Swedbank tegi teise samba pensionifondide muudatuse ära: nüüd on need elutsüklifondid

K10 fond muutis vaid nime ning jäi ainsana sisuliselt samaks.Foto: Scanpix

Alates eilsest muutusid Swedbanki teise samba pensionifondid K30, K60 ja K100 elutsüklifondideks. Elutsüklifondides muutub aktsiate osakaal ja sellega seotud riskitase ajas automaatselt.

Viis aastat tagasi tõi Swedbank turule elutsüklifondi K1990-1999, mis on mõeldud 90-ndatel sündinutele. Selle fondi hea vastuvõtt põhjustas ka praeguse teiste fondide muutuse.

„Vaatamata soovitustele koguda vanusele sobivas fondis, on siiski arvestatav kogus inimesi kas liiga konservatiivses või riskantses fondis. Aastaid konservatiivses fondis koguv noor jääb nii ilma aktsiaturgudelt saadavalt kasvult ning riskantses fondis koguv pensionieelik või -ealine riskib kogutud pensionivara võimaliku vähenemisega ajal, kus võib olla vajadus kogutut kasutama hakata,“ ütles Swedbank Investeerimisfondid AS juht Age Petter.

Uutes elutsüklifondis on arvestatud konkreetsel kümnendil sündinud inimeste teise samba investeerimisperioodiga. Alguses on aktsiarisk maksimaalne ning see hakkab ajas vähenema, vastavalt lähenevale pensionieale.

„Elutsüklifondid on kasutusel meie lähiriikides nii Rootsis, Lätis kui Leedus ning enamlevinud ongi kümnendite generatsioonifondid samadel põhjustel, mis on meiegi muudatuse aluseks – inimesed ise ei kipu kogumisperioodiga sobivasse õigesse fondi liikuma. Üleminek elutsüklifondidele tagab selle, et fondis olija ei pea fondi ise vahetama,“ lisas Petter.

K10 fond on sobilik 1950-ndatel sündinutele ja elutsüklifondiks ei muutu, kuna sellel kümnendil sündinud on juba pensioniealised või kohe pensioniikka jõudmas ning konservatiivse fondi strateegia on neile sobiv. Muutub vaid K10 fondi nimi ja uus nimi on Swedbanki pensionifond Konservatiivne.

Fondid K30, K60 ja K100 kujundatakse ümber elutsüklifondideks 2022 aasta jooksul, mitme kuu vältel vastavalt portfellijuhi nägemusele, vältimaks fondides ühekordset olulist riskitaseme muutmist.

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.