Eesti Pank alustas koos tehnoloogiafirmadega Guardtime ja SW7 Goup mitmeaastast koostööd, et uurida, kas Eesti e-riigi tehnoloogia sobiks keskpanga digiraha jaoks.
Digiraha annaks teoreetiliselt inimestele pangakonto ja sularaha kõrval uue võimaluse raha hoiustamiseks ja kasutamiseks. Keskpanga digiraha oleks selles mõttes sarnane sularahaga, sest mõlemal juhul tekib nõudeõigus keskpanga suhtes ehk keskpank tagab otse raha väärtuse.
Praeguseks on juba paljud keskpangad hakanud uurima, mis võiks olla sobivad tehnoloogiad digiraha kasutusele võtmiseks: finantstehnoloogia on lõppude lõpuks palju edasi arenenud ning ka tarbijate eelistused muutunud.
Euroopa Keskpanga nõukogu otsustas eelmisel nädala, et euroala keskpangad – sealhulgas mõistagi ka Eesti Pank – koordineeritult uurima keskpankade digiraha väljastamise plusse ja miinuseid ning digiraha võimalikke lahendusi.
Uuritakse Eesti oma plokiahelat
Eesti Panga uurimisprojekti eesmärgiks on selgitada, kas Eesti e-riigi alustehnoloogial KSI plokiahelal põhinev lahendus sobiks teoreetiliselt keskpanga digiraha taristu käigushoidmiseks.
KSI ehk Keyless Signature Infrastructure (võtmeta allkirjataristu) lõi Guardtime juba mitu aastat tagasi. See võimaldab ajatempliga kaitsta elektroonilise andmekogu ajalugu ning terviklikkust. Andmete autentsust saab ajatempli tõttu ka matemaatiliselt tõestada.
Lisaks Eesti avalikule sektorile kasutavad tehnoloogiat veel mitmed riigid ja ettevõtted, näiteks tegi Guardtime sellest eraldi lahenduse USA valimiste turvalisuse tarbeks.
Samuti uurib keskpank, milliseid uusi makselahendusi oleks tehniliselt võimalik pakkuda, kui kasutada eID ja teisi Eesti e-riigi lahendusi. Uurimisprojekti raames ei tehta valikuid konkreetsete tehnoloogiate kasuks.
Aega võtab kaks aastat
“Eestis on aastate jooksul tekkinud unikaalne oskusteave, kuidas hoida käimas turvalist, privaatset ja efektiivset e-riiki. Eesti unikaalne kogemustepagas annab hea tõuke selleks, et käivitada tehnoloogiliste võimaluste uurimiseks projekt koos tehnoloogiafirmadega SW7 ja Guardtime,” ütles Eesti Panga maksesüsteemide osakonna juhataja Rainer Olt.
Eesti Panga, Guardtime’i ja SW7 uurimisprojekt koosneb mitmest erinevast faasist ja kestab esialgse kava kohaselt umbes kaks aastat. Eelkõige uuritakse, kuidas üles ehitada skaleeruv, praktikas rakendatav ning krüptograafiliselt kindel platvorm keskpanga digiraha nõuete rahuldamiseks, täites seejuures rangeid nõudeid kiiruse, turvalisuse, privaatsuse ja säilenõtkuse osas.
Keskpanga digiraha uurimisprojekt on esimene praktiline näide Eesti Panga uuest strateegilisest suunast, mille raames otsib keskpank erasektorist koostöövõimalusi ja uurimisteemasid, mis soodustavad Eesti finants- ja maksekeskkonna arengut.