Palgainfo agentuuri ja CVKeskuse uuringust selgus, et rohkem kui pooled tööandjad mõtlevad töötajate palga tõstmise peale. Siiski on üldlevinud, et kui ise ei küsi, siis keegi pakkuma ka ei tule. Palga juurde küsimine läheb ladusamalt, kui ollakse ettevalmistunud ja enesekindel.
Suurema palga küsimine peab olema põhjendatud. Oleme selleks välja otsinud kaheksa head nõuannet, millele mõelda ja mida läbi teha, enne kui palgaläbirääkimisi pidama lähed.
1. Tagasiside
Kogu tagasisidet, mis on sinu või sinu töö kohta öeldud või kirjutatud. Seda nii klientidelt, töökaaslastelt kui miks mitte ka oma ülemuselt endalt. Eneseanalüüsiks tagasiside korjamine on hea harjumus, kuid piisab ka sellest, kui tuletad meelde, millal sulle kiitust jagati, ning paned selle nüüd kirja.
Lisa tagasisidele kõik saavutused, mida sa ise pead tööülesannete täitmisel õnnestunuks, mil määral oled arenenud ning kasvanud ja milles parema kompetentsi saavutanud.
2. Toetu kindlatele arvudele ja tõestusele
Parim, mida saad teha, on näidata oma edukust selgete arvude ja faktide kaudu. Sind aitavad selles alljärgnevad küsimused.
- Kuidas on ettevõte sinu tööst kasu saanud? Too võimalusel välja väga selged arvud või tegevused.
- Kas oled aidanud ise või koos oma osakonnaga müüki suurendada ja kui mitu protsenti?
- Kas oled kliente juurde toonud?
- Kas sinu meeskond on vahepeal suurenenud? Kas tööd on rohkem?
- Kas oled osalenud olulistes projektides? Millistes projektides ja milline oli sinu osa neis? Kes olid kliendid?
- Kas oled saanud positiivset vastukaja teatud aja jooksul (näiteks aasta)? Milline see oli (eelmine punkt) ja kas sealt saab välja lugeda midagi kindlat (näiteks: alati õigeaegselt tehtud töö, meeldiv suhtleja vms)?
Palgakõrgenduse soovi põhjendamine võib aidata ka tööandjal sinu suhtes silmi avada. Teinekord pole juht jõudnud nii põhjalikult asjadele mõeldagi.
3. Mõtle, kuidas oled tulevikus ettevõttele oluline
Ettevõte teeb otsuseid selleks, et kasumit teenida ja seda koos nende töötajatega, kes pingutavad ühise suurema tuleviku nimel. Kuidas oleksid sa ettevõttele tulevikus kasulik ja kasumlik? Kuhu sa tahad oma karjääris jõuda? Millisena näed oma tulevikku selles organisatsioonis?
Näiteks, kui praegune pandeemiaolukord tõi sulle lisakoormust, olgu vastutuse või isegi mitme inimese töökoorma kandmisega, on see tõestus sellest, et oled lojaalne ning tugeva pingetaluvusega. See näitab, et oled valmis ka tulevikus ootamatustes olukordades toime tulema.
4. Miks peaks ettevõte sulle palka juurde maksma?
Pane ennast ettevõtte juhi rolli ja mõtle põhjustele, miks on ettevõttele kasulik töötajate palka tõsta.
Inimlikust aspektist mõistavad kõik, et elamiskulud tõusevad, igaühe elus tekib ootamatusi ja igaühel on oma soovunelmad. Aga ettevõte, kus sa töötad, ei ole heategevusorganisatsioon, vaid ostab sinu käest sinu tööjõudu. Oma elustandardi paremaks muutmise sooviga ülemuse jutule minna on libe tee.
Lähene hoopis sellise nurga alt: kas sa oleksid hea töötaja või juht, kes võtaks teiste juhtide koormust vähemaks? Kas palgatõus takistaks sul teisi pakkumisi vastu võtmast või ise mujalt tööd otsimast? Võib-olla teeksid sa motiveeritumalt ja rohkem tööd, kui su palk oleks kõrgem?
