TTJA üleskutse: teavita ametit SMS-i ja e-kirja teel saadetud agressiivsest laenupakkumisest

Teavita ametit SMS-i ja e-kirja teel saadetud agressiivsest laenupakkumisest.Foto: Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) kutsub üles kõiki tarbijaid andma ametile teada laenuandjate poolt edastatud SMS-idest ja e-kirjadest, milles agressiivselt õhutatakse tarbijaid võtma laenu või suurendama laenulimiiti, näiteks mingi sündmuse lähenedes.

Samuti ootab TTJA vihjeid laenuandjate sellise tegevusese kohta, milles survestatakse tarbijat poolelijäänud laenutaotlust lõpetama, eelkõige järjepidevate SMS-ide, e-kirjade või telefonikõnede kaudu.

Kas Sina tead, mis on ühist järgmistel lausetel?

  • „Raha ootab! Taotle raha! Tegutse kiirelt, sest aeg tiksub.“
  • „Oled šokeeritud oma elektriarvest? Laenutaotlus mõne minutiga!“
  • “Tähista 4000 euroga sõbrapäeva stiilselt!”

Vastus: Tegemist on agressiivse kauplemisvõttega laenupakkumise tegemisel, mis on keelatud.

TTJA selgitab, et agressiivseks kauplemisvõtteks loetakse kaupleja tegevust, kus muuhulgas liigse mõjutamise kaudu oluliselt või tõenäoliselt kahjustatakse keskmise tarbija valikuvabadust ning selle mõjul tarbija teeb või tõenäoliselt teeb tehinguotsuse, mida ta muul juhul ei teeks. Agressiivse kauplemisvõtte kasutamine on tarbijakaitseseaduse põhjal alati ja kõigil tingimustel keelatud.

Agressiivseks kauplemisvõtteks võib olla:

  1. Eriliste asjaolude või päevakajaliste sündmuste raames tarbijale agressiivse laenupakkumise saatmine

Erilisteks asjaoludeks võib olla tarbija raske majandusliku olukorra ärakasutamine – näiteks üleskutse võtta elektriarvete tasumiseks või sünnipäeva- või jõulukinkide ostmiseks laenu.

Päevakajalisteks sündmusteks on laenuandjate poolt tarbijate mõjutamine võtmaks konkreetse sündmuse saabumise eel selle tähistamiseks laenu. Sellisteks sündmusteks võib olla näiteks jaanipäev, sünnipäev, „vääriline“ suvepuhkus, Eestis toimuv rahvusvaheline üritus jne.

  1. Tarbija liigne survestamine laenutaotluse lõpetamiseks

Tarbija liigne survestamine avaldub selles, et kui tarbija alustab laenuandjale laenutaotluse esitamist, aga jätab selle mingil põhjusel pooleli, hakkab laenuandja tarbija poole näiteks telefonikõnede, SMS-ide või e-kirjade kaudu korduvalt pöörduma ning uurima, miks laenutaotlus on jäetud esitamata ja õhutatakse taotlust lõpetama.

Eelpool mainitud laenuandja poolsetel tegevustel võivad olla agressiivse kauplemisvõtte tunnused, mille kasutamine on aga keelatud.

Palume kõigil, kellel on kokkupuuteid eelpool mainitud laenuandjate tegevusega, sellest teavitada TTJA-d e-maili info@ttja.ee teel edastades võimaluse korral kuvatõmmised, kus on muuhulgas tuvastatav ka krediidiandja nimi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.