Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit saatis valitsusele pöördumise, kus väitis, et Tallink on lühikese etteateatamisajaga tõstnud järsult kaubaveo hinda Soome ja Rootsi. See ohustavat Eesti eksporti ja majandust.
Tallink on ülilühikese etteteatamisajaga tõstnud hüppeliselt kaubavedude tasumäärasid – kuni 50% – Soome ja Rootsi suunal, seisab kirjas.
“Nii suure turuosaga laevandusettevõtte teenuse tasumäärade hüppeline tõus annab tugeva hoobi ehitusmaterjalitööstuse, aga laiemalt kogu Eesti tööstuse ekspordile,” ütles juhatuse esimees Meelis Einstein.
Liidu tegevdirektor Enno Rebane nentis, et nende jaoks on kummaline, et Tallink ettevõttena, kes on saanud Eesti riigilt nii toetusi kui soodsatel tingimustel laenu, “tegutseb nüüd Eesti riigi majandusarengule vastu”.
Laevafirmal väga valikuid pole
Tallinki juhatuse liige Kadri Land ütles Geeniusele, et paraku on nii, et kui riigid seavad piiranguid inimeste vabale liikumisele, mis vähendab oluliselt reisijate arvu laevadel, siis on laevafirmadel kaks valikut – kas panna laevad seisma või vähendada oluliselt väljumiste sagedusi.
“Reisijate arvu vaadates piisaks tänases olukorras Tallinna ja Helsingi vahelisel liinil ühest laevast ja ühest väljumisest kummaski suunas päevas, kõikide operaatorite peale kokku,” nentis ta.
Kuna oluline on hoida kahe pealinna vahelist ühenduse sagedust kaubaveo vedamise eesmärgil, mis on ilma reisijateta reisilaevadele kahjumlik tegevus, siis tuleb piirangute ajaks ka muuta ülevedude hindu, rääkis Land.
“Kui Soome riik otsustab piirangute seadmise tõttu korvata laevandusettevõtetele tekkivad kahjud või kaovad täna kehtivad reisipiirangud viirusolukorra paranedes ning reisijate arvud taas tõusuteele pööravad, saab arusaadavalt taas hinnad tavapäraseks muuta,” lisas ta.
Oluline on tema sõnul ka lisada, et muudetud hinnad ei puuduta Tallinki kaubaveo suunitlusega laevu, vaid reisilaevu, mis veavad ka kaupa. “Samuti peab meenutama, et ajutiselt muudetud hinnad ei küüni ka hinnamuudatuse järel 2019. aasta keskmiste hindade tasemele, seega Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu reaktsioon on arusaadav, kuid sõnum ebatäpne,” rääkis Land.