2019. aastal Tapa valla hea ema tiitli pälvinud Birgit Afanasjev on emaks kuuele lapsele ning töötab Tapa Gümnaasiumis esimese klassi klassijuhatajana. Pere ja töö kõrvalt õpib Birgit Tartu Ülikooli eripedagoogika eriala esimese kursuse sessioonõppes. Kuidas ta selleks kõigeks aega ja jaksu leiab?
Birgit on sündinud ja kasvanud Tartumaal Võnnus, aga elab juba ligi 20 aastat Tapa linnas. „Kuna mu mees on kaitseväelane, kolisime Tapale elama. Meie peres kasvab kuus last – noorim on kaheaastane ning vanim 18-aastane ja lõpetab sel aastal gümnaasiumi. Nende vahele jäävad lapsed vanuses 4, 6, 14 ja 16,” tutvustab Birgit oma suurt pere.
Erialalt on Birgit Tallinna Ülikooli sotsiaaltöö magister, kuid töötanud on reaalselt selles valdkonnas ainult ühe aasta. See-eest Tapa Gümnaasiumis on ta vahepausidega kokku töötanud õpetajana 9 aastat. „Tulin algselt kooli asendusõpetajaks, kuid see töö hakkas kohe meeldima ja asusin sel erialal end täiendama,” meenutab ta. Aastatagune otsus ülikooli minna tekkis aga sellest, et Birgit töötas kaks aastat tavakooli HEV ehk hariduslike erivajadustega laste klassis.
„Mul tekkis sügav huvi eripedagoogika vastu. Tundsin, et teen oma unistuste tööd ning see paelub mind tõsiselt, aga samas sain aru, et mul puuduvad akadeemilised teadmised antud valdkonnas.”
Ja nii ta õpibki täna Tartu Ülikooli eripedagoogika eriala esimese kursuse sessioonõppes. Ehk kohe-kohe on lõppemas esimene aasta. Muide, kui bakalaureusekraadi saab kolme aastaga, siis eripedagoogi või logopeedi kvalifikatsiooni saamiseks on vaja kindlasti lõpetada ka magistriõpingud. Ehk siis kokku kestavad õpinguid eripedagoogika erialal viis aastat, nii et veel neli aastat on minna.
„Miks minna täiskasvanuna õppima? Sest täiskasvanuna valisin eriala, mis mind tõeliselt huvitab. Tunnen, et õpin teadmiste, mitte hinnete pärast, kuigi ka hinded on mingil määral olulised,” ütleb Birgit. „Õpin selleks, et oma tööd paremini mõista ja teha. Oskan õpitava käigus saadud teadmisi seostada igapäevaelu ja -tööga.”
Birgiti sõnul ei tähenda ühe eriala omandamine, et sellega haridustee piirdub. „Võib juhtuda, et õpitud eriala tegelikult ei sobigi või ei vasta ootustele. Raske on teha tööd, mis on vastumeelne või kus eduelamus puudub. Otsus uuesti õppima asuda seisab tihti julguse ja mugavuse taga. Unistuste nimel tuleb mugavustsoonist välja astuda ja tegutsema hakata! Olen õnnelik, et 40-aastasena, suure pere emana ja täiskohaga töötajana jagus mul julgust ja tahtmist liikuda unistuste suunas.”
Kuidas mahutada õppimine oma igapäevaellu suures peres?
„Õppimine suure pere kõrvalt eeldab head planeerimist ja distsipliini,” nendib Birgit. „Täiskasvanud õppijana ,tuleb pidevalt arvestada töö- ja perekohustustega. Ja pere tugi on äärmiselt oluline. Mind aitab see, kui panen paika päeva- või nädalaplaani, kus on kindel õppimisaeg. Õpin vajadusel varahommikul või nädalavahetusel.”
Ta lisab, et õpingute jooksul tuleb vähendada tegevusi, mis nii-öelda raiskavad aega, nagu televiisori vaatamine, sotsiaalmeedias viibimine vms tegevused. Samas ei tohi ära unustada pere, sõprade ja tuttavatega koosveedetud aega. Täiskasvanud õppijana tuleb pidevalt leida tasakaal õppimisele kuluva aja ja muude tegevuste vahel.
Birgit saab ka töötukassa poolt igakuist tasemeõppe toetust, kuna õpib täiskoormusel. „Sain toetusest teada, kui külastasin töötukassa karjäärinõustajat, kes rääkis muu olulise info kõrval ka nimetatud rahalisest toetusest. Summa pole väga suur, kuid piisav selleks, et motiveerida täiskoormusel õppima,” innustab ta teisigi õppima minema.
Sooviksid ka midagi uut õppida?
Töötukassa toetab nii töö kaotanud inimesi, kui ka neid, kel pole erialast haridus või kelle oskused on vananenud. Tasemeõppes osalemise toetus 292 eurot kuus ja töötukassa toetab just nende erialade ja ametite õppimist, kuhu on tulevikus vaja rohkem töötajaid ning kus juba praegu sobiva ettevalmistusega inimesi napib. Erialade valik on lai, õppida saab üle Eesti ja nii eesti kui vene keeles.
Tagasi koolipinki minek ei ole igale inimesele ühtmoodi lihtne – mõnikord kummitavad meid halvad kogemused näiteks kaardikepiga vehkiv geograafiaõpetaja. Oma plaane on hea arutada spetsialistiga. Töötukassa karjäärinõustaja juurde saavad tulla ka töötavad inimesed ja nõustamine on kõigile tasuta. Uuri lähemalt töötukassa kodulehelt www.tootukassa.ee.
Tutvu Töötukassa pakutavate võimalustega siin!