Jõulukuul tekib kõige suurem vajadus tänavapuhastajate järele

Foto: Shutterstock

Jõulukuul vajavad mitmed valdkonnad töökäsi juurde. “Kui varasemalt on lühiajalised tööampsud olnud töötajate seas populaarsed, siis nüüd eelistatakse rohkem stabiilset töökohta ja pigem kasvatatakse teenistust lisatunde tehes,” kinnitab Finesta tööjõu rendiosakonna juht Kerli Kadak.

Majanduslangusest hoolimata suureneb detsembris tarbimine ja lisatööjõu palkamine muutub aktuaalseks nii kaubanduses kui logistikas. “Rohkem saadetakse pakke ja tehakse jõuluoste. Samas tootmissektoris on jõulud ja aasta lõpp rahulikumad,” kirjeldab Kadak hetkeolukorda renditööjõuturul.

“Väga suuri muutusi võrreldes varasemate aastatega pole, kuid üks uus trend on küll silma jäänud: see on suur nõudlus kojameeste abiliste ja talviste hooldustööde tegijate järele. Me saame päris palju päringuid ja eks seda võib selgitada varase ja lumerohke talvega, sest püsiv lumikate jäi maha juba novembris.” Lume ja libedusega võitlema vajatakse värbamiseksperdi kinnitusel just lühiajalist tööjõudu, sest pole kindel, kauaks talviseid olusid jätkub.

“Sinna võetakse hea meelega ka õpilasi, kes saavad lumerookimisega taskuraha teenida. Kojamehed ise on üldiselt vanemaealised ja neile käib suure lume lükkamine tihti üle jõu, koolipoistele on see aga just paras töö,” leiab Kadak. “Kui suurte teehooldusmasinate juhid peavad töötama öösel, siis kõnniteed ja majaümbrused saab teha puhtaks paindliku ajagraafiku järgi ja koolitöö kõrvalt.”

Vähem tööampse, rohkem noori

Jätkuvalt tõuseb jõulu eel huvi lühiajaliste tööampsude vastu, kuid võrreldes varasemate aastatega on Kerli Kadaku hinnangul soovijate arv siiski väiksem. “Inimesed otsivad parema sissetulekuga stabiilset tööd ja pildile on jäänud oluliselt vähem selliseid inimesi, kelle elustiiliks on elada just lühiajalistest töödest. Praegusel ajal on oluline püsiv töö.” See ei käi tema sõnul ainult suure kaadrivoolavusega valdkondade kohta, nagu kaubandus või teenindus. “Ka kontoritöötajaid, näiteks assistente või raamatupidajaid, on lühemaks perioodiks keerulisem leida.”

Lisatööjõu leidmisel vaatavad ettevõtted esmalt ringi omaenda inimeste seas – kas keegi on huvitatud ületundidest. “Tihti tehakse pakkumine appi tulla ka töötajate pereliikmetele ning alles seejärel tullakse renditööjõu ettevõtte jutule,” kõneleb Kadak. “Logistikas on vaja juba natuke spetsiifilisemaid oskusi ja ka füüsilist jõudu, seal eelistatakse kogemusega renditööjõudu.”

Sel aastal on lühiajalise töö huvilised ka pigem nooremad inimesed. “Kui veel mullu nägime piisavalt pensionäre, kes soovisid pühadeks veidi lisaraha teenida ning samas inimeste keskel tööl olla, siis seekord on vanemaealisi vähem. Võimalik, et selles on oma osa suurel viirushaiguste levikul. Tänavu möllab lisaks COVIDile ka ohtlik gripitüvi ja eks ole eakatel suurem risk haigestuda. Ehk tuleb neid kevadel ja suvel jälle tööturule tagasi,” arvab Kadak.

Erinev kultuuriruum tuleb kasuks

Jõuluaegsetele lisatöödele sobivad väga hästi ka sõja jalust siia saabunud ukrainlased – igal pool pole hea eesti keele oskus vajalik ja kindlasti saab teatud tööks vajalikud terminid ka lihtsalt ära õppida. Kerli Kadaku kogemuse põhjal on paljud siia saabunud põgenikud huvitatud just pigem tähtajalistest ja lühikestest lepingutest, sest nad pole veel enda jaoks välja mõelnud, kui kauaks nad tahavad jääda. “Neil, kes saabunud peredega, lastele saadud kooli- või lasteaiakoht, on huvi jälle pikema töösuhte vastu,” lisab Kadak.

Kas pole aga nii, et jõulude aegu tahaks iga inimene olla kodus pere keskel ja mitte tööl? Kerli Kadak nõustub, et tegu on ühe olulisima pühaga, kuid igas töökohas pole võimalik kõigil korraga jääda koju verivorsti sööma. “Natuke lihtsam on graafikuid koostada siis, kui kollektiivis on nii Eesti kui ka Vene päritolu inimesi, sest venelased tähistavad jõule jaanuaris. Aga kuna pühade ajal töötamise eest saab topelttasu, leidub lõpuks ka neile päevadele soovijaid,” teab Kadak.

Neile, kes jõulude eel ja ajal lisatööjõuna appi lähevad, kinnitab Kerli Kadak julgustuseks, et kui ka uue aasta saabudes ühes ettevõttes töö otsa saab, siis renditöö puhul kehtib tähtajatu tööleping ja inimene saab minna järgmisse kohta. “Kui on soovi, võib võtta väikese puhkuse ja siis jätkata. Sest ehkki majanduskriis ja hinnatõus on kaasa toonud nii koondamisi kui ka pankrotte, pole tööjõu vajadus ikka veel mitte kuhugi kadunud.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.