Elekter on täna rekordkallis: kuidas see päev üle elada ja oma tarbimist jälgida?

Elektri börsihind on täna rekordiline, eriti kella nelja ja kaheksa vahel õhtul.Foto: Canva

Kui muidu tundusid elektrihinnad juba veerandi võrra suurema tõusu juures uskumatud, siis tänane elektrihind sarnaneb looduskatastroofile. Ega siis muud üle ei jää, kui istuda pimedas ja loota, et see päev möödub. Tänane börsihind kimbutab meid 95,5 protsenti võrra suuremana kui eile ehk hinnatorm randus 290,06 euroga megavatt-tunni eest. Tegu on elektri hinnaajaloo uue rekordiga.

Elektri hinnatormid on meid sel sügistalvel mitu korda tabanud. Börsihind on saavutanud mitmeid hinnarekordeid. Eelmine rekord pärines 29. novembrist, mil hind küündis 263,96 euroni. Uus rekordhind on sellest 9,9 protsenti kallim. 

Mine parem pärast tööd välja, kohvikusse või Jõuluturule

Parim aeg jalutamas käia või jõuluturgu külastada on 16-20 vahel, kus oma elekteri tarbimine on äärmiselt kulukas. Arvestades, et on kuu algus, ning enne kevadsuve hindade normaliseerumist ei osata lubata, tuleks ettemõeldes hinna tippaegadele ehk hoopistükis vältida oma tavapärast elektritarbimispaika.

Peale tööd tundub praegu odavam käia kohvikus, kinos või näiteks jõuluturul, kus saabki soojendavad villased kindad ja sokid osta. Kella 20.00 järgselt on kõige hullem möödas ning hind kukub alla, kuid tavapärasega võrreldes võib lugeda ka siis hinda väga kõrgeks.

Loodetavasti elektri hinnatormamine ei muutu igapäevaseks. Nagu suure maru ajal soovitatakse kõik seadmed kahjustuste vältimiseks seinast välja tõmmata, siis praegu kehtib sama reegel veidi teises võtmes.

Jälgige elektrikella

Üks nutikas viis oma elektritarbimise aega jälgida on Gridio äpiga ja veebipõhise elektrikella abil, mis esialgelt on mõeldud elektriauto omanikele, et planeerida oma auto laadimist. Praegu aitaks see mõelda ette oma elektritarbimise jaoks õiget aega.

Teine abimees on Eesti Energia mobiiliäpp, mis aitab hoida oma kulutustel silma peal ning tarbimist ette planeerida. Äpis saab vaadata börsihinda ja selle muutumist ning soovi korral lisada endale hinnakõikumiste kohta teavitused. Juhendvideos on öeldud, et jälgimisega võib säästa kuni 15 protsenti.

Äpi kasutamisest on video siin:

Allikas: Eesti Energia

Eelmise aastaga oli novembri hind 2,8 korda kallim

Eelmise kuu keskmine elektri börsihind löödi kinni 116,78 euro megavatt-tunni pealt. Mulluse aastaga võrreldes oli hind 2,8 kordne, kui hind novembri börsil oli keskmiselt 40,99 eurot. See teeb hinnavaheks lausa 75,79 eurot.

Viimati oli Eesti piirkonnas selliseid hinnarekordeid 2014 aasta suvel, kus keskmine päevahind 20. juulil oli 124,77 eurot megavatt-tunni kohta. Eelmise ja tänase rekordi hinnavahe on lausa 132,5 protsenti. Suvise ajaga võrreldes on sügistalve aja tarbimine kodudes ikkagi palju suurem ning hinnakahju tuntavam.

Säästliku tarbimise juurutamine annaks leevendust

Nali naljaks, aga täna me elektrihinna käekäiku üksikisiku tasandil mõjutada ei saa. Saab jälgida oma tarbimist ja koduseid harjumusi. Eriti on mõjutatud need majapidamised, kellel on börsipaketti jälgiv elektritarbimisleping valitud. Fikseeritud hinnaga lepinguga majapidamised võivad praegu rahulikumalt hingata, sest neid see suur hinnatõus kuigi palju ei puuduta. Ei saa öelda, et üldse mitte, sest elektrikriisist on mõjutatud kogu maailma tootmine, mis omakorda suurendab teenuste ja toodete hinda.

Väikesema arve nimel võivad äärmuslikeks abinõudeks olla näiteks osade tubade kütmata jätmine, põrandakütted välja võtta, kasutada vaid seal toas lampi, kus asud ja ääremisel juhul võib ka oma telefoni ja läpaka akut tanklates laadida. Kuigi kiirlaadimine peaks tegelikult ka kõige käredama hinnaga tarbima alla euro.

Kuigi täna teeb hind taas rekordeid, on hinnad tõusus olnud juba pikemat aega ning hetkel täpselt ei tea, mis meile ülejäänud talvine ja külm periood toob. Saame selle hinnamaru aja ju küünlavalgel istuda, kuid tegelikult see elektriarvet niipalju ei mõjuta, kui säästlik käitumismuster ei muutu läbivaks harjumuseks igapäeva tegemistel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.