mitte – on näha, et hetkel seda siiski väga palju tehakse, sest vastasel juhul jääb investorile laenukulu täies ulatuses samal ajal, kui keegi korteris ei ela,” märkis Rebane.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.