Tasuta lõunaid pole väidetavalt olemas. Ometi on erakonnad pool aastat enne valimisi hakanud välja tulema lubadustega justnimelt “tasuta” asjade kohta. Rahageenius peab järge ja küsib parteidelt, kes need asjad tegelikult kinni maksab. Tahame neilt teada täpset kuluhinnangut ja allikat, kust raha võetakse.
Uuendame seda artiklit jooksvalt, kui erakonnad uute lubadustega välja tulevad.
ISAMAA: TÄIENDAV TULUMAKSUVABASTUS LASTELE
Isamaa eestseisus otsustas 22. oktoobril olulise valimislubadusena toetada ettepanekut anda kõigile lastega peredele Eestis täiendav tulumaksuvabastus. Seni kehtis selline meede alates teisest lapsest.
Nüüdse plaani järgi oleks esimese lapse maksuvaba tulu 100 eurot kuus, teise lapse kohta 200 eurot kuus ja iga järgmise lapse maksuvaba tulu 300 eurot kuus. Ühelapselisele perele tähendaks see 240 eurot võitu aastas. Kolmelapselise pere eelarvesse tooks muudatus juurde 1440 eurot aastas.
Kui palju maksab? 30-40 miljonit eurot aastas.
Kust tuleb raha? Kuna tänu majanduskasvule lisandub riigieelarvesse igal aastal ca 700 miljonit eurot, on võimalik katteallikas Isamaa selgitusel leida prioriteete vastavalt seades.
VABAERAKOND: KÕIGILE LASTELE TASUTA KODULÄHEDANE LASTEAIAKOHT
Vabaerakond esitas 18. oktoobril Riigikogus eelnõu, mille eesmärk on tagada kodulähedane tasuta lasteaiakoht kõigile lastele üle Eesti.
Kui palju maksab? 65 miljonit eurot aastas.
Kust tuleb raha? Vabaerakond ei täpsusta.
„Riik peab panustama elukeskkonda, kus lapsed on soovitud ja oodatud. Meie soov on vähendada lapsevanemate majandusliku koormust, mis on eriti suur üksikvanematel ja madalapalgalistel. Eelnõust võidavad ka kõik suurpered.“ ütleb Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni aseesimees, parlamendi kultuurikomisjoni liige Krista Aru.
REFORMIERAKOND: TASUTA LASTEAIAKOHAD TALLINNAS
Reformierakond on esitanud Tallinna volikogus eelnõu lasteaia kohatasu kaotamiseks alates 2020. aastast. Kohatasu on praegu Tallinnas 61 eurot kuus.
Reformierakonna arvutuste kohaselt tähendaks selle kaotamine 11 kuuga lapsevanemale kokkuhoidu 671 eurot ühe lasteaias käiva lapse puhul ning kahe lasteaias käiva lapse puhul 1342 eurot.
Kui palju maksab? – 13,9 miljonit eurot aastas.
Kust tuleb raha?
Volikogus eelnõud üle andes rääkis fraktsiooni esimees Kristen Michel üldiselt, et katteallikaks on halbade otsuste ülevaatamine, koondamine ja propaganda lõpetamine. 2017. aasta juulis tehtud Facebooki postituses oli ta konkreetsem:
- 300 Keskerakondlikku töötajat saavad vabaks. Kokkuhoid kuni 6 miljonit.
- Tallinna TV sulgemine, propaganda lõpetamine. Kokkuhoid kuni 5 miljonit.
- Linnapoe sulgemine. Kokkuhoid 0,2 miljonit.
- Koolide lepingute soodsamaks muutmine. Kokkuhoid vähemalt 2 miljonit.
- SA Tallinna Vene Lütseumi lõpetamine, Kokkuhoid 0,06 miljonit.
- Munitsipaalpolitsei reorganiseerimine. Kokkuhoid 1 miljon.
Kokku 6+5+0,2+2+0,06+1=14,26
SOTSIAALDEMOKRAADID: TALLINNA ÜHISTRANSPORT KÕIGILE TASUTA
Tallinna sotsiaaldemokraadid esitasid linnavolikogule eelnõu, millega muudetakse pealinna ühistransport tasuta kõigi kasutajate jaoks. Fraktsiooni esimehe Rainer Vakra sõnul on tegemist maakondades rakendatud praktika laiendamisega Tallinna.
Kui palju see maksab? – 2 kuni maksimaalselt 4 miljonit eurot aastas
Rainer Vakra: Maksimaalne summa on see piletitulu, mis on eelarves näidatud – 4 miljonit eurot. Tegelikult on see ilmselt poole väiksem, kui võtta maha kalli ja tarbetu piletisüsteemi ülalpidamine ja kontroll ja suunata munitsipaalpolitsei tegelema näiteks taksondusega.
Kust tuleb raha? – Linnameedia kokkutõmbamiselt.
Rainer Vakra ütles Geeniusele, et enam kui 730 miljoni suurusest linnaeelarvest 2 miljoni leidmine ei ole väga keeruline. Palve peale täpsustada, ütles ta, et alustaks linnameedia kokkutõmbamisest. Lisaks juhtis ta tähelepanu, et tasuta ühistransport külalistele oleks kindlasti hea sõnum turistidele, tänu millele võiks ehk ära jätta mõne kunstliku reklaamikampaania, millele eelarves on planeeritud sadu tuhandeid eurosid.