Kõigi prognooside kohaselt on meid ees ootamas külm ja pikk kütteperiood, kus rahakotil läheb vaid raskemaks. Kui veel ei ole seda jõudnud teha, siis mõistlik oleks üle vaadata kõik oma kulukohad, et küttearvete saabumisel päris hätta ei jääks. Soovitame sulle viis nippi, kuidas kohe praegu saaksid oma kulud väiksemaks ja kontrolli alla.
1. Tühista mugavusteenuste tellimused
Väga lihtne on olnud enda kaardiga siduda erinevaid mugavusteenuseid nagu Netflix, Spotify, Audible, Google Play pood, Youtube Premium jms, mis tagavad meile mõne mugavusteenuse veel mugavama kasutuse. Kas aga keerulisel ajal on see täiesti vajalik? Mõnikord me isegi ei märka, et meie kontolt on minema rallinud 60 eurot, lihtsalt, et me ei peaks reklaame kuulama.
2. Kasuta toidupoes käimisel eraldi kontot
Loo endale kuu toidupoe eelarve, kui sa pole veel seda teinud. Tee selle raha jaoks eraldi konto koos pangakaardiga. Sellisel viisil saad sa kontrollida oma igapäeva kulutusi ja jääda lihtsamini endale seatud eelarve piiridesse. Kui igapäeva kulutuste raha saab otsa, siis on ka teada, et ostuharjumustes on ehk vaja muutusi teha.
3. Vaata üle oma teenuste paketid ja vaheta odavama vastu
Enamik inimesi kasutab teenuseid, mis on vajalikud igapäeva elu normaalseks toimimiseks. Nendeks on pangateenused, telefon, internet, telekanalid, elekter, vesi jms. Üldiselt on turul nendeks teenusteks rohkem kui üks pakkuja, mistõttu võiksid üle vaadata enda teenuste kulud ja küsida konkureerivatest ettevõtetest paremat pakkumist.
4. Kasuta rohkem soodustusi
Sõltuvalt sellest, kas oled õpilane, üliõpilane, nooruk, teatud tüüpi krediitkaardi omanik või kasvõi osalise töövõimega, võivad rakenduda kindlates kohtades teatud soodustused. Näiteks on väga palju soodustusi ISIC kaardi omanikele, mille kohta leiab infot ISIC veebilehelt. Samuti pakutakse terve rida soodustusi Swedbanki kuldkaardi omanikele.
Kõige lihtsam viis soodustust saada, on seda küsida. Kui eeltööd pole teinud, siis võib kinos või poes uurida, kas neil on sooduspakkumisi ja kuidas neid saab? Siinkohal peab arvestama, et mõnikord ei pruugi teenindaja ise ka kõikidest soodustustest täiesti teadlik olla.
5. Tee ise süüa ja kodus trenni
Toidu tellimine ja kullerteenused on küll mugavad, kuid päris kallid. Kui oled agar toidutellija, siis lepi endaga kokku, et tellid kuus poole vähem ja teed ise. Võimalusel kasvata seda tellimisharjumust sinnani, kus lubad endal kas ühe korra väljas söömas käia või ühe korra toitu koju tellida ja ülejäänud aja teed ise. Siis juba näed, kui palju tegelikult sellega säästad.
Trenni saavad kõik inimesed teha ükskõik kus ja selleks ei ole vaja minna jõusaali. Treenimise saab ära teha ka kodust või tasuta treeningaladel, mis aitaks säästa ligikaudu 20 kuni 70 eurot kuus, sõltuvalt millise trenniklubi liige oled. Internet on täis tasuta videosid ja juhendeid kodustest harjutustest, mida ilma treeningvahenditeta teha saab.
Boonuseks ka lisaraha võimalus: Ära lase asjadel vedeleda
Kindlasti on meil kodus asju, mida me juba vähemalt aasta aega pole isegi näinud või puutunud. Raamatud, mis on loetud ja koguvad tolmu või mõni arvutimäng. Miks mitte need asjad kokku koguda ja müüki panna? Sellise tegevusega võib endale teha reegli, et ennem uut arvutimängu ei osta, kui üks on eest müüdud ja saab osaliselt katta uue ostuhinna.
Riietega võib teha sarnaselt. Tuleks hinnata, mida me kanname ja mis vedelevad ning proovida ära parandada ja taaskasutada kõike, mis on võimaik. Need riided aga, mida pole juba ammu kandnud või ei mahu selgagi, võib maha müüa või viia kirbukale. Hea viis kuidas säästlikult endale kirbuka koht soetada on võtta see näiteks sõpradega kambapeale.