Said laenu võtmiseks või laenutaotluse lõpetamiseks julgustava SMS-i? Anna sellest tarbijakaitsele teada

Ära allu provokatsioonile ja anna survestajatest teada!Foto: Canva

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) kutsub kõiki tarbijaid üles edastama ametile vihjeid krediidiandjate poolt edastatud SMS-ide ja e-kirjade kohta, milles õhutatakse tarbijaid võtma laenu või suurendama krediidilimiiti, näiteks mingi sündmuse lähenedes.

Samuti ootab TTJA vihjeid krediidiandjate sellise tegevusese kohta, milles survestatakse tarbijat poolelijäänud laenutaotlust lõpetama, näiteks järjepidevate SMS-ide või telefonikõnede kaudu.

Tarbijatele saadetavate SMS-ide või e-kirjade puhul on tegemist otseposti, mitte reklaamiga. Otseposti alla loetakse teavet, mis on tarbija poolt nimeliselt tellitud postiga või e-kirjaga. See tähendab, et see teave ei ole suunatud avalikkusele. Lisaks on otseposti saatmise eelduseks tarbija eelnev nõusolek.

Kuigi otsepostile reklaamiseadus ei kohaldu, on tarbija õigused siiski kaitstud tarbijakaitseseaduse alusel. Tarbijakaitseseadus keelab muuhulgas agressiivse kauplemisvõtte kasutamise. Selle all mõeldakse tegevust mis mõjutab tarbijat tegema tehinguotsuseid, mida ta ehk muul juhul ei teeks.

Agressiivseks kauplemisvõtteks võib lugeda ka eriliste asjaolude ja päevakajaliste sündmuste raames tarbijale agresiivse laenupakkumise saatmist ning tarbija survestamist laenutaotlust lõpetada.

Mis olukordades rikutakse tarbija valikuvabadust?

Erilisteks asjaoludeks võib olla tarbija raske majandusliku olukorra ärakasutamine – näiteks üleskutse võtta elektriarvete tasumiseks või sünnipäeva või jõulukinkide ostmiseks laenu. 

Päevakajalisteks sündmusteks on krediidiandjate poolt tarbijate mõjutamine võtmaks konkreetse sündmuse saabumise eel selle tähistamiseks laenu. Sellisteks sündmusteks võib olla näiteks jaanipäev, sünnipäev, „vääriline“ suvepuhkus, Eestis toimuv rahvusvaheline üritus jne.

Tarbija liigne survestamine avaldub selles, et kui tarbija alustab krediidiandjale laenutaotluse esitamist, aga jätab selle mingil põhjusel pooleli, hakkab krediidiandja tarbija poole näiteks telefonikõnede, SMS-ide või e-kirjade kaudu korduvalt pöörduma ning uurima, miks laenutaotlus on jäetud esitamata.

Eelpool mainitud krediidiandja poolsetel tegevustel võivad olla agressiivse kauplemisvõtte tunnused, mille kasutamine on aga keelatud. TTJA palub kõigil, kellel on kokkupuuteid sarnaste pakkumiste või survestamistega teavitada neid e-posti teel info@ttja.ee, mille juurde palutakse lisada kuvatõmmised, kus on krediidiandja nimi tuvastatav.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.