Viimastel nädalatel on jõudnud meediasse mitmeid videoid ja lugusid sellest, kuidas kauplused on ühest või teisest tootest tühjaks ostetud. Vetsupaberi säilivusea peale enamik meist mõtlema ei pea, ent kuidas on lood toiduainetega?
“Selveris on müügil palju tooteid mille säilivusaeg on tegelikult väga pikk. Need on tooted, mida saab osta vajadusel varuks ja tarvitada siis kui selleks vajadus tekib,” sõnas jaeketi ostudirektor Katrin Riisalu.
Kuivained on reeglina vähemalt aastase säilivusajaga
Kõige pikema säilivusajaga toodete seast saab kindlasti välja tuua kuivained, kuhu kuuluvad pastatooted ja riis. “Nende ainete reaaliseerimisaeg tootmisest võib olla 3-4 aastat. Kuid olemas on ka pastatooteid, mis säilivaid vaid aasta. Seega tuleb alati pakendilt vaadata, mis kuupäeva on viimaseks müügikuupäevaks märgitud,” selgitas Riisalu.
Aastase realiseerimisajaga on reeglina erinevad jahutooted nagu nisujahu, riisijahu, pannkoogisegud, koogisegud, kuid ka tatar. Mõistagi leiab ka jahutoodete seast erinevusi, sarnaselt pastakaupadele, ent alla aasta ei tohiks ükski realiseerimisaeg selles segmendis siiski jääda.
Pika säilivusajaga kaupade seast tõi Riisalu välja veel kuivsupid ja puljongid ning erinevad purgitoidud. “Kuivsupid ja puljongid säilivad keskmiselt aasta-kaks, erinevad purgitoidud kuni 3 aastat. Hoidistest säilivad mesi ja moosid sageli 1-3 aastat. Mesi isegi kauem,” rääkis ta.
“Teistest kategooriatest võiks veel välja tuua aegumatud tooted ehk siis kaubad, mis säilivad põhimõtteliselt igavesti – sool ja suhkur, kui sinna ei ole lisatud midagi lisaks juurde. Nii kui on lisatud midagi neile lisatud, on realiseerimisaeg kuskil 1-4 aastat. Muud maitseained ja ürdid on keskmiselt 2-3 aastase realiseerimisajaga.”
Mida tasub külmutada?
Üks vanimaid nippe toiduainete pikaajaliseks säilitamiseks on nende hoiustamine madalamal temperatuuril. Näiteks säilivad pikalt sügavkülmutatud lihatooted, kuhu kuuluvad pelmeenid, hinkaalid ja pitsad. “Need tooted säilivad üldjuhul 6 kuud kuni aasta. Külmutatud kala säilib keskmiselt 1-1,5 aastat, kalapulgad 1,5 aastat,” selgitas Riisalu.
Kuid külmuda saab ka teisi toiduaineid: Külmutatud puuviljad, marjad ja köögiviljad, jäätis umbes 2 aastat. Pakendatud kommid ja küpsised säilivad samuti üldjuhul 6 kuud kuni aasta.
Pikaajalisel toiduainete säilitamisel peaks tähele panema eelkõige pakendil toodud juhiseid.
“Säilitamisel on oluline poest tulles võimalikult kiiresti toodetele tagada temperatuur ja hoiustamine temperatuuril mis on märgitus pakendil. Hea oleks kui külmaahel ei katkeks toodetel mis seda vajavad, selleks saab kasutada ka spetsiaalseid termokotte. Samuti tuleb jälgida soovitusi mis puudutab valgust, niiskust jm säilitustingimusi,” rääkis ostudirektor.
Kuidas teiste toiduainete säilivusaega pikendada?
Teatud toiduainete, näiteks kuivainete puhul, soovitatakse säilitamisaja pikendamiseks ka vaakumpakendamist. “Vaakumpakendamise käigus imetakse pakendist kogu õhk välja, mis pidurdab bakterite kasvu ja riknemist.”
“Näiteks kui võtta leib ja sai, siis säilivad need tavatemperatuuril tavaliselt kaks kuni neli päeva, kuid vaakumpakendatult on säilimisaeg poole pikem. Üldiselt saabki vaakumpakendamisega toiduainele poole pikema säilimisaja,” lisas ta.
Tasakaalustatud ja tervisliku toidulaua katmine ainult pikaajalistest toiduainetest on üpris keeruline ülesanne, kuna nii puu- kui köögiviljad säilivad värskena üpris üürikest aega. Ka nende kaupade puhul on siiski võimalik säilivusaega veidi pikendada, nagu sellest artiklist lugeda võib.
“Kiiresti lähevad käest ära banaanid mida ei saa eriti varuks osta, kuid banaanide eluea pikendamiseks on öeldud, et tuleks banaanikimbu otsa ümber mätsida toidukile, see aeglustab üleküpsemist ja säilitab värskuse,” soovitas Riisalu.
“Üldine soovitus on ikka jälgida pakendil olevaid juhiseid, sest tootjad on teinud oma toodete säilitamiseks ja maitseomaduste tagamiseks erinevaid katseid, mis tagavad toiduohutuse. Säilivusaja ületanud tooteid mitte tarbida.”