“Naabrist parema” võitjad Kirke ja Ander Talu: “Laenud on heaks variandiks edasi liikuda, eriti kui osata laenudega kasulikult majandada.”

23-aastased Kirke ja Ander säästavad, et raha investeerida, mitte koguda.Foto: Priit Grepp

Verinoored kinnisvarainvestorid ja möödunud hooaja “Naabrist parem” saate võitjad Kirke ja Ander Talu võiks olla eeskujuks väga paljudele noortele. Nad on kaheksa koosoldud aasta jooksul endale soetanud mitu üürikorterit ning see teekond ei tundu veel kaugeltki läbi olevat. Rääkisime nendega veidi rahajuttu ja kuulasime, kuidas nad rahast mõtlevad.

Palju teil praegu sularaha rahakotis on?

Moodne ajastu nagu meil on, siis sularaha on me mõlema jaoks üsna ebapopulaarne. Seega praegu kahepeale kokku umbes 5 eurot leiame.

Kas te kasutate krediitkaarte või laenusid? 

Krediitkaarte ei kasuta, pole kunagi vajadust olnud ja senimaani pole ausalt öeldes mõttesse tulnud. Aga laenud on heaks variandiks edasi liikuda, eriti kui osata laenudega kasulikult majandada. Seega jaa, laen/laenud on teemas küll. 

Mis on esimene mõte, mis rahaga seostub? 

Võimalused!

Kuidas ennast kirjeldaksite? Kas pigem säästjad või kulutajad?

Säästame täpselt nii palju kui vaja. Aga seda kõike eelkõige selleks, et hiljem mõni hea investeering teha. Sukasäärde kogumist ei harrasta.

Kas te saate palka või teenite muudmoodi tulu? Või hoopis mõlemat?

Kahepeale kokku teeme mõlemat. Aga iseenda peremees või tööandja olla on alati mõnusam. Tõsi, tööd on omajagu küll ise majandamisega rohkem, aga graafik on tunduvalt paindlikum. 

Mis oli teie esimene töökoht ja kas see ka meeldis? Mis ajendas üldse tööle minema ja milline on olnud elu parim töö?

Loeme siia siis seda tööd, kus esimene ametlik tööleping tehti.

Ander: Toidukuller — see oli selline lühike suts enne aussi minekut, kuu aega. Mõte oli teenida veidi lisaraha. Kokkuvõttes maksin väikse kõksu pärast esimesel tööpäeval kuu lõpus hoopis palga saamise asemel 150 eurot peale. 

Kirke: Liinitöö, väikeste aiamajade pakkimine. Tegin seda tervelt kolm suvekuud, oma isikliku raha teenimise eesmärgil. Tugev rutiin, kolmest kuust täitsa piisas. 

Kas te pensionist mõtlete? Mida olete oma vanaduspõlve kindlustamiseks siiani ära teinud? 

Väga ei mõtle tegelikult. Kuid mõtleme, et vanaduspõlveks tuleks ikkagi hea ports kinnisvara kokku koguda, siis on mõttekoht, kuidas seda mõistlikult kasutada. 

Kas tunnete, et olete juba rikkad? Millal see tunne tekkis või mis peaks juhtuma, et see tunne tekiks? Kuidas rikkus üldse teie meelest välja näeb? 

Ei tunne ja kindlasti ei ole. Ütleme nii, et seis on okei. Kõik kohustused saavad ilusti kaetud ja veidi jääb üle, kuid praegu on küll periood, kus suur energia ja investeering läheb elu ülesehitamisele. Seega vastame sellele küsimusele uuesti seitsme aasta pärast, kui kolmekümnesed oleme. 

Kas on midagi, mille peale te kulutate, kuigi tegelikult ei peaks?  

Mingeid emotsioonioste ikka vahel on.

Mis on olnud teie parim investeering?

Aeg, mille panustasime Austraalias raha teenimisse ja loomulikult korterite ostud.

Mis on kõige mõttetum kulutus, mida olete elus teinud?

Midagi erilist tegelikult hetkel ei meenu. Või tegelt mingid riided, mida oleme ostnud, aga pole kordagi kandnud. Selliseid kulutusi peaks küll vältima. 

Milline õppetund rahast on olnud siiani kõige väärtuslikum?

Ära karda kulutada raha selleks, et raha teha.

Milline on olnud kõige tobedam või rumalam arusaam rahast, mille olete elu jooksul ümber mõelnud?

“Raha tuleb hoida ja koguda.” Vastupidi, raha tuleb investeerida ja panna omakorda raha teenima. Pangakontole miljoni kogumist me ei praktiseeri.

On teil rahaga seotud mõni naljakas/meeldejääv/huvitav/õpetlik juhtum?

Ander: Siin on üks hea põhjus, miks meil eriti sularaha pole. Rahakott on tore asi, kui see pole parasjagu kadunud. 

Kirke: Anderi näitel :D Tal on kaks pangakaarti. Üks on juba ammu kadunud, sellel ta teab PIN-koodi. Teine on hetkel kadunud rahakotis, sellel ta ei tea PIN-koodi. Seega win-win olukord, aga vastupidises võtmes, ehk siis lose-lose?

Kui saaksite midagi soovitada seoses rahaga, siis mis see üks asi oleks?

Noorus, kahekümnendad, on ideaalne aeg, kus kulutada, elada vinget elu ja hiljem mõelda, mis saab. Või teisest küljest, noorus, kahekümnendad, on ideaalne aeg, et natuke koguda, investeerida ja hiljem nautida. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.