Homme, 27. novembril algab nii Eestis kui mujal maailmas suur Musta Reede sooduskampaania. Esmaspäeval tulevad otsa veel küberesmaspäeva aled.
Kahjuks aga tegutsevad sel ajal ausate tegijate kõrval aktiivselt ka petturid, kes üritavad alede melust kasu lõigata. Võtsime kokku mõned nõuandeid, kuidas end kelmide eest kaitsta.
Uuri poe tausta ja ole sotsmeedias ettevaatlik
Kontrolli enne ostu sooritamist kaupmehe tausta. Ära sisesta oma kaardi andmeid tundmatule lehele enne kaupmehe tausta kontrollimata, soovitab Swedbanki pangakaartide valdkonnajuht Kaari Aasrand.
Eesti E-kaubanduse Liidu tegevjuht Tõnu Väät nentis, et enamiku ebaausate kaupmeeste veebilehtedele jõutakse sageli sotsiaalmeedia kaudu, kuna kahtlased välismaised e-poed reklaamivad imehindu ja tooteid just seal.
“Kui keegi müüb kõiki maailma parimaid brände poole odavamalt, siis see võiks kahtlust äratada,” ütles Väät.
Aasrand Swedbankist märkis, et iga usaldusväärse e-poe lehel peab olema põhjalik info kaupmehe kohta. Veebilehel peab kindlasti olema kirjas ettevõtte nimi, asukoht, e-posti aadress ja telefoninumber, kuhu saab probleemide puhul pöörduda;
Kindlasti tasub teha ka internetiotsing, sest sealt võib e-poe kohta leida nii positiivset kui negatiivset tagasisidet. “Kui tegemist on petturiga, siis leiab tavaliselt lehekülgede viisi negatiivset tagasisidet,” selgitas Väät.
Tutvu makselahendustega, vali turvaline viis
Swedbanki pangakaartide valdkonnajuht soovitas kindlasti eelistada turvaliste internetiostude programmiga liitunud kaupmehi. Turvaliste internetiostude lahendused tagavad e-poodides ostmisel topeltkaitse. Programmiga liitunud kaupmeeste veebipoe lehtedelt leiad märked nagu MasterCard SecureCode ja Verified by Visa.
Kõik e-poed pakuvad mitmeid makseviise, kuid võimalusel tasub eelistada turvatud makselahendust PayPal või krediitkaardimakset, millel on 3D autentimine ehk juures on üks lisakiht.
“Krediitkaardiga välismaises e-poes maksmise suur eelis on see, et kõikvõimalikud riskid võtab enda peale pank, mitte kaardi omanik. Seega on valetehingu või pettuse puhul lihtsam tehingut tagasi pöörata ja kiiremini raha tagasi saada,” märkis Inbanki kaartide valdkonna juht Mari-Liis Küppar.
3D autentimine tähendab sisuliselt veel ühte autentimise ringi, et veenduda, et ostu teeb õige inimene. Näiteks tuleb sisestada eraldi veebiaknas turvakood, mis on saadetud inimese telefoninumbrile.
“Kui keegi on andmed varastanud ning sulle tuleb telefoni SMS kinnituskoodiga, kuid sa hetkel ostlemas ei ole, siis on suure tõenäosusega keegi teine sinu eest kaarti kasutamas,” kirjeldas Küppar. Riski minimeerimiseks soovitas ta maksekaartidele lisada ka päeva- ja kuulimiidi.
Uuri, kuidas kaupa tagastada saab ja kas müüb firma või inimene
See on oluline eelkõige Eestist kaupade tellimise puhul. Swedi kaartide valdkonnajuht soovitas kindlasti selgeks teha, kas kaupmees on era- või juriidiline isik.
Selleks vaata, kelle pangakontole tuleb toote või teenuse eest raha kanda (eraisiku või firma arvele) ning kontrolli, kas ettevõte on äriregistrisse registreeritud.
Kui müüjaks on eraisik, ei kehti tootele või teenusele seadusest tulenev kaitse ega laiene tarbija õigused. Lisaks ei saa eraisikult ostes probleemide korral tarbijakaitseameti poole pöörduda.
Veendu ka, kuidas saad kaupa tagastada. Eesti veebipoe kodulehel peab olema selgesõnaliselt välja toodud ostuprotsessi kirjeldus: millised on ostja ja müüja kohustused ja vastutus, müügi- ja maksetingimused, tarneaeg, kohaletoimetamise võimalused.
“Näiteks tasub jälgida, kas veebipood asub Euroopa Liidus ning kehtib 14-päevane tagastusõigus, kui suur on tagastamise kulu ning milline on pretensioonide esitamise aeg,” sõnas Väät.
Parras lisas, et saabunud pakk tuleks võimalusel kulleri juuresolekul avada. “Kui pakk saabub kahjustatuna või klient tuvastab puuduliku tarne, siis on ülioluline, et kahjujuhtum saaks registreeritud ning selleks peab võtma ühendust e-poe klienditeenindusega. Alles siis saab asuda kullerfirma juhtumit lahendama,” soovitas Itella Estonia pakiveoteenuste osakonna direktor Rauno Parras.
Kindlasti peavad olema välja toodud ka toote tagastamise tingimused. Eesti e-kaupmeeste tausta on võimalik uurida tarbijakaitseameti kodulehelt, märkis Aasrand.
Kui tehing peaks ebaõnnestuma või kaupmees eksib tehingu teostamise hetkel kokkulepitud tingimuste vastu, saad tehingu vaidlustada, võttes ühendust oma kodupangaga.