Euribor tõuseb, kuid intressimarginaal alaneb: ära jäta seda võimalust kasutamata!

Helista võimalusel kohe oma laenuhaldurile ja küsi paremat pakkumist.Foto: Canva

Eesti panga ökonimist Taavi Raudsaar kirjutab värskes Eesti Panga blogis, et kuigi euribor on viimastel kuudel kiiresti kasvanud, saavad pangad pakkuda madalamat intressimarginaali laenudele. See on laenuomanikele praegu hea võimalus, mida ei tohiks jätta kasutamata.

Kuue kuu euribor on seotud enamik Eestis tegutsevate kommertspankade väljastatud eluasemelaenude ja ettevõtete laenudega. Juuni alguses oli see veel negatiivne, kuid ületas oktoobri keskpaigas kahte protsenti.

“Euribor kasvab, kuna inflatsioon püsib euroalal kiire ning sellega võitlemiseks on Euroopa Keskpanga nõukogu tõstnud intressimäärasid, millega kommertspangad saavad keskpangas raha hoiustada ja laenu võtta. See omakorda kergitab intressimäära, millega kommertspangad on euroalal valmis üksteisele laenama ja mida euribor kajastabki,” tuletab Raudsaar meelde.

Küll aga toob ta välja, et selle juures on eluasemelaenude intressimarginaal langenud septembris keskmiselt 1,6 protsendini, kui aasta varem oli see veel 2,1 protsenti. Samuti on alanenud autoliisingutele lisatav intressimarginaal.

“Intressimarginaal alaneb seetõttu, et Eestis tegutsevad pangad saavad suure osa oma rahast nõudmiseni hoiustest, mille intressimäär on nullilähedane ja pole oluliselt tõusnud. Seega pole intressikulud siinsete pankade jaoks märkimisväärselt kasvanud. Samas on euribori tõus aidanud suurendada laenudelt teenitavat intressitulu,” selgitab Raudsaar ning lisab, et see ongi võimaldanud pankadel laenude intressimarginaale kasumit kaotamata vähendada. Ühtlasi on meie turul konkurentsisurve suur, mis lükkab pankasid ambitsioonide täitmiseks paremaid pakkumisi tegema.

Võta oma pangaga ühendust ja küsi pakkumist

Laenuomanikele on see hea uudis, kuna üks kindel asi laenu kogupikkuse juures on alati pangapoolne marginaal, isegi kui euribor ajas kõigub. Kui laenu on veel jäänud mitukümmend aastat, siis tasub esimesel võimalusel pangaga ühendust võtta ja küsida oma laenule madalamat pangapoolset intressi.

Jah, see on võimalik. Sellega kaasnevad küll lepingu muutmise tasud, kuid pikemas perspektiivis võib isegi väike intressimuutus pika laenu puhul euribori tõusust tingitud intressikoormust päris tugevalt vähendada.

Näiteks kui laen on võetud 25 aasta peale summas 110 000 eurot ja panga pakutud marginaal oli 2,1 protsenti ning euribor 2 protsenti siis intressikulu kokku selle laenusumma pealt oleks 66 013,42 eurot. Kui pangast madalamat intressi küsida ja saaks pakkumise 1,6 protsendi peale, siis intressikulu oleks 56 980,90 eurot ja kokku säästaks selle muudatusega 9032,52 eurot. See teeb umbes 361 eurot aastas ja 30 eurot kuus.

Kõige lihtsam selle juures on, et madalama intressi jaoks ei pea mitte midagi muud tegema, kui lihtsalt küsima pangast paremat pakkumist. Kui võimalik, võib ka teistest pankadest küsida, mis nende tingimused laenu üle toomiseks oleks. Oluline on seejuures lugeda laenu tingimusi ning tähele panna teenustasusid, et sääst oleks võimalikult kasulik.

Allikas: Eesti Pank

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.