Ökonomist hoiatab: sellel aastal tõusevad hinnad ligi 4 protsenti

Swedbanki peaökonomist Liis ElmikFoto: Swedbank

Viimase kaheksa kuu jooksul ei ole Eestis hinnad tõusnud, kuid detsembris kallinesid kaubad ja keskmise tarbimiskorvi maksumus tõusis eelmiste kuudega sarnasele tasemele. Kaubad ja teenused tõusid aastatagusega võrreldes siiski 4 protsenti, seletas Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik.

“Käibemaksu tõus jõuab kaupade ja teenuste hindadesse järk-järgult. Paljud hinnad muutusid ilmselt juba eelmise aasta lõpus, aga hinnaindeksis see veel ei kajastunud, kuna statistikas registreeritakse enamik hindu kuu keskel,” sõnas ta. 

Toidu hinnad on Elmiku sõnul viimastel kuudel olnud muutlikud. Hinnad varieeruvad kauplustes üsna suurel määral. Erinevad on ka kliendikaartidega kaasnevad soodustused, mida hinnastatistikas aga ei arvestata. Järgmisel aastal peaksid hinnad kasvama ligi 4 protsendi võrra ning pool hinnatõusust tuleb käibemaksu ja aktsiisimaksude tõstmisest.

“See aasta tuleb majanduslikus mõttes endiselt keeruline. Kuigi hinnatõus ei ole enam kiire, võtab ostujõu taastumine aega. Üldine majanduslik ebakindlus ja tööpuuduse tõus sunnivad tarbijaid ettevaatlikkusele. Seetõttu jääb tarbimine aasta esimesel poolel nõrgaks. See omakorda piirab võimalust hindu tõsta,” hoiatas Elmik. 

Toidu hinnad 2024. aastal kasvavad, aga oluliselt vähem kui kahel eelmisel aastal. Kuna toidu osakaal perede eelarves on suurenenud, mõjutab toidu kallinemine siiski oluliselt üldist hinnatõusu. Enim mõjutab hinnatõusu transport – kerkivad käibemaks ja alates maist diisli aktsiis, automaksu tuules kallinevad sõidukid, kaob tasuta bussisõit mitmel maakonnaliinil ja tõusevad rongipiletite hinnad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.