Deebet- või krediitkaart – kumba peaks makstes eelistama?

Kumba eelistada - kas deebet-või krediitkaarti?Foto: Shutterstock

Eestimaalased kasutavad pangakaarte väga palju – kolmandas kvartalis osteti pangakaardiga kaupu ja teenuseid Eestist ning välismaalt kokku ligi 2,6 miljardi euro eest. Kas oste tehes eelistada krediit- või deebetkaarti ning mis on nende erinevus, selgitab SEB panga kaupmeeste makselahenduste grupijuht Karl Oskar Haak.

Nii deebet- kui krediitkaardil on sarnane funktsionaalsus

“Tänapäeval ei ole enam suurt erinevust, kas tasuda internetiostude eest deebet- või krediitkaardiga, kuna mõlemal on sarnased funktsionaalsused,” ütles Haak.

Kui aastaid tagasi läks tõesti internetiostude tegemiseks tarvis krediitkaarti, siis tänapäeval annab enamik pankadest välja krediitkaardi omadustega deebetkaarte, millega saab sooritada oste nii internetis kui ka broneerida hotelli või rentida autot. Samuti kohaldub turvaliste internetiostude kaitse mõlemale kaarditüübile.

Kumba kaarti eelistada sõltub tegevusest

“Deebetkaart on mõistlik igapäevaste toodete ja teenuste eest tasumiseks nii Eestis kui ka välismaal. Krediitkaart võimaldab lisaks igapäevaostudele teha ka krediidioste, kui selleks tekib vajadus, ning ka lühiajalist laenu võtta,” selgitas Haak mõlema kaarditüübi võimalusi. E-poes tasumiseks sobivad samuti mõlemad kaarditüübid.

Kahe kaarditüübi peamine vahe seisneb selles, et deebetkaardi kasutamiseks peab kulutatav raha kontol olema, kuid krediitkaardiga on võimalik kasutada krediidilimiiti ehk klient saab kulutada panga raha seda ise omamata. “Krediitkaarti on mõistlik kasutada neil, kes soovivad teha internetis suuremaid oste, aga sellel hetkel puudub pangakontol vajalik summa,” selgitas Haak. Teise eelisena pakuvad mitmed pangad krediitkaartidega ostmise puhul ostukindlustust, mis annab tarbijatele lisagarantii.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.