Valitsus otsustas tõsta ajateenijatele igakuiselt makstavat raha ning leppis kokku, et edaspidi hakatakse summat üle vaatama iga kolme aasta tagant. Ajateenija lapse eest makstav raha tõuseb aga lausa kolm korda.
Keskmiselt tõuseb igakuine ajateenija toetus veidi üle 14 protsendi. Arvudes see väga palju ei tee: näiteks tavalises ajateenistuses olev reamees või madrus saab 100 euro asemel juulikuust 115 eurot.
Kapral ja vanemmadrus saab edaspidi 140 eurot, nooremseersant ja nooremmaat 200, seersant ja maat aga 230 eurot. Kõrgendatud toetust makstakse alates üheksandast kuust – selleks on 170 eurot.
Ajateenija toetuse mõte on katta ajateenija kulud eeskätt isiklikele esemetele ja teenustele, mis ei ole tagatud ajateenistuse jooksul kaitseväe poolt, näiteks mobiiliarved ja hügieenitarbed.
Edaspidi seotakse ajateenija toetuse kasv sellega, mida teevad hinnad kogu riigis ehk kuidas muutub tarbijahinnaindeks. Toetusi vaadatakse üle iga kolme aasta järel ja võetakse arvesse eelmisest toetuste tõusust saadik toimunud inflatsiooni ja järgneva kolme aasta prognoosi.
Esimest korda tõstetakse uue süsteemi järgi toetusi 2021. aastal ning edasi iga kolme aasta järel, ehk aastatel 2024, 2027 ja nii edasi. Enne praegust tõusu kasvas palk viimati 2015. aastal.
Ajateenija lapse toetus kasvab kolm korda
Hoopis suurem tõus ootab aga ees ajateenija ja asendusteenistuja lapse toetust, mis hüppab 300 eurolt 900 euroni kuus. Seda saavad kõik lapsed, kelle vähemalt üks vanem on parasjagu ajateenistuses.
Seni kehtinud toetuse summa 300 eurot saadi, lähtudes lapse elatise suurusest perekonnaseaduse järgi. See näeb ette, et elatis ei tohi olla väiksem kui pool alampalka – ehk umbes 292 eurot.
Praktika on näidanud, et 300 euroga on keeruline toime tulla, kuna lisaks lapsele esmatarbekaupade ja toidu tagamisele on vaja tagada eluaseme ning lasteaia ja kooliga seotud kulud. Eriti puudutab see perekondasid, kus isik, kes viibib ajateenistuses, on perekonna ainus toitja ja ülalpidaja.
Ajateenistuses viibides lasub peamine maksekoormus ühel vanemal, kuna ajateenija igakuine toetus, mis on hetkel 100–150 eurot kuus, on mõeldud eelkõige ajateenijale endale hädavajalike tarbekaupade soetamiseks ja sõidukulude katteks.
Olukorras, kus ajateenija on oma perekonnast eemal ning ei saa enam perele ülalpidamist tagada, tekib lapsevanemal rahulolematus ja üleüldine motivatsioonilangus teenistuse läbimiseks, nendib kaitseministeerium.
Seda kinnitavad ka ajateenijate seas läbi viidud rahulolu-uuringud ja vestlused rühmaülematega. Rahulolematu ja stressis ajateenija ei suuda keskenduda väljaõppele ning seeläbi kannatab ka kogu meeskonna väljaõppe kvaliteet, mis omakorda tekitab pingeid kaasteenijate omavahelistes suhetes.
Toetuse suurendamisega tagatakse, et ajateenija lapse elukvaliteet ei saaks kannatada ajal, mil lapsevanem täidab kaitseväekohustust. Nii otsustatigi tõsta toetust sellises ulatuses, mis kataks lisaks toidu ja olmekuludele ka muud olulised kulud, mis on vajalikud tavapärase elukvaliteedi säilimiseks.
Nii on alates muudatuse jõustumisest ajateenija ja asendusteenistuja lapse toetuse suurus 900 eurot, mis on ligikaudu kolmekordne elatise miinimum.