Elektrilevi võrguteenuse hind tõuseb jaanuariks kokku keskmiselt 18,5 protsenti

Alates jaanuarist on võrguteenuse hind tõusnud kokku peaaegu 19 protsenti.Foto: Scanpix

Elektrilevi on teavitanud erinevatel aegadel võrguteenuse hinna tõusust. Üks tõus toimus juba oktoobris, teine tuleb detsembris ja siis veel üks jaanuaris. Kokku tõuseb hind keskmiselt 18,5 protsenti.

Elektrilevi võrguteenuse tootejuht Tõnu Roosvee selgitab, et võrguteenus on elektrienergia transportimise teenus elektrienergia tootja juurest igasse kohta, kus elektrit kasutatakse. Teenuse hind katab kulud, mis on vajalikud elektrivõrgu ülalpidamiseks ja uuendamiseks. Sinna alla kuuluvad näiteks arvestite hooldus. elektriliinide ja alajaamade hooldus, elektrivõrgu juhtimiseks vajalike infosüsteemide olemasolu jne.

Eleketrilevi sõnul on hinnatõus tingitud väga kõrgest elektrihinnast ja sellega seotud kuludest, millest oleme täpsemalt kirjutanud SIIN. Seal annab elektrilevi selgust, miks tarbija peaks kinni maksma kaoelektri kulud ja muud võrguteenuse hinda sisaldavaid elemente, mis esmapilgul ehk ei tundu loogilised ja võiks olla ettevõtte enda kanda.

Võrgutasudele on riiklikult kehtestatud metoodika, mille kohaselt arvestatakse võrgutasudesse eelneva 12 kuu keskmine elektrihind. See keskmine vaadatakse igakuiselt üle ning vajaduselt tõstetakse võrguteenuse hind vastavusse.

Eleringi elektri võrguteenuse hinnakirjad leiate vajutades õige kuu peale (oktoober; detsember; jaanuar – pole veel saadaval) ja seal on detailne vaade uuest hinnakirjast olemas. Iga järgnev hinnatõus arvestatakse Elektrilevi sõnul eelmisele tõusule juurde. Suurim tõus toimub jaanuaris 13,5 protsenti. Sel aastal tõuseb võrguteenus kokku 5 protsenti.

Aastal 2022. on Elekrtilevi kokku muutnud oma toodete ja teenuste ning võrguteenuse hinnakirja kuus korda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.