Ettevõtluskonto regulatsioone tahetakse muuta: mida see konto kasutaja jaoks tähendab?

Ettevõtluskonto kasutamise aktiivsus on tõusnud ning sellega seoses oleks regulatsioone vaja ajakohastada.Foto: Scanpix

Ettevõtluskonto kasutajate arv on hüppeliselt kasvanud ja selle kasutamise edasiseks soodustamiseks ning seni tekkinud kitsaskohtade lahendamiseks soovib rahandusministeerium muuta ettevõtluskonto regulatsiooni. 

„Ettevõtluskonto on kõige lihtsam viis tasuda makse lisategevustelt. Selle kasutamine peab olema võimalikult lihtne, mugav ja selge,“ ütles rahandusminister Annely Akkermann.

Täna kehtib neile ettevõtluskontodele, kus aastane tulu jääb alla 25 000 euro maksumäär 20 protsenti, sealt edasi kuni 40 000 euroni jääva tulu korral on maksumääraks 40 protsenti. Üle 40 000 euro teeniva ettevõtluskonto kasutaja on jõudnud käibemaksukohustuslaseks registreerimise piirmäärani ja sellisel juhul tuleb jätkata tegevust juba registreeritud ettevõtlusvormi (nt FIE, OÜ) kasutades.

Maksupoliitika asekantsler Evelyn Liivamägi sõnul on kaalutlusel neli peamist muudatust:

  1. kõrgema maksumäära kaotamine
  2. ettevõtluskonto numbri avalikustamine
  3. maksu jaotamisskeemi muutmine
  4. ettevõtluskonto kasutaja ja temaga tehinguid tegeva äriühingu tulumaksukohustuse vähendamine

Muudatused on vajalikud konto kasutamise populaarsuse tõttu

Kuna majanduskeskkond on vahepeal muutunud ja keskmine palk on ettevõtluskonto kasutamise perioodil kasvanud ligi 30 protsenti, tuleks konto edasise kasutamise soodustamiseks kõrgem ehk 40-protsendine maksumäär kaotada. Vastasel juhul võidakse kõrgema maksumäära vältimiseks jätta tulud ettevõtluskontole kandmata ja maksud tasumata.

Müües tooteid või teenuseid ettevõtluskonto kaudu äriühingule, maksab lisaks ettevõtluskonto kasutajale samalt summalt tulumaksu ka äriühing. Selline kohustus sai sisse seatud eesmärgiga vältida töösuhte asendamist ettevõtluskonto kaudu teenuse osutamisega. See eesmärk on jätkuvalt oluline ja tulumaksukohustust saab vähendada või kaotada vaid siis, kui eksisteerib lahendus, mille korral välditakse kuritarvitusi ja mõju riigieelarvele pole suur.

Kuna 2021. aasta algusest on teise sambaga liitumine vabatahtlik, siis välistatakse edaspidi ettevõtlustulust sissemaksed teise sambasse. Need lisanduksid 20 protsendile. Kuna menetluses on ka eelnõu, mis võimaldab makseid vabatahtlikult suurendada, oleks teise samba omaniku ettevõtluskonto maksemäär 22, 24 või 26 protsenti.

Ettevõtluskonto kasutaja puhul on plaanis avalikuks muuta isiku üldandmed ja ettevõtluskonto number.

Viimastel kuudel tehakse ettevõtluskontot kasutades kuus ligi 9000 tehingut kogusummas üle 1,5 miljoni euro. Maksud kogutakse automaatselt broneerides ettevõtluskontole laekunud summadest maksu osa. Maksumäär on 20-40 protsenti ja see jagatakse proportsionaalselt kohustuslike maksete vahel.

Rahandusministeerium ootab eelnõu väljatöötamiskavatsusele (VTK) tagasisidet 15 tööpäeva jooksul. Muudatusi on plaanis rakendada hiljemalt 2025. aastast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.