TTJA hoiatab ebaausate kauplemisvõtete eest

TTJA hoiatab ebaausate kauplemisvõtete eestFoto: Shutterstock

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) kutsus suve lõpus kõiki tarbijaid üles teavitama ametit laenuandjate agressiivsest tegevusest laenupakkumiste tegemisel SMS-i ja e-kirjade (otsepost) teel. TTJA-le laekus kokku 43 kuvatõmmist erinevatest otsepostitustest, millest 12 puhul tuvastas amet ebaausa kauplemisvõtte tunnuseid.

TTJA ettevõtluse osakonna juhataja Ulrika Paavle sõnul osutusid eelkõige probleemseteks e-kirjad ja SMS-id, milles pakuti tarbijale garanteeritult kindlat summat laenu, survestati liigselt poolelijäänud laenutaotlust lõpetama, tehti järjepidevaid ja soovimatuid laenupakkumisi, millel puudusid arusaadavad juhised nendest loobumiseks, ning kasutati ära päevakajalisi sündmusi.

Eksitavad väited

Mitmed krediidiandjad kasutasid laenupakkumistes järgmisi väiteid: „kasutusvalmis krediit“, „lisaraha ootab sinu taotlust“, „saad paari klikiga oma pangakontole kanda kuni X eurot“, „Kanna kuni X eurot oma pangakontole minutitega“, „sul on hetkel /…/ kasutamiseks X eurot“, „Sul on kuni X eurot vaba raha laenulimiidi kontol!“ , „Kui esitad taotluse kohe, saad raha kasutada juba täna!“. 

TTJA leidis, et sellised väited on tarbijat eksitavad, sest tarbijal võib tekkida ebaõige ettekujutus, et krediidisumma on talle kindlasti garanteeritud või kontol koheseks ja vabaks kasutamiseks valmis. Kuna aga enne igat krediidisumma väljastamist peab krediidiandja välja selgitama, kas tarbija laenuvõimekus üldse võimaldab pakutud summat tarbija käsutusse anda, siis ei saa ka krediidiandja tarbijale garanteerida, et enne krediidivõimelisuse hindamist on tarbija kontol täiendav krediidisumma koheseks ja vabaks kasutamiseks valmis.

Krediidiandja mõjutas tarbijat laenu võtma

Mitmetel juhtudel mõjutas krediidianjda tarbijat agressiivselt laenu võtma. Näiteks võtmaks päevakajalise sündmuse (sünnipäeva) tähistamiseks laenu, mis TTJA hinnangul kvalifitseerus agressiivse kauplemisvõtte kasutamiseks.

Niisamuti said tarbijad, kes polnud kunagi krediidiandja teenuseid kasutanud, laenupakkumiste sõnumeid iga kahe nädala tagant. TTJA leidis, et liiga tihe otsepostituste saatmine kvalifitseerus agressiivse kauplemisvõtte alla.

Lisaks alekus TTJAle kaebsui, kus krediidiandjad teavitasid SMS-i teel vähemalt kolmel järjestikusel päeval tarbijat poolelijäetud laenulimiidi taotlusest ning edastas linke uue taotluse esitamiseks. TTJA hinnangul ei saanud sellist tegevust lugeda tavapäraseks müügiedenduseks, vaid tarbija liigseks mõjutamiseks laenutaotlust esitama ning seega agressiivseks tegevuseks.

Järelvalvemenetlused algatati viie ettevõtja suhtes

TTJA algatas ebaausa kauplemisvõtte kasutamise tõttu järelevalvemenetlused viie ettevõtja suhtes. Kuna osadel laenupakkumistel puudus ka viide nendest loobumiseks, siis edastas TTJA märgukirja koos kuvatõmmistega ka Andmekaitse Inspektsioonile.

TTJA sõnul ei tohi krediidiandja tarbijat liigselt survestada laenu võtma, laenulimiiti suurendama või poolelijäänud laenutaotlust lõpetama. Laenu pakkudes tuleb hoiduda eksitavate väidete ja ka eriliste asjaolude teadlikust ärakasutamisest nagu päevakajalised sündmused või tarbija raske majanduslik seis, kuna need võivad mõjutada tarbijat esitama laenutaotlust, mida ta muul juhul ei oleks esitanud.

Lisaks peab krediidiandja oma tegevuses hoiduma ebaausate kauplemisvõtete kasutamisest, andma tarbijale lepingueelset teavet ja selgitusi võetava laenu kohta, järgima vastutustundliku laenamise põhimõtet ning hindama krediidi kulukuse määra ülempiiri vastavust lubatule.

Laenu võtmine eeldab põhjalikku eeltööd

TTJA paneb tarbijatele südamele, et iga laen on finantskohustus, mis tuleb krediidiandjale tavaliselt koos intressi ja muude kuludega tagasi maksta. Seega tasub alati enne laenamist mõelda, kas laen on tingimata vajalik või saab kulutuse teha ka lihtsalt veidi hiljem kõrvale pandud rahast. Kui raha kõrvale panna ei õnnestu, satutakse ilmselt ka laenu tagasimaksmisega raskustesse. Eriti tasub järele mõelda, kas sünnipäeva- ja jõulukinkide või igakuiste kulude laenu abil tasumine on mõistlik või toob see hiljem näiteks ettearvamatute kulutuste tõttu kaasa täiendavaid rahalisi probleeme.

Kui laenamine on päriselt vajalik, tee võetavale laenule eeltööd:

  • võta mitu pakkumist;
  • tutvu lepingueelse teabega;
  • võrdle krediidi kulukuse määra (see näitab laenu maksumust aastas);
  • esita laenutaotluses tõesed andmed.
  • Kui midagi jääb arusaamatuks, siis küsi krediidiandjalt lisainfot.

Järjepidevate ja soovimatute SMS-i ja e-posti teel saadetavate laenupakkumiste puhul tasub meeles pidada, et nendest on õigus loobuda. Kui loobumisjuhised on puudulikud või arusaamatud, siis võta ühendust laenupakkujaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.