Ekspert soovitab: III samba maksutagastusele tasub mõelda juba aasta alguses

Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.Foto: Luminor

Kuigi iga aasta lõpus tabab pensionikogujaid soovituste laviin panna viimasel hetkel oma III pensionisambasse nii palju raha, kui maksutagastuse mõttes vähegi kasulik, tasub III samba maksete osas teha pikem plaan iga aasta alguses.

Luminori pensionifondide fondijuhi Vahur Madissoni sõnul tasub aga aastalõpu lisamakse kõrval uue aasta alguses oma investeerimisplaanid rahulikult üle vaadata ja läbi mõelda, kas ja kui palju suurendada sel aastal III samba makset ning milliseid täiendavaid makseid võiks olla võimalik aasta jooksul sellesse sambasse teha.

„Muidugi pole midagi halba aasta lõpus III sambasse pilgu heitmisel ja võimalusel selle nö täis kandmisel,“ ütles Madisson. „Samas ei jää ka jaanuaris või muul ajal aastast III sambasse tehtud sissemaksed tulumaksutagastuseta, selle saab lihtsalt kätte järgmisel aasta tuludeklaratsiooni koostamise järel.“

Madisson lisas ka, et läbimõeldud plaani järgi terve aasta jooksul III sambasse maksete tegemine tagab ka selle, et detsembris pole vajadust leida niigi suurte pühadekulutuste kõrvalt veel ka täiendavat summat III pensionisamba tulumaksutagastuse maksimaalseks ärakasutamiseks.

III pensionisammas pakub 22 protsendist maksusoodustust

Nii saab aasta jooksul maksustatavast tulust maha arvata III sambasse tehtud sissemaksed ja niiviisi 2024. a. kohta juba 22 protsenti tulumaksu tagasi saada. „Kuna maksusoodustus käib kalendriaasta kaupa ja järgmisele aastale üle ei kandu, võiks tõepoolest aasta lõpus mahaarvamise limiit üle vaadata ning hinnata, kas maksimaalse tulumaksutagastuse teenimiseks on võimalik kolmandasse sambasse üks suurem sissemakse teha,” rääkis fondijuht.

„Samas ei tasu mõelda, et kui detsembri lõpuks ei suutnud mingit suurt täiendavat makset teha, siis pole enam mõtet III sambale tähelepanu pöörata. Kiirest tulumaksutagastusest olulisem on investeerimise järjepidevus ja investeerivate summade kohendamine vastavalt võimaluste kasvule.“

III samba tulumaksutagastusele kehtib limiit

Siiski tasub meeles pidada, et III sambale kehtib tulumaksutagastuse puhul limiit: tulumaksu makstakse tagasi sissemaksetelt, mis on kuni 15 protsenti inimese aastatulust, kuid mitte rohkem kui 6000 eurot. Kui sissemakseid inimese III sambasse teeb ka tööandja, tuleks ka need arvestusse juurde liita – see tähendab, et tööandjapoolne ja isiklik panus kolmandasse sambasse kokku saavad olla kas 15 protsenti aastatulust või mitte rohkem kui 6000 eurot.

Madisson rõhutas, et maksusoodustuse limiit ei tähenda, et III sambasse ei võiks aasta jooksul suuremat summat sisse maksta. „Täiendava pensionikogumise peamine mõte pole ju tulumaksutagastuse saamises, vaid oma investeeringutelt täiendava tulu teenimises ja selle läbi väärika pensionipõlve kindlustamises,“ ütles Madisson.

Kuivõrd Arenguseire Keskuse raporti kohaselt peaks selleks, et saada pensionieelsest palgast 70 protsendi suurust pensioni, investeerima keskmise palga saaja igal kuul II või III pensionisambasse 18 protsenti oma sissetulekust, on Madissoni sõnul loomulik, et tänaste palgatasemete juures on paljudel seda raske teha. „Seetõttu võiks ka tulumaksutagastuse suunata tagasi pensionifondi,” ütles ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.