Kas laenu peab edasi maksma, kui on eriolukord või sõda?

Tunduks ebaõiglane maksta laenumakseid edasi kodu eest, kus ei saa enam viibida.Canva

Eesti Pangaliidu sõnul on olemas kindlad plaanid, mis lähevad käiku eriolukordade puhul. Uurisime, mis saaks siis laenumaksete ja inimeste võetud kohustustega. Kas laenumakseid võidakse vajadusel ka katkestada või peatada?

“Esmalt kinnitan, et pankadel on olemas plaanid, kuidas vajadusel tagada panga toimimine. Sealhulgas maksete liikumine ja raha kättesaadavus. Vastavad plaanid on kooskõlastatud ka järelevalveorganisatsioonidega. Lisaks testitakse regulaarselt pankade suutlikkust erakorralistes oludes klientide teenindamise jätkamiseks,” kommenteeris Geeniusele liit.

Pangaliidu sõnul on täna sõjategevuse otsene mõju Eesti kontekstis laenulepingutele õnneks teoreetilist laadi. Küll aga toodi meile lühidalt välja, mis põhimõtetel ja mille järgi eriolukorras käituma hakatakse.

“Kui mõju laenulepingutele peaks ka realiseeruma, siis järgivad pangad selles olukorras vastavat kehtestatud regulatsiooni, riigi juhiseid, panga üldtingimusi ja konkreetseid lepinguid. Varasemate näidete põhjal võidakse nii riigi poolt kui pankade omavahelisel kokkuleppel kehtestada ka erisusi, näiteks nagu ühtsed maksepuhkuste andmise põhimõtted koroonakriisi ajal,” sõnas liit.

Olukord, kus inimesed ei saa enam töötada või nad peavad oma kodukohast lahkuma, kahjuks sõlmitud lepinguid ei mõjuta. Pangaliit kinnitas, et erakorraliste olukordade puhul sõlmitud lepingud kehtetuks ei muutu ning osapoolte kohustused jäävad üksteise suhtes siiski alles.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.