Möödunud aastal kulutasid eestlased Goolge’i äpipoes ja Apple’i App Store’is pakutud rakendustes sadu tuhandeid eurosid, kusjuures enim tehti kulutusi YouTube’is, Tinderis ning erinevates mängudes, selgub telekomioperaatori Elisa poolt avaldatud statistikast.
Mullu kujunes Eestis kõige menukamaks igakuisele mobiiliarvele lisatud äpiostuks YouTube Premiumi tellimus, mis lubab sisu vaadata ilma reklaamideta ning pakub ligipääsu ka sisule, mida tavakasutajad ei näe. Meelelahutusliku sisu kõrval lisati rakendusesisese ostuna mobiiliarvele tihti ka Tinder Goldi kasutusõigus ning Google Drive’i salvestusruum. Mitmed rallifännid otustasid aga soetada WRC äpi Plus tellimuse.
Rakendusesisesed ostud olid menukad mängudes, kusjuures kõige aktiivsemalt kasutati mikro-oste laste seas populaarses Robloxi mängus mänguraha ostmiseks. Populaarsed olid veel mängud nagu Homescapes, Gardenscapes ja Mafia City. Eelmise aasta andmete põhjal jääb ühe mikro-ostu suurus harilikult 1-10 euro juurde.
Oste tehakse mobiilimaksega
“Võimalus lisada ostusumma mugavalt telefoniarvele on heaks ja mugavaks alternatiiviks krediitkaardile. Arvestades aga seda, et ostude tegemine on tehtud väga lihtsaks, tuleks nooremate kasutajatega kindlasti paika panna piirid ning vajadusel teenuseid piirata, et ühegi kuu arvelt ei vaataks vastu ebameeldiv üllatus,” rääkis Elisa erakliendi üksuse juht Mailiis Ploomann.
Mobiilimaksteid kasutati möödunud aastal äpisiseste ostude kõrval aktiivselt ka igapäevategevuste eest tasumiseks. Nii nagu ka varasematel aastatel, oli mullu kõige levinumaks M-makse kasutuskohaks parkimise eest tasumine, niisamuti kasutati mobiilimakseid aktiivselt uudisväljaannete tellimuste sõlmimiseks, lotopiletite ostmiseks ning ka kino- ja teatripiletite eest tasumiseks.
TOP 10 rakendusesisest ostu Google Play poes
- Youtube Premium
- Youtube Music Premium
- Tinder Gold
- Google Drive 100 GB
- Roblox – 400 Robux
- Roblox – 800 Robux
- WRC Plus All Live Monthly
- Handful of Coins
- Gardenscapes – Garden Kit
- Roblox – 1700 Robux
Kui seadme kasutajaks on laps, soovitab Ploomann lapsega “Osta” nupu vajutamise tagajärgedest rääkida ning lülitada vajadusel sisse vanemliku kontrolli sätted, et vältida ebameeldivaid üllatusi tuleva kuu telefoniarvel. Androidiga seadmete puhul leiab selleks juhised siit ning Apple’i seadmete jaoks leiab juhised siit.