Eestlased kaotavad haiguslehel olles lätlaste ja leedukatega võrreldes suurema tüki oma sissetulekust. Nii selgus Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse analüüsist.
Haiguslehel olemine on põhimõtteliselt küll tasustatud, aga selle aja eest ei saa täispalka, nii et igal juhul tuleb haigevoodis lamades arvestada sissetuleku vähenemisega.
Eestis kolme esimese haiguspäeva eest hüvitist ei maksta. 4.–8. päevani maksab hüvitist tööandja ja alates 9. päevast haigekassa.
Protsentuaalselt enam kaotavad väiksema palgaga inimesed. Haigekassa andmetel oli eelmisel aastal keskmise haiguslehe pikkus 13,2 päeva, ehk peaaegu kaks nädalat. Selle aja jooksul kaotab näiteks 500-eurost netopalka teeniv eestlane oma sissetulekust ligi 22% ehk 109 eurot.
Ka haigestunud lapse hooldamine on Eestis kõige kallim
Olukord on mõnevõrra erinev, kui töötav lapsevanem peab haigestunud lapse eest hoolitsema. Kui 500-eurost netopalka teeniv lapsevanem on hoolduslehel kaks nädalat, väheneb tema sissetulek Eestis 15% ehk 74 eurot, Leedus 8% ehk 38 eurot ning Lätis kõigest 5% ehk 25 eurot.
Haigestunud lapse hooldushüvitise määr on nii Eestis kui ka Lätis 80% ja seda makstakse alates esimesest haiguspäevast, kuid selle arvutamise kord on riikides veidi erinev. Leedus on aga hüvitis 65,64% palgast ning hüvitist makstakse ainult tööpäevade eest.