Proovi ennast siduda oma ettevõtte ja juhi prioriteetidega. Too palgaläbirääkimistel välja, kuidas aitaksid kaasa ettevõtte eesmärkide saavutamisele. Proovi leida stsenaarium, millest võidaksid kõik.
5. Tea täpselt, kui palju sa palka juurde küsid
Pane kirja oma palgasoov, arvuta välja oma palga vajadus ja võrdle, kui palju see erineb sinu praegusest palgast. Pane see vahe protsentidesse. Üle 20 protsendi on väga ebatõenäoline palgakõrgendust saada, kuid see pole välistatud. Kõik oleneb tööstusharust, samuti sellest, mis toimub tööjõuturul ja kuidas ettevõttel on läinud. Turvaline on küsida palgakõrgendust 5 kuni 10 protsenti — seda on ettevõtted tublile töötajale enamasti valmis ka andma.
Kasuks tuleb, kui tead oma töökaaslaste umbkaudseid palkasid või tead oma valdkonnas samasuguse töö eest makstavaid palkasid. Samas on teiste rahakotti vaatamine väga delikaatne teema ning sellega peab olema ettevaatlik. Eesti seaduse järgi peavad kõik ühe ettevõtte töötajad, kellel on samad tööülesanded, ametinimetus ja -juhend, olema samaväärselt kompenseeritud. Sellele tuginedes võib töö- või ametikaaslastelt nende palganumbri küsimine lihtsam olla.
Kui ikkagi leiad, et ei taha kelleltki otse küsida, siis võid infot keskmiste palkade kohta otsida statistikaameti palgarakenduse või palgad.ee lehtedelt.
Pea meeles, et tööandja kulu sinu peale on suurem kui lihtsalt sinu palk. Selleks, et teada saada, kui palju sa tegelikult ettevõttelt küsid, võid kasutada palgakalkulaatorit, kus on võimalik välja arvutada palga neto-, bruto- ja tööandja kulu summa. Tööandjale esita palgasoov alati brutosummana.
6. Läbirääkimisteks peab olema piisavalt aega
Kui oled valmis juhiga läbirääkimisi alustama, küsi endale kohtumist ja ütle, millest juttu tuleb. Nii saab ka juht ennast ette valmistada. Veendu, et teie palgavestluseks oleks piisavalt aega varutud. Kõige parem on sel teemal kohtuda silmast silma, kuid hetkeolukorras on täiesti paslik ka videosilda kasutada.
Jälgi kohtumisel kehakeelt, näiteks kas ülemus vaatab kella või telefoni ja niheleb. Kui sa näed, et ta ei ole meelestatud positiivseks vestluseks ja tundub keskenduvat muule, võid julgelt paluda endale uut aega, kui tal on võimalik sind tähelepanelikut kuulata ja tõsiselt võtta.
7. Harjuta ja lindista
Selle punkti jätaks paljud eestlased ilmselt hea meelega kahe silma vahele. Aga tasub teada, et suured juhid ja kõnelejad reeglina harjutavad kõnepidamist ja üldjuhul lindistavad kogu protsessi. Kui lindistad oma kõneharjutused, siis näed, kas mõjud enesekindlalt ja usutavalt ning milline on su kehakeel.
Suurimad vead, mida ise ei näe, on näiteks sellised: enesekindluse asemel võib su väljenduslaad tunduda agressiivne või jutt olla liiga kiirustav, nii et osa olulist läheb kaotsi. Üldiselt on palga juurde küsimiseks ainult üks võimalus ja keegi ei tahaks seda untsu keerata.
8. Palu sõbra abi
Sõber on hea peegel, eriti siis, kui lindistamise punkt on täiesti vastukarva. Võimalik, et sõber annab sulle oma värske pilguga head nõu, kuidas ennast veel paremini esitleda, milliseid argumente juurde tuua või mida ütlemata jätta. Kõige kasulikum oleks leida keegi, kes teeb ise juhtimis- ja palgaotsuseid.
Kui kõik läheb hästi ja sa peaksid oma palgatõusu saama, siis võta sõber punti ja minge selle tähistamiseks välja sööma.
Vaata ka meie eelmisel aastal samal teemal ilmunud artiklit SIIT.