Eesti 200 juhatuse liige: Minu nägemus on see, et varamaksud peavad tulevikus tõusma

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Eesti 200 juhatuse liige Priit Alamäe.Foto: Eesti Meedia/Scanpix

Erakond Eesti 200 esitas avalikkusele oma majandusprogrammi, kus järskudest maksumuudatustest soovib erakond hoiduda, kuid kavatseb tõstatada varamaksude suurendamise teema.

“Maksud on hind, mida inimesed on nõus maksma neile pakutava keskkonna eest,” ütles Eesti 200 juhatuse liige Priit Alamäe. Tema sõnul ei ole suurt vahet, kas tulumaksu või käibemaksu suurendatakse või vähendatakse mõne protsendipunkti võrra. Pigem on Eesti 200 nõus arutama seniste maksudogmade üle, kuid ei ole mitte mingil juhul nõus üldise maksukoormuse tõusuga.

Üks maksuteema, mida Eesti 200 aga tõstatada kavatseb, on varamaksude ülimadal osakaal Eesti maksunduses ja samas tööjõumaksude kõrge tase.

“Minu isiklik nägemus on see, et varamaksud peavad tulevikus tõusma. Ma pole ekspert, aga meil on riigis väga targad inimesed olemas, kes suudavad selle välja arvutada, mis oleks mõistlik tase, kui on poliitiline suunis antud,” sõnas Alamäe.

Kui kõrged peaksid varamaksud olema või millised maksud täpsemalt, peaks Alamäe sõnul selguma arutelude käigus.

“Ei ole nii, et 3 protsenti või 5 protsenti on õige. Keegi tegelikult täpselt ei tea, aus vastus on see. Ma ei tea et maamaks peaks olema X-protsenti, aga me peame rääkima sellest. Oleme valmis seda teemat tõstatama,” lisas ta.

Muud Eesti 200 maksualased ettepanekud on näiteks erisoodustusmaksu täielik kaotamine ettevõtetele töötajate arengu ja tervisega seotud kulude osas, sotsiaalmaksu lae kehtestamine kolmekordse keskmise palga tasemel.

Samuti tahab erakond muuta üksikisiku tulumaksu, sotsiaalmaksu ja töötuskindlustuse makse töötajate maksuks ja luua inimesele personaalne konto, kust ta näeks seda, kuhu läheb tema maksuraha ja mis maksumuses teenuseid ta riigilt saab.

Alkoholi- ja tubakaaktsiisi osas peaks Eesti 200 hinnangul olema eesmärgiks riigi maksutulude maksimiseerimine. Kas see tähendab aktsiiside alandamist, samaks jätmist või suurendamist, peaks kujunema põhjaliku analüüsi käigus.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.