Ekspert vastab: kuidas ennast töötuks registreerida?

Selleks, et ennast töötuna arvele võtta, tuleb esitada avaldus.Foto: Töötukassa

Kuidas end töötuna arvele võtta, mida selleks vaja läheb ja kuhu pöörduda? Neile ja teistele küsimustele vastab töötukassa tööotsijate teenuste osakonna juhataja Anniki Paulus. 

Selleks, et ennast töötuna arvele võtta, tuleb esitada avaldus. Üks võimalus on teha seda e-töötukassa kaudu, kuhu saab logida sisse kas ID-kaardi, Smart-ID või Mobiil-ID-ga. “Kõige mugavam on esitada avaldus meie iseteenindusportaalis ja hiljem on seal võimalik ka tööd otsida ja pakkumisi saada,” ütleb Paulus. E-töötukassa kasuks räägib see, et inimene saab endale sobival ajal ja kohas vajaliku avalduse esitada ja kogu protsess võtab aega vaid mõne minuti. Loomulikult ei ole kõik e-teenuste usku ja sellega peab arvestama. 

“Kui inimesel on soov esitada töötuna arvelevõtu avaldus ikkagi kohapeal või tal ei ole võimalik iseteenindusportaali kaudu avaldust esitada, siis on hästi oluline, et ta kohapeale tulles võtaks kaasa isikut tõendava dokumendi, mis oleks ka kehtiv,” sõnab Paulus. “Vahel see ununeb, või siis ei kontrollita üle, kas dokument on kehtiv.” 

Kui juhtub, et inimesel ei ole võimalik iseteenindusportaali kaudu või kohapeal avaldust esitada –  saab töötuks registreerida ka telefoni teel. Selline erand on loodud selleks, et tööotsijale kasulik olla, eesmärk on ikkagi aidata inimesed tööle.  “Telefonitsi küsitakse töötuna arvelevõtmiseks ja edasiste tööotsingute toetamiseks vajalikke küsimusi, sealhulgas ka isikukoodi, mistõttu võiks ID-kaart lähedal olla.” 

Vajadusel annavad Töötukassa nõustajad teada, kui tuleb esitada täiendavaid dokumente. “Aga tegelikult saab tänapäeval palju infot ka registritest kätte,” lisab Paulus.  Eesmärk on inimesele võimalikult vähe tüli teha.

Kui avalduse esitajal on olemas tööleping või töölõpetamise dokument, siis võiks need esitada koos töötuna arvele võtmise avaldusega või elektrooniliselt esitatud avaldusele juurde lisada. See on oluline, kui oled töötanud välismaal. 

“Kui inimene läheb end töötuna arvele võtma Töötukassa kodulehele, siis seal on kõik viited, selgitused ja juhendid olemas. Aga kui ta peaks siiski hätta jääma, siis saab ta võtta meiega ühendust infotelefonil 777 3000, kus teda edasi juhendatakse,” ütleb Paulus. 

Kindlasti tuleks enne töötuks registreerimist ka mõelda, kas ollakse valmis tööotsingutega alustama, sest inimene, kes ennast töötuna arvele võtab ja riigilt toetust või hüvitist saab, peab aktiivselt tegelema ka uue töö otsimisega. Uue töö leidmine ei ole alati lihtne ja väga oluline on inimese enda soov ja motivatsioon tööd otsida. 

Tutvu Töötukassa pakutavate võimalustega siin!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.