Laenud aina kallimaks: kuue kuu euribor ületas 4% piiri

Foto: Shutterstock

Tavatu kiirusega kasvanud euribor, mis mõjutab paljude laenumakseid, ületas 4% piiri.

Euribor on Euroopa rahaturgudel kasutatav lühiajalise intressimäära näitaja. Täisnimega “Euro Interbank Offered Rate” ehk euroala pankade omavahelise laenuturu pakutud intressimäär, mis arvutatakse Euroopa keskpankade ja suuremate kommertspankade poolt igapäevaselt.

Poole aastaga (vrd 2.02.2022) on kuue kuu euribori määr jõudsalt tõusnud – 3,029 protsendilt 4.04 protsendini. Kõige kõrgem on kuue kuu euribor olnud 2008. aasta oktoobris, mil see küündis 5,4 protsendini.

Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina sõnul peaksid turuintressimäärad peaksid järgmise aasta alguses langema hakkama, kuid see ei avalda euribori allapoole liikumine kohe mõju kõikidele laenulepingutele. Kuna Eestis on näiteks eluasemelaenud seotud valdavalt 6-kuulise euriboriga, muutuvad ka intressimäärad viitega. ”See, kuidas käitub euribor keskpanga baasintressimäärade juures, sõltub muuhulgas keskpanga kommunikatsioonist ja turuosaliste ootuste juhtimisest. Mida selgemalt annab keskpank märku oma kavatsustest, seda paremini juhib see euribori,” sõnas ta.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.