Energiahindadega võitlemiseks ja rohepöörde toetamiseks on mitmed pangad tulnud välja uue laenutootega, milleks on energilaen. Tootenime sarnasuse järgi võiks eeldada, et tegemist võiks olla sisuliselt sama laenuga olenemata pakkujast, kuid tegelikkuses see päris nii ikkagi ei ole.
Energialaenu eesmärk on pakkuda laenuraha energiakulutuste katteks. Olgu see siis investeering, remonti või kasvõi abivhend kallinenud arvete tasumiseks. Vastavalt vajadusele tuleks valida ka sobiv pakkuja, sest iga pakkuja juures on midagi veidi teistmoodi.
Swedbank
Swedbankis on laen nimega kodu energiatõhususe laen. Laen on mõeldud ikkagi suuremate projektide teostamiseks. Oma olemuselt on ehk sarnane kodukapitalilaenule või hüpoteeklaenule. Pank toob välja, et laen sobib oma maja (nt eramaja, paarismaja, ridaelamu) renoveerimiseks, et suurendada hoone energiatõhusust.
Seetõttu pakutakse laenu alates 20 000 eurost kuni 200 000 euroni kinnisvara tagatisel. Omafinantseering pole nõutav. Nende tingimustes on kirjas, et laenu antakse kuni 85 protsenti tagatise väärtusest maksimum 30ks aastaks. Laenu saavad inimesed, kelle regulaarne sissetulek on vähemalt 700 eurot kuus ning kahekesi laenu võttes 950 eurot kuus.
Intressimäär koostatakse individuaalselt, kuid algab 1,99 protsendist, millele lisandub kuue kuu euribor. Laenule lisanduvad notarikulud, lepingutasud ja laenuvõtja peab olema teinud oma kinnisvarale värske hindamise.
Laenu tingimuseks on, et peale laenu kasutamist tuleb saata pangale pildid laenu sihtotstarbelisest kasutamisest või muidu tõstetakse laenu intressi.
LHV
LHV ei ole tulnud välja mitte ainult ühe tootega, vaid on loonud rohelaenude kategooria. Sinna alla kuuluvad kodulaen, liising, järelmaks, investeerimislaen ja arvelduslaen.
“Oleme töötanud välja laenude eripakkumised, mis aitavad LHV klientidel teha oma igapäevases tarbimises keskkonnasäästlikke valikuid. Nõnda aitame kaasa majanduskasvule, mis samal ajal vähendab kasvuhoonegaaside heidet ja reostust ning jäätmeteket. Samuti tõhustab see loodusressursside kasutamist,” seisab LHV kodulehel info rohelanude pakkumisest.
Rohelaenu pakutakse energiasäästlike otsuste tegemiseks odavamalt kui sama tüüpi tavalaenu. Näiteks on A-energiaklassi kodu ostva laenu intress kõigile 1,79 protsenti koos kuue kuu euriboriga, kui samal ajal on tavalise kodulaenu puhul intress alates 1,9 protsendist koos kuue kuu euriboriga.
Luminor
Luminor pakub energiasäästlikkuse laenu. Laen on pigem väikelaenu sarnane, millel on fikseeritud intress. Veel selle aasta lõpuni on kampaania raames intress 4,9 protsenti.
Laenu saab taodelda alates 4000st kuni 20 000 euroni ning sissemakset endal olema ei pea. Laenu periood võib olla kuni kümme aastat ning lepingutasu võetakse üks protsent laenusummast või miinimum 60 eurot. Arvestama peab veel igakuise 1 euro ja 30 senti maksva arvelduskonto kuutasuga, mis lisab aastas 15,60 eurot laenule juurde.
Ka Luminor nõuab peale laenu väljastamist hinnangut või lepingut tööde teostajalt, kes viib energiasäästlikuse projekti kodus ellu.
Coop pank
Coop pangas on veel omamoodi lahendus, kuid seda pakutakse vaid panga oma klientidele. Nimelt tegemist on laenutootega, mida saab taodelda suurenenud arvete maksmiseks. Laenu maksimaalne summa on kuni 1000 eurot.
Eriliseks teeb energialaenu selle üheprotsendiline aastaintress, mis on üks odavamaid väikelaene turul. Nad toovad oma lehel välja, et kui võtta 700 eurot laenu maksad kuue kuuga tagasi 702,04 eurot. Kuus kuud ongi laenu maksimaalne periood.
Laenu saab võtta alates 300st eurost ning lepingu sõlmimisel peab tasuma ühekordse lepingutasu 10 eurot. Haldustasusid laenuga ei kaasne ning seda saab sõlmida ilma tagatiseta. Laenu saamiseks on nõuded üsna standartsed: vähemal 18-aastane, arvelduskonto Coop Pangas, igakuine sissetulek vähemalt 280 eurot ning maksehäireid ei või olla.
Laenu sihtotstarbelist kasutamist kontrollitakse kliendi kontolt, kuna tingimus on luua Coop panka arvelduskonto, millelt oma energiaarveid maksta.