Tallinna Club Hollywood ühes hulga teiste ööklubidega nendivad, et juba kuid käib Eestis aktiivne ööelu, toimuvad ka suured peod. Ööklubid ei saa aga seaduste tõttu uksi ikka lahti teha.
“Meie, Eesti suuremate ööklubide esindajate jaoks on viimased kaks kuud tähendanud ähmast lootust, töötust ja majanduslikku kahju. Olukord on eskaleerunud ahastuseni,” kirjutasid ööklubid eesotsas Hollywoodiga valitsuseni.
Ööklubid – kui selle Eesti seadusandluses defineerimata nimetuse all mõista meelelahutusasutusi, mis töötavad hilisõhtusel ja öisel ajal, milles on professionaalne turvateenus ja muu vajalik taristu – ei saa ka täna seadusi järgides uksi lahti teha.
Suured peod toimuvad
Sellegipoolest teavad klubomanike sõnul kõik, et tegelikult käib Eestis juba kuid vilgas kultuurielu ja meelelahutus. Muu hulgas öisel ajal ja siseruumides, kus üritusest saab lubatud 100 asemel korraga osa 200, 300, mõnel juhul rohkemgi inimesi.
“Seda sõltumata saalide suurusest, kuigi on oluline vahe kas pidada 200 inimesega pidu kohas, kuhu mahubki paarsada külastajat või seal, kuhu neid mahub neljakohaline number. Tahaks öelda: tegemist on ebaterve konkurentsiga, kuid käsi ei tõuse kolleegide peale kaebama,” nendivad ööklubide omanikud.
Soovitatav hajutatus 2+2 ja 50 protsenti saali täituvusest,on teoorias ilus, aga praktikas mitteteostatud lahendus, märgivad ööklubid veel – tõdedes, et kindlasti võib leida ka pedantlikult korrektseid näiteid, kuid valdavalt on inimesed oma elu- ja töökohtade eest võideldes läinud siiski turumajandusliku nõudluse ja pakkumise vahekorra teed.
“See kõik kokku näib kui ühiskondlik kokkulepe, kus ajast ja arust formaalsed reeglid veel kehtivad, kuid võim nende rikkumisel sanktsioone ei rakenda,” seisab valitsusele saadetud pöördumises.
Susserdada oleks lihtne
Klubiomanikud toovad esile, et nad ei ole susserdanud ega testinud seadusandluse paindlikkust, küsides avaliku võimu käest, mis asi on üldse ööklubi.
“Ei oleks midagi lihtsamat kui kleepida Hollywood, Sunset või Maasikas värviga üle ja panna sinna peale silt “lounge”. Või otsida muid JOKK-lahendusi,” nendivad nad.
Seadusest lähtudes ei ole praegu Eestis ühtegi ööklubi – võimalusi olukorra tõlgendamiseks on kümneid, leiavad klubid.Kannatavad just need, kes püsivad mitte ainult seaduse teksti, vaid ka selle mõtte piires
“Ööklubid on üks viimaseid, kui mitte kõige viimane tegevusvaldkond, mida hoitakse eriolukorra järgselt regulatsioonidega kunstlikult kinni. Asjaolu, et öine meelelahutus on valdavalt nooremate inimeste pärusmaa, ei saa olla põhjus meie ettepanekuid ignoreerida,” rõhutavad klubid.
Ööklubide soov on nende sõnul lihtne – teha tööd, pakkuda inimestele kvaliteetset meelelahutust, maksta nende toimingute pealt maksud.
S”oovime, et ööklubid saaksid avada oma uksed hiljemalt juulikuu lõpust nii nagu kõik teised siseruumides tegutsevad asutused ja ürituste korraldajad, minimaalse külastajate arvuga 500 inimest üheaegselt. Tagame oma hallataval pinnal kõigi valitsuse otsuste täitmise,” lubavad ettevõtjad.
Pöördumisele on alla kirjutanud rida tuntud klubisid nii Tallinnas kui mujal – Hollywood, Hall, Studio, Venus, Teater, Maasikas, Seif, Vabank, Sunset ja veel mitmed